:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,221
Активни 667
Страници 21,151
За един ден 1,302,066

Регионът и безработицата може да определят минималната заплата

Бизнесът е склонен да приеме идеята на министър Дянков, синдикатите предупреждават, че това би задълбочило разликите между София и по-малките градове
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Финансовият министър смята, че различният размер на минималната работна заплата ще направи пазара на труда по-гъвкав.
Финансовият министър Симеон Дянков предложи минималната работна заплата да се определя по региони според икономическото им развитие и безработицата. Предложението стана ясно вчера, въпреки че постановлението за увеличение на най-ниското възнаграждение от 290 на 310 лв. от 1 януари вече е готово и мина през комисията по доходи към тристранния съвет. Според Кодекса на труда работодателите нямат право да наемат работници под минималната заплата за страната.

"Заплатата от 310 лв. е правилна на този фон на развитие на икономиката. Въпросът е дали може юридически да има диференциация по райони. За 310 лв. минимална заплата в София, Пловдив или в Бургас не работи почти никой. Докато в Северозападния район - Монтана, Враца, Видин, имаме данни, че значителна част от хората в частния сектор работят на минимални заплати. Там изниква въпросът дали увеличението на минималната заплата ще предизвика проблем за бизнеса в региона", казва Дянков в интервю за "Стандарт". Как би се реализирала идеята - с вдигане на минималната заплата в големите градове над 310 лв. или намаляването й в по-малките под това ниво, все още не е ясно. Министърът се аргументира вчера, че в доста страни в Европа, най-вече от федеративен тип, има различни минимални заплати. Той добави, че икономически предложението е разумно и ще доведе до гъвкавост от гледна точка на икономическата ситуация в отделните райони. Но остави на тристранния съвет да реши дали това е юридически възможно.

Идеята за първи път е изказана на заседанието на комисията по доходите, която гледа постановлението за минималната заплата в сряда. Участници разказаха пред "Сега", че тя била подхвърлена от заместника на Дянков - Владислав Горанов, но не била приета на сериозно и не е била обсъдена.

Данните на статистиката не подкрепят идеята на министър Дянков, тъй като в самите райони има огромни разлики в заплащането. В най-бедния Северозападен например средната годишна заплата е 6540 лв., докато във Видин тя е едва 5422 лв., а във Враца е 8509 лв. В столицата възнаграждението е 10 547 лв., докато в Благоевград е 5683 лв., а и двете области са в Югозападна България. Последните данни на НСИ са за 2010 г., но тенденцията в разликите през годините се запазва.

Социалните партньори и експертите не приемат еднозначно предложението. Вчера работодателите принципно подкрепиха диференцирана минимална заплата като начало за отчитане на икономическото състояние на отделните фирми. От БСК я приемат като стъпка за предпазване на бизнеса от закриване на работни места и самоликвидиране. Но продължават да настояват държавата изобщо да не определя административно доходи и да слага минимална заплата само там, където тя е работодател. От БСК признават също, че регионалните различия водят до сериозното преливане на кадрови ресурс към големите центрове. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев също смята, че има икономическа логика да се определя минимална заплата на териториален принцип. "Но би било по-лесно реализуемо и юридически, и технически да се определя по браншове, защото има кой да я договаря", смята Велев. Принципната позиция на бизнеса е договарянето да бъде на ниво предприятие, тъй като само така възнагражденията ще бъдат съобразени с възможностите на отделните работодатели и ще ги предпазят от фалит.

"По тази логика аз веднага бих поискал по-ниска цена на тока, на лекарствата, на хранителните стоки, щом получавам по-малко", коментира Иван Нейков, бивш министър на труда, сега председател на Балканския институт по труда и социалната политика. Той добави, че би трябвало да се диференцират и социалните плащания, пенсиите и т.н. Според Нейков подобно решение ще доведе до още по-голямо обедняване на изоставащите региони и по-активна миграция на работна сила към градове с по-добро заплащане. Това пък ще създаде проблеми на бизнеса за намиране на качествени служители. В същото време бедните райони няма как да привлекат фирми заради липса на кадри и лоша инфраструктура, смята Нейков. Той припомни, че дори специалното постановление "Странджа Сакар" по време на комунизма, което предвиждаше да се плаща допълнително на заселниците в този район, не е дало кой знае какъв резултат.

Синдикатите изцяло отричат идеята. Експертът от КТ "Подкрепа" Николай Николов припомни, че България не е създадена от щати и законодателството е едно за всички. "Държавата трябва да определя минималната ставка, а нищо не пречи по региони на браншово ниво чрез колективни договори да се определят различни величини над нея", казва Николов. Същата теза защитават и от КНСБ.
48
3678
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
05 Октомври 2012 19:36
По тази логика аз веднага бих поискал по-ниска цена на тока, на лекарствата, на хранителните стоки, щом получавам по-малко", коментира Иван Нейков, бивш министър на труда, сега председател на Балканския институт по труда и социалната политика. Той добави, че би трябвало да се диференцират и социалните плащания, пенсиите и т.н. Според Нейков подобно решение ще доведе до още по-голямо обедняване на изоставащите региони и по-активна миграция на работна сила към градове с по-добро заплащане. Това пък ще създаде проблеми на бизнеса за намиране на качествени служители. В същото време бедните райони няма как да привлекат фирми заради липса на кадри и лоша инфраструктура, смята Нейков.

05 Октомври 2012 19:41
Паситесь, мирные народы!
Вас не разбудит чести клич.
К чему стадам дары свободы?
Их должно резать или стричь.
Наследство их из рода в роды
Ярмо с гремушками да бич.
Помним го, ако не от другаде, от Ботьов - из род в потомство. Защото какво още трябва да се случи, та да въстане робът!!!
PS Нейков е пропуснал, че и данъците и осигуровките трябва да се намалят в съответните региони
05 Октомври 2012 20:27
глупост голяма - още наредбички, още администация, още бюрократщини - според региона

въобще не трябва да има МРЗ !! вместо това - мин. ставка на ЧАС - както е белите страни;
и тогава нискоквалифицираните в обезлюдените райони с усърдие ще работят и по 10-12 час за да си докарат доход, а в развитите райони( градове) мин часова ставка ще е на практика само референтна от която ще се изчисляват прозводните на МРЗ сега...

мин. часова ставка = примерно 2 лв на час, хората отдавна са го измислили..
просто като фасул!! но не и за КНСБтата...
05 Октомври 2012 20:28
Предлагам диференциация по квартали в по-големите градове - сега в София, утре и в останалите
Как са го пропуснали?
05 Октомври 2012 20:30
Такъв подход ще стопира и надеждата дори , за единение на страната ...
05 Октомври 2012 20:40
Дянков, като ти дойде редът на тебе, ще те турим в една клетка и ще те разходим из регионите - да опознаеш Родината, да я обикнеш. Щото тя та много залюби, ненагледни, гордост наша
05 Октомври 2012 20:44
Чрез тъпизми към дезинтеграция на България. А, бе, как да ги изгоним тия, бе? Не стига, че изчезваме заради 101 причини - те измислят 102-ра.
05 Октомври 2012 21:03
Много свободно време имат, за да мислят такива глупости. Малко ги притесняваме. Още им е широко около врата. Все още. Но примката се затяга неусетно. То в това е и номерът.
05 Октомври 2012 21:37
Време е да се поразходим до Орлов мост чини ми се. Всем миром.
05 Октомври 2012 23:21
А ще има ли различна тежест гласът на различните места?? И депутатите от различните райони различно ли ще получават?
05 Октомври 2012 23:47

Рапонът и безработицата може да определят минималната заплата



05 Октомври 2012 23:50
В този ред на мисли: пенсиите, данъците, осигуровките и прочие ще бъдат ли регионално диференцирани? Да кажем: в синя зона, зелена зона, сива зона и т.н.
После. В нашата подритвана, много отдавна конституция, така ли пише?
06 Октомври 2012 00:14
Драги мои колеги,
Да ви кажа какво има предвид м- р Дянков : помощ за Виетнам (като Видин, Лом, Брегово, Арчар, Кула, Белоградчик, Димово, Орешец, Дунавци, Ружинци, Дреновец, Чупренье, Върбово и др. ), защото туземното население отдавна е отпаднало от трудовия процес
06 Октомври 2012 00:21
"Финансовият министър смята, че различният размер на минималната работна заплата ще направи пазара на труда по-гъвкав.
Финансовият министър Симеон Дянков предложи минималната работна заплата да се определя по региони според икономическото им развитие и безработицата."

Финансовият министър е идиот!
06 Октомври 2012 00:25
Северозападналият Резерват е най- красивата част от България, но за нещастие, населена от най- декласираните хора. Те трябва да се върнат в играта! Иначе, няма думи за вълшебната красота на това забравено от Бога ъгълче
06 Октомври 2012 00:38
Време е да се поразходим до Орлов мост чини ми се. Всем миром.


Не на моста!! На опашката на коня, дето го отнемА. Молим! По-държавно-знаково е
06 Октомври 2012 00:49
Драги мои колеги,
Да ви кажа какво има предвид м- р Дянков : помощ за Веитнам ( Видин, Лом, Брегово, Арчар, Кула, Белоградчик, Димово, Орешец, Дунавци, Ружинци, Дреновец, Чупренье, Върбово и др. ), защото туземното население отдавна не става за нищо


То по тая логика и в парламента не стават за нищо,ама ги търпим! Да вземем да им намалим заплатите на туземците там или направо да ги изритаме и да го разпуснем,ще ни излезе много по-евтино
06 Октомври 2012 01:46
Умните нации, вдигат паметници на хора като Дянков, Господ здраве да му дава!
Този, наричайте го както си искате, ни преведе през най- свирепата криза в историята
06 Октомври 2012 02:00



"Този, наричайте го както си искате, ни преведе през най- свирепата криза в историята"



Ахъм, като изпапа готовите пари и ни вкара в борч.Икономический гений.А всъщност един мишок.
06 Октомври 2012 02:12
За разлика от вас, аз съм разделен. Цените на много стоки в Монтана са определено по-ниски от цените в София и във Варна, очевидно е, че фирмите, които оперират на меестно ниво работят на доста по-малки обороти и съм убеден, че увеличението на минималната работна заплата ще доведе до съкращения. От друга страна, и там има инфлация , а други стоки - лекарствата например, са съпоставими с цените в София, а някои дори и по-скъпи, че и със заявка.
Впрочем, аз мисля, че тази минимална работна заплата касае преди всичко данъци осигуровки, а не толкова възнаграждението на работниците.
06 Октомври 2012 04:01
Аз пък не съм разделена!И въобще не съм убедена,че цените в райони с висока безработица са по-ниски,може да е обратното!Защото липсата на конкуренция и на обороти,кара фирмите да ги вдигат.Или поне така се обяснява спекулата с цените на храните в момента.Примерно в Бургас цените са по-високи поне с 30% от онези в София,въпреки че хората получават към 400 лв. средно и безработицата расте много бързо.От друга страна трябва и да се сетите,че като в семейството има един безработен няма как да се издържа с една заплата,че и намалена за капак!Дянков да намали данъците на тези регийони,а да ги вдигне за София,така става ли?Ще бъде по-справедливо и много фирми ще се затичат натам.Защото сега всички централи са се изнесли в София по-близо до властта.
06 Октомври 2012 07:20
Анонимен от нета:

Предлагам да се разреши на работодателите да имат право да осигурят на работното място хляб вода и легло за работниците и това да е МРЗ.
Да видите тогава как ще дръпне икономиката.
А и в събота може и по една ракия.Все пак господ е казал на седмия ден да се почива.
06 Октомври 2012 08:28
Безмозъчно същество като финансовия министър,не може да роди друга идея.Пари няма,Дянков го знае и подхвъля партенки из публичното пространство нали идват избори.
06 Октомври 2012 08:57
Всеки благодетелен работодател със своя лавка в двора на фирмата ! Напред към Дикенс и Зола за капак ...
06 Октомври 2012 09:21
Мунчо си го самоначуква яко, и то без да се усети.
Мушморок, поне да беше проверил колко вида плащания са свързани с МРЗ, па тогаз да ги плещиш гьотере!
06 Октомври 2012 09:40
въобще не трябва да има МРЗ !! вместо това - мин. ставка на ЧАС - както е белите страни;
и тогава нискоквалифицираните в обезлюдените райони с усърдие ще работят и по 10-12 час за да си докарат доход, а в развитите райони( градове) мин часова ставка ще е на практика само референтна от която ще се изчисляват прозводните на МРЗ сега...

Лонгин
Нашият министър Муньо Дянков, като няма акъл в кратуната , да слуша по-умните от него. Щял да федерализира България ?! Ами добре, отделяйте Софийски санджак и вървете на майната си ! Кретени !!!
06 Октомври 2012 11:17
Внимателният,нещо си се разсеял.В Северозапада цените на тока,горивата,лекарствата,водата,основните храни(а не броколите и шампанското) и много други неща дето не си се сетил,както и твоят идол(хаир да не види),са със същите цени като в София,че някои неща са и по-скъпи заради липсата на алтернатива,монополизма в тези райони е голям.Тааа,нека си идеята на другаря от америка е ....идиотска.
06 Октомври 2012 11:20
P.S> Аз сам си изкарвам парите и не съм на заплата и идиотизма на другаря от америка ме засяга до толкова,доколкото ми се налага да му плащам каквито там данъци и такси е измислил за да работя легално защото все още съм честен към държавата ни въпреки,че обратното май се оказва невярно за жалост
06 Октомври 2012 11:27
Нормативна минимална ставка на час си имаме отдавна, но даже и някои министри не го знаят. От 1 май 2012 г. е 1,72 лв. на час. Има рационална основа за различно заплащане на някои категории работещи в зависимост от региона, но това не е минималната заплата а и калинките трябва да попрочетат точно за какво става въпрос.
06 Октомври 2012 12:11
Лянча,
да не би и на тоя да лянчиш? Та такива дитирамби му лееш?
--------------------------------------------
Блогът на Генек
06 Октомври 2012 12:59
Гербавия само гробът го изправя.
06 Октомври 2012 13:20
Гербавия само гробът го изправя.


Сакън! Немой тъй, Doctora! Чета си аз тази сутрин онова мазното списание "Мениджър" (по 5 лева давам всеки месец от "джеба си и дюкеня си" да го купувам - комай от чиста снобщина, да се ...), броят му 10, октомврийски, от тази година. Пък вътре Стив Ханке писал, че:


Финансовият министър на България единствен има компетентността да оправи кашата с корупцията в България. Министър-председателят Борисов би трябвало да го натовари със задачата да подобри значително позицията на България в тези класации (Индекс на възприятие на корупцията на "Прозрачност без граници и "Колко е лесно да се прави бизнес" на Световната банка - б.м.) и да му даде извънредна власт да я изпълни. Освен това министърът трябва да получи нов договор за назначаване на базата на принципа "първокласно заплащане за първокласно изпълнение". Д-р Дянков действително трябва да бъде възнаграден с много по-висока заплата, съизмерима с новите му отговорности.
Тези, които гледат скептично на тази идея, нека помислят за Сингапур, където финансовият министър печели 1,2 млн. евро годишно. Тази първокласна заплата донесе и първокласни резултати - за последните две години Сингапур запази челното място в класациите "Колко е лесно да се прави бизнес", а корупция почти не съществува.




Първокласен съвет от първокласен източник. Колко ли струва?
06 Октомври 2012 13:34
Тц,тц,тц...дока'т Бубойко рита топка туй ОГВС ше му ритне стола,гледай,гледай....
06 Октомври 2012 13:44
На тези региони с по-малката минимална заплата ще им намалите ли цените на храната, тока, лекарствата, учебниците, картите за треанспорт, горивата...
*****
Ако гениалните политики на всичките предишни правителства за развитие на изостаналите региони, все пак не успяха да ги обезлюдят, то тази гениална идея, ако бъде претворена в дело, ще ни превърне наистина в територия с 10-12 града, един пишман мегаполис за столица и 100 000 квадратни километра пустош, свободна за мирно заселване. Ако има мераклии от други нации. Имало, казват.
06 Октомври 2012 13:44
ejko, не мой се бой! Малко преди това да стане Бойчето ще метне ОГВС-то на тълпите, а те копнеят за него. Да го докопат.
06 Октомври 2012 14:02
За пореден път ГЕРБ с техните малоумни идеи от ден до пладне показаха че бедните българи не са им в приоритетите. По малоумна идея от тази на Дянков едва ли се е раждала през това управление. За негово сведение крепостните селяни са били през средновековието а не през 21-ви век в Монтана или Видин.
06 Октомври 2012 14:13
Firmin,ако това сЪ получи требе мишока могу б'ръже,ама направо със скоростта на бит пе**рас да скочи на първия самолет за USA,щото се ми се чини че нема да има шанса да хване следващ полет
06 Октомври 2012 14:45
Предлагам аз примерно следното: министерът се премества на чист въздух в най-затънтеното село, с 200 лева заплата и високоскоростен Интернет разбира се. Комшиите ще му дадат мотика. Той ще брои колко снася всяка кокошка. И яйцата може да поевтинеят.
06 Октомври 2012 16:10
Почасова минимална надница, оувътайм (процент след 8 работни часа) върху същата и задължителното им спазване, независимо от работодателя и мястото.
Това е което изисква справедливостта и разума, но което старателно се заобикаля от държавата, работодателите и 'профсъюзите', за да може грабежа да продължава.
06 Октомври 2012 17:20
Ех, колеги, колеги... Партизанската омраза води до заслепление и не е добър съветник.
Главната цел на диференцираната минимална заплата е намаляване разликите между регионите. Добра цел ли е това? Отлична даже, и много нужна!
Не сте ли се замисляли, че и в западналите региони живеят българи? А да ви е минавало през ума, че в цели сектори като здравеопазване, образование и търговия масово се работи на намален работен ден? Кога по- млади хора биха избрали чудесната професия "бавачка в детска ясла" например, ако за безусловно нужната и важната си работа получават по 170 лева? Кой работещ човек може да живее в София със 170 лева?
Въпросът не е дали трябва да има диференцирана минимална заплата, а каква е минималната диференциация за постигане на целите й? Поне двукратно, според мен. 620 лева в София и пак ще бъде с 30% по- ниска от средната за столицата.

06 Октомври 2012 17:39
Внимателият,съвсем невнимателно се уригна (пардон да ущорее) по въпросот,а стига толкоз,че щи намалят дневната ставка от управлението
06 Октомври 2012 17:50
PS ...и да ти кажа на ушенце,в "Западните региони" както от време оно го наричате Северозапада по ваш'те оперативки,българите почват да си задават въпроса като седнат със семейството си около празните си маси в кухничките,да продължават ли да са българи или да повярват на присмиващите им се сърби по сборовете на селата или високомерно гледащите ги от чисто новите си коли(и собствено производство) румънци, минаващи с фериботите на Видин и Оряхово на екскурзия към Бяло море....ма холан,вие знаете по-добре...
06 Октомври 2012 23:59
клицк

бивша разлика в нивата: да имаше още през комунизма..
настояща разлика в нивата: да, дължи се на продължаващата тенденция България да се управлява от тикви, никнещи по софииско равно пОле и техни деривати (фаворизирани от тиквите провинциални самозабравили се тиквеници)!
07 Октомври 2012 02:03
Този си мисли, че е още в СБ и всяко нещо дето го е сънувал снощи има на кои опитни мишки да го приложи... Тая тъпотия може да стане само ако всеки "регион" си има свой собствен бюджет, собствена социална и данъчна политика, ценова политика, собствено законодателсво и... и... Малоумнико! Идеята е не да се раздалечават регионите още повече, а да се уеднаквяват! Това лесно може да стане като се "пуснат" инвестиции и извън София; като се инвестира национален бюджет и извън София за изграждане на инфраструктура. Не ща някакви лилиолки да ми врекнат каквото и да било за магистралите, моля! В България има почти една магистрала - Тракия. Основната и функция, на която е "да могат софиянци да ходят на море" щото там мутрите си нацвъкаха хотелите и ако не са софиянци наистина няма кой да им ходи по бетонирания черноморски бряг. На хората, през чиито земи и около, чиито селища минава Тракия, този път не им върши почти никаква работа - няма входове, няма изходи... За разлика от Хемус, да речем, на която има достъп до всяка паланка по протежението и... Не преувеличавам - наистина за всяка паланка. От Пловдин на изток, Тракия няма почти никакво местно, че и регионално значение.
07 Октомври 2012 02:20
Такава идея не може да се роди в главата на нормален човек.
07 Октомври 2012 06:58
Идеята е меко казано, рискова.
Постявянето на някои българи като по-българи от други е много опасна!
Отделно на това може да се тълкува и като дискриминационна!!!
07 Октомври 2012 08:34
минималната работна заплата да се определя по региони според икономическото им развитие и безработицата
Тая икономическа тъпня може да се измисли от икономически "корифей",неистово желаещ да анатемосват не само него,но и децата му,майка му и целия му род.
07 Октомври 2012 10:52
Финансовият министър смята, че различният размер на минималната работна заплата ще направи пазара на труда по-гъвкав.

Министърът сигурно не знае, че всеки става по-гъвкав според това как играе тоягата.

“…значителна част от хората в частния сектор работят на минимални заплати. Там изниква въпросът дали увеличението на минималната заплата ще предизвика проблем за бизнеса в региона"

Министърът сигурно е забравил, че е народен избраник, затова мазната му усмивка изглежда толкова кахърна.
Министърът нека не забравя, че има Видовден и във Видин
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД