Българският бизнес плаща за охрана и сигурност почти толкова, колкото е бюджетът на МВР - 1 млрд. лв., което е поредното доказателство за спада на доверието в силите на реда у нас. Годишно една фирма дава средно по 3096 лв. за охрана и 4448 лв. за правни услуги. Данните обяви вчера Българската стопанска камара, която представи анализ на работната сила в сектора за охрана и сигурност в периода 2008 - 2011 г.
"Ако приемем, че в България има около 300 000 активни фирми, то общият годишен разход за сигурност е малко над 900 млн. лв. годишно", изчисляват от камарата. В сумата влизат всички разходи, не само наемането на външни фирми, но и осигуряване на собствена охрана и система за сигурност. Останалите 100 млн. лв. от Асоциацията на фирмите, охраняващи с технически средства, приписват на сивия сектор в бранша.
У нас над 69% от работодателите не разчитат на органите на реда за сигурността си и си наемат частна охрана, като са отделяли за това 0.83% от продажбите си. Дори на Балканите тези показатели са далеч по-добри от нашите - там за сигурност плащат по-малко от 58% от фирмите. В световен мащаб делът е още по-нисък - 57%, а разходите за това са около 1.5% от продажбите. В същото време загубите на собственост заради кражби, обири и вандализъм и у нас, и в региона са малко под 4%, докато в света - почти 5%. Всеки четвърти работодател смята, че безработицата и икономическата криза засилват опасността от кражби и вандализъм. Не е ясно колко плащат българските семейства за охрана на частните си домове. Всички те заедно с бизнеса обаче издържат чрез данъците си МВР, което е най-богатото министерство у нас и разполага с повече от 1 млрд. лв. годишен бюджет.
Според анализа на БСК работната ръка в сектор "Охрана и сигурност" е изключително застаряла, особено при охраната без технически системи. Всеки трети охранител, който пази на живо обекти, е между 55 и 64 г. Заетите на тази възраст са малко над 16 000 от 50 700 души. Притеснителното е, че още почти 8000 охранители са над 65 г., почти колкото са и тези между 35 и 44 г. От асоциацията на фирмите за частна охранителна дейност отчитат, че една от причините секторът да е непривлекателен за младите е ниското заплащане. В него се дава минимална заплата и по данни на НОИ средният осигурителен доход е малко над 290 лв. В същото време навлизат все повече нови технологии, които изискват квалифицирана работна ръка.
Анализът показва намаление на фирмите във всички сектори на охранителния бизнес. От 2008 до 2010 г. те падат от 4888 до 4178. През 2011 г. обаче се отчита раздвижване и фирмите с лицензи стават 4514. Намаление има и в ръста на наетите в охраната. По данни на НОИ към август 2012 г. осигурените в сектора са 77 611, а през 2008 г. са били 90 500. Според МВР, което лицензира фирмите, към август заетите в тях са над 120 000. От вътрешното ведомство обясняват разминаването с въвеждането на лицензионен режим и за звената за самоохрана от 1 юни, които преди това може да са осигурявани към друга икономическа дейност.
|
|