Два държавни фалита, едно югоембарго и най-лошата приватизация в цяла Европа - така президентът Росен Плевнелиев обяснява пред австрийския "Дер Щандарт" защо България все още е най-бедната държава в ЕС. От вчера държавният глава е на двудневно официално посещения в Австрия. Според неговите изчисления "най-лошата приватизация" се дължи на това, че сме продали активи за 30 млрд. евро за скромните 3 млрд. евро. За разлика от Чехия, където държавните предприятия са оставени да работят и са им търсени стратегически инвеститори, в България те са подарени на хора от бившата БКП, а в раздържавяването след 1997 г. са направени много грешки. Така са загубени 12 г., докато през последните 10 "нещата потръгнаха малко - поучихме се от банковата криза през 1997 г. и днес можем да се похвалим със стабилен банков сектор и с най-високата ликвидност в цяла Европа".
Изданието обаче коментира, че много експерти не са убедени в далновидността на българската икономическа политика, заради това, че страната продължава да произвежда най-ниския БВП в целия ЕС и най-ниските обществени разходи като дял от БВП. Плевнелиев отговаря, че сега БВП е 44% от средния за ЕС, докато преди 10 г. той е бил 28 на сто. Същевременно имаме най-ниските данъци в ЕС и харчим само 36% от БВП за финансиране на държавните разходи. "За сравнение: във Франция за това отиват 55 на сто от БВП. Затова за разлика от нас французите нямат никакво поле за действие, когато стане дума за повишаване на заплатите или данъците", обяснява президентът.
Плевнелиев продължава с декларацията "Вдигаме пенсиите и заплатите" и обяснява, че доходите са били замразени през последните три години. Отрича това да е предизборен ход и допълва, че финансовата стабилност позволява увеличението. "До края на 2013 г. ще си напишем домашното", уверява Плевнелиев на въпроси за критиките на ЕК към съдебната система.
|
|