Според зам.-министър Милена Дамянова всяко училище при добра организация би трябвало да има възможност за занималня на малките класове. |
Директорите на училищата са длъжни да осигурят условия за занималня след часовете, смята Дамянова. Според нея в градовете и училищата, където това е проблем, причината е в лошото планиране на приема на първокласници и недобра организация. В същото време просветното министерство ще проверява училища, в които пък има и много празни места. Дамянова даде пример със столичния квартал "Гоце Делчев", където две от училищата - 73-о и 104-о са предпочитани от родителите, а в 121-о СОУ е "празно".
В проектозакона за училищно образование, който в момента се обсъжда в парламента, е предвидено по желание на родителите занимални да се организират до VII клас. Дамянова удължи срока, в който се очаква законът да бъде одобрен окончателно - този път до края на годината. Предишните прогнози на просветния министър Сергей Игнатов бяха, че проектът ще се превърне в закон през ноември. Не е ясно обаче дали парламентът ще успее да одобри проекта до края на 2012 г., предвид че предстои гласуването на бюджетните закони.
Зам.-министърът припомни също, че от тази година влезе в сила задължителната предучилищна подготовка за 5-годишните. За една година обхватът на децата се е повишил с 20 на сто, но данните са от 66% от общините, припомни Дамянова.
НОВОСТ
Елементи на дуалната система за професионално обучение, която се прилага в Германия, ще се прилагат и в българското училище, съобщи Милена Дамянова. Тя обясни, че обучението в професионалните гимназии ще бъде организирано по нов начин - половината от учебната седмица ще бъде в предприятието, в останалите дни ще се преподават общообразователните предмети в училище. Засега този модел се прилага пилотно в няколко училища, но е нормативно регламентиран в проектозакона за училищно образование. Не е ясно обаче дали ще има капацитет за цялостно въвеждане на системата.