Самолети на американските авиокомпании "Юнайтед Еърлайнс", "Ю Ес Еъруейз" и "Континентал" на международното летище в германския град Франкфурт на Майн. |
"Законопроектът, одобрен от Сената, призовава САЩ да се включат в глобално споразумение за вредните емисиите от авиацията", коментира еврокомисарят по климатичните промени Кони Хедегаард в специално разпространено изявление от Брюксел. "ЕС винаги се е борил точно за това. Не е достатъчно само да кажем, че искаме, а трябва да работим, за да постигнем резултати".
Спорната евродиректива, която за авиосектора влезе в сила в началото на 2012 г., задължава авиационните компании да плащат за отделяните въглеродни емисии. С т. нар. въглероден данък Брюксел иска да задължи всички авиокомпании да купуват въглеродни квоти като част от мерките в борбата с глобалното затопляне. Разпоредбата предвижда глоби от по 100 евро за всеки тон въглероден двуокис, изхвърлен от самолети на авиолиниите, които не се съобразяват с новите правила. Според европейската схема авиолиниите ще трябва да плащат за 15% от правата за замърсяване, които са получили през т.г., като сумата ще нарасне до 18% за периода 2013-2020 г. Освен това Брюксел може да им забрани да работят в ЕС.
Преди да влезе в сила, приетият от Сената законопроект трябва да получи одобрение и от Камарата на представителите. Документът ще бъде обсъждан, след като Конгресът се събере на сесия след президентските избори.
СЪПРОТИВА
Освен САЩ срещу въглеродния данък в ЕС се обявиха Китай, Русия и още 20 държави. В началото на годината техни представители се събраха на Международна конференция за намалението на въглеродните емисии от гражданската авиация в Москва и се договориха за съвместни действия срещу европейския въглероден данък. Тогава те приеха съвместна декларация, осъждаща Европейската схема за търговия с вредните емисии, и решиха всяка от страните да реши какви ответни мерки да предприеме.