:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,316,995
Активни 201
Страници 944
За един ден 1,302,066

Част от безплатните учебници се оказаха платени

Родителите купуват резервни екземпляри заради наложени от МОН ограничения за писане по книгите
И похвалната инициатива за осигуряване на безплатни учебници за II-IV клас не бе подмината от проблеми. Заради наложени от МОН ограничения около ползването на книгите част от родителите започват да си купуват собствени екземпляри. Някои учебници пък ще бъдат напълно неизползваеми за следващия випуск.

В свое писмо до инспекторатите МОН е забранило по учебниците да се пише, за да могат да се ползват и от следващия випуск. Ограничението е наложено, защото голяма част от учебниците включват писмено решаване на задачи в самите тях. Вместо това МОН е препоръчало учениците да ползват отделни тетрадки.

Това обаче създава затруднения. "По този начин се губи време, а някои деца се разсейват, защото трябва да вадят тетрадки и да преписват", коментира директорка на столично училище. Според издатели пък алтернативното решение по учебниците да се пише с молив, който впоследствие да се трие, не е удачен. Хартията е хромирана и лесно се наранява.

Затова някои родители са предпочели да закупят със свои средства екземпляри. Най-често се взимат учебници по математика, които съдържат най-много задачи. Сериозен проблем се очертава и при учебниците по трудово. При тях се предвиждат изрязване на фигурки, оцветяване и други дейности, развиващи ръчните умения.

Ще изясним до седмица защо е допуснато включването на задачи за непосредствено решаване в учебниците, коментира просветният министър Даниел Вълчев. Според него вариантите пред МОН са два - да ограничи писането по книгите или да харчи наново пари за закупуване на учебници за випуск 2007. "На мен ми се иска по-скоро първото, защото това са пари на всички нас", коментира Вълчев. Сумата е около 15 млн. лева.

"Тези задачи не са включени самоцелно, заради стремеж към повторни издания на учебниците", коментира Йонко Йончев от издателство "Просвета". Според него работата в тетрадка ще бъде компромис с функционалността на учебниците. Още няма и яснота от колко випуска поред ще се използват книгите.
2
772
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
04 Октомври 2005 12:23
По този начин се губи време, а някои деца се разсейват, защото трябва да вадят тетрадки и да преписват

Горкичките- много лесно се разсейват - толкова е трудно да изкараш тетрадката да пишеш в нея... Простотия...
04 Октомври 2005 12:34
това е пак някаква далавера на издателите - веднъж получават държавна поръчка за безплатни учебници, после родителите купуват допечатания тираж. тъпата държава трябва да разбере, че безплатен обед НЕ ТРЯБВА да има - учебниците, както и всичко останало, трябва да се купува. Верно, че за да купиш, трябва да имаш пари т.е. работа или бизнес, който да не ти пречат да развиваш. но това, както пишат братя Стругацки, е съвсем друга история. а безкрайните тъпотии с помощите, кифлите, безплатните учебници са изливане на пари в бъчва без дъно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД