Прокуратурата изпрати само началници за свои представители във Висшия съдебен съвет (ВСС). От четиримата избрани от квотата на държавното обвинение трима и в момента са големи началници, а другият е бил такъв в продължение на 10 г. По закон прокурорите имат право да изберат 4-ма от всичките 25 членове на кадровия орган на съдебната власт. 11 се посочват от парламента, 6 - от съдиите, 1 от следователите, а главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища влизат по право.
На делегатското събрание на прокурорите бяха избрани двама от основните заместници на главния прокурор Борис Велчев. Камен Ситнилски е заместник по линия на Върховната касационна прокуратура и е с дългогодишен стаж в държавното обвинение. Напуска го по времето, когато главен прокурор бе Иван Татарчев, но се върна отново по времето на Никола Филчев. След избора си за член на ВСС Ситнилски обяви, че ще се бори "новият главен прокурор да бъде професионалист - да не се губи време той да навлиза в работата, а да я започне с летящ старт, с малко време за ориентиране само". "Не ми се иска пак да повтаряме предишни сценарии - първата година да се запознаваме с главния прокурор, втората година той да свиква с нас, третата година - ние с него и от четвъртата да работим", заяви още Ситнилски. Така той индиректно нападна и избора на сегашния си шеф Борис Велчев, който бе външен на системата. Преди това Велчев бе преподавател по наказателно право и съветник на тогавашния президент Георги Първанов.
Любопитен факт е, че всички близки на Ситнилски работят в правораздавателната и правоохранителната система - съпругата му е била счетоводител в националното следствие, дъщеря му е била юрисконсулт в МВР, а сега е административен съдия в София, единият му син работи в ДАНС, а другият е главен юрисконсулт в Ръководство въздушно движение.
Другият избран зам. главен прокурор по линия на Върховната административна прокуратура е Михаил Кожарев. Известен е с това, че защити избора на Владимира Янева за председател на Софийския градски съд, когато решението на ВСС за това бе атакувано пред Върховния административен съд.
Окръжната прокурорка на Благоевград Елка Анастасова е третият избран за член на бъдещия изцяло нов ВСС, а четвъртият е Румен Боев и е бил ръководител в системата на прокуратурата. От 1998 до 2009 г. Боев е бил зам.-шеф на Апелативната прокуратура в Пловдив, която ръководи и проверява работата на обвинителите в цяла Южна България. Бил е шеф на екипа, разследвал Будомир Куйович, надзиравал е делата за сестрите Белнейски и за радикалния ислям. Боев бе кандидат да оглави Апелативната прокуратура в Пловдив, но ВСС не го избра.
|
|