Правителството не бива да се поддава на натиска за увеличаване на заплатите в бюджетната сфера. Всяко преизпълнение на приходите следва да бъде насочено в друга посока - увеличаване на фискалния резерв. Желателно е и ограничаване на възможностите за ранно пенсиониране на фона на все по-високите разходи на НОИ и застаряване на населението.
С тези препоръки за предизборната 2013 г. излезе в края на редовната си мисия у нас Международният валутен фонд. Препоръките идват на фона на протести за увеличение на заплатите в силовия сектор и спорове за премахване на част от привилегиите при пенсиониране на военни и полицаи, а прогнозите за икономиката догодина са скромни - 1.5% ръст.
Според експертите на МВФ бюджетният дефицит за 2012 г. ще падне на 1.25% от БВП, а икономическият ръст ще е 1%. "Залагането на същия дефицит за 2013 г. ще запази доверието към страната, което ще доведе до по-ниска доходност по държавния дълг", коментира ръководителят на мисията на МВФ за България Катрина Пърфийлд. Според експертите на фонда при тази рамка на дефицита правителството не може да си позволи да се поддава на натиска за увеличение на заплатите в бюджетния сектор. Всяко преизпълнение на приходите трябва да се използва за увеличаване на фискалния резерв, защото увеличението му в резултат на емисията на еврооблигации през юли е временно, припомнят от МВФ. Експертите обаче не отхвърлят като възможност евентуални корекции на дефицита, ако икономическата ситуация рязко се влоши и препоръчват по-активна политика в подкрепа на икономиката и заетостта.
"Нашите прогнози са реалният растеж на БВП да достигне 1% през 2012 г. благодарение на по-силното вътрешно търсене вследствие на усвояването на структурните фондове на ЕС", заяви Пърфийлд. Прогнозата за 2013 г. е за 1.5% икономически ръст благодарение на възстановяването на износа. Вече се разбра, че в проектобюджет 2013 заложеният ръст е по-оптимистичен въпреки съмненията, изразени и от бизнеса - 1.8%. "В случай на сериозен икономически спад трябва да се позволят корекции на дефицита в съответствие с икономическия цикъл. Необходими са и структурни реформи, които да подкрепят растежа на икономиката и заетостта", изтъкват от фонда. Като пример Пърфийлд посочи по-големи капиталови разходи за базова инфраструктура, осигурени чрез по-добро усвояване на еврофондовете, въвеждането на стимули за наемане на нискоквалифицирани млади кадри на пазара на труда, реформи в образованието. Сред редовните препоръки е и пенсионната реформа, включително и ограничаването на възможностите за ранно пенсиониране на фона на общото застаряване на населението.
СТАБИЛНОСТ
Слабият икономически растеж е предизвикателство и за банковия сектор въпреки стабилността му, изтъкват от МВФ. Експертите припомнят, че необслужваните кредити продължават да растат и по данни за юни 2012 г. са стигнали 16.9% от всички кредити. Според фонда банките трябва да бъдат активни, като преструктурират необслужваните кредити или отписват напълно или частично несъбираеми вземания под контрола на БНБ.
Всяко преизпълнение на приходите трябва да се използва за увеличаване на фискалния резерв
След като профукаха готовооставен резерв от 4,5 млрд.
На това му се вика да изтървеш питомното за да гониш дивото.