Години наред държавата е третирала неравнопоставено хиляди бедни ученици, осигурявайки ограничен достъп до социални стипендии. От правото да получават месечна помощ са лишени всички деца на финансово затруднени семейства в групата от I до VIII клас. Държавата е сметнала за нужно да подпомага финансово само бедните ученици в най-горния курс - VIII-XII клас.
Това установи проверка на "Сега" след сигнал от бедни родители на петокласничка.
Право на социална стипендия имат завършилите VIII клас с минимален успех 4.50 и месечен доход на член от семейството под минималната работна заплата. Тези деца получават по 18 лв. на месец. 21 лв. месечно през цялата година получават пък децата с инвалидност и сираците. И при тях се иска завършен 8 клас.
В постановлението има други противоречия. Отличниците с успех над 5.50 в домовете за деца и юноши получават 80% от стипендията за такъв успех в останалите училища. И вместо 21 лв. те взимат 16,80 лв. Тук държавата вероятно е намалила сумата, защото на тези деца се полага друг вид помощ - джобни разходи. Всеки ученик в домовете над VIII клас взима 6 лв. месечно.
В просветното министерство признават, че това е заварено положение и проблемът не е повдиган. "Действително няма логика в деленето на децата, давате добра идея за промяна", коментира новият зам.-министър Мукаддес Налбант. Според експерти предоставянето на социални стипендии само след завършен VIII клас е в противоречие с конституцията, която изисква задължително образование до VIII клас. Не е логично държавата да се грижи за осигуряването на достъп до образование в горния курс, какъвто инструмент са социалните стипендии, а да нехае за учениците в задължителна образователна възраст, коментират специалисти.
Детските надбавки също са помощ само за по-бедните. 18 лева детски надбавки на месец се давата само на тези, чиито доходи са над 200 лв. месечно на член от семейството. Такива в момента получават около 1 150 000 деца, а останалите 400 000 явно са в категорията на по-заможните. Помощите обаче се дават на родителя и съществува риск да се изхарчат не по предназначение. Затова в 7 общини част социалните помощи на родителите ще отиват директно за такса в ясла или градина. За учениците пък ще се дават като ваучери за храна или ще се купуват помагала.
СПОР
МОН трябва да реши дали стипендиите ще служат по-скоро за осигуряване на достъп до образование, отколкото за стимулиране на отлични ученици, коментират експертите. По данни на МФ в някои общини процентът на учениците, получаващи стипендии, надхвърля 70%. Възможно е това да се дължи на изкуствено завишаване на оценките според експерти.
|
|