България има възможност да приеме 1000 души в палатков лагер при евентуална бежанска вълна от Сирия. Това съобщи шефът на Държавната агенция за бежанците при МС Никола Казаков пред "Сега". Числото е записано в плана за реакция при бежанска вълна. Подобен лагер може да се разположи в пограничните райони. Ако това се случи, кабинетът на практика ще изпълни искането на Сирийската свободна армия у нас да бъде изграден такъв лагер. Досега България официално не е поемала ангажимент да приема бежанци от военния конфликт в Сирия.
Планът за реакция при криза обаче може да се задейства само след разрешение на ЕК. "Ние преценяваме ситуацията, а комисията трябва да даде разрешението", обясни Казаков. Ако това не се случи, България ще трябва да настанява чужденците в центровете за бежанци в новозагорското село Пъстрогор, в София и в Любимец.
Преди ден вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че през последните два месеца има 50% увеличение на сирийските бежанци. Той допълни, че заради очакваната вълна са увеличени патрулите на граничната полиция. В момента в Турция има около 130 хил. души, избягали от Сирия.
"Засега не отговаряме на критериите за бежанска вълна", коментира Казаков. За подобно явление може да се говори, ако през границата за едно денонощие преминат 500 души. Сега броят им е по 14-15 всеки ден. Казаков потвърди, че има ръст на подалите молби за закрила. Според отчета на агенцията от началото на 1993 г. до края на август 493 сирийци са пожелали закрила. Но има сериозно разминаване с данните на МВР, които сочат, че през последните два месеца у нас нелегално са влезли 200-250 чужденци, по-голямата част от които са сирийци. За същия период м.г. нелегалните емигранти са били 100-150 души месечно. В отчета си за този месец агенцията е записала, че общо 119 души са потърсили закрила, а от началото на годината броят им е 614.
Всички минават по каналите за Западна Европа през зелената граница, обясниха от МВР. При залавянето им повечето искат статут на бежанци. "В приемния център в Пъстрогор има академични преподаватели и богати хора от Сирия, които са дошли тук, за да избегнат военния конфликт и да се върнат, когато той приключи", обясниха от МВР. Според тях целта на тези хора не е да отидат в западноевропейска страна, а да изчакат приключването на сраженията.
Ако при задържането си чужденците не поискат статут на бежанци, отиват в центровете в Любимец и Бусманци. Процедурата да го получат трае между 3 и 6 месеца. От началото на годината държавата е дала такъв статут на едва 11 души. Доста по-голям е шансът чужденците да се сдобият с хуманитарен статут, който се дава, когато животът на конкретния човек е заплашен от въоръжен конфликт в родината му.
Засега от българска страна не са поемани никакви конкретни ангажименти за приемане на бежанци. Цветанов и турският му колега са договорили в края на миналата седмица в Анкара съвместни екипи, които да обикалят границата и да залавят нелегални.
|
|