Полицаи и военни могат да излязат на безпрецедентни съвместни протести през следващите дни заради драстичните различия, които имат с ръководствата на министерствата по увеличението на заплатите и орязването на привилегиите.
Вчера ръководството на МВР на практика отхвърли основното искане на полицаите - за увеличаване на заплатите. Освен това вътрешният министър пробва да реши по силов път проблемите си с непокорния полицейски синдикат, който фактически организира протестите на униформените през последните няколко години. След пореден кръг преговори за евентуално увеличение на заплатите в МВР в синдикалната федерация на служителите му (СФСМВР) са получили писмо, в което министърът ги уведомява, че прекратява сключеното с тях споразумение. Според Закона за МВР подобна спогодба задължително се сключва между синдикат и министър. Прекратяването му не лишава профсъюзите от правата им да преговарят за заплати или по-добри условия на труд, но в случая отношението на ръководството на МВР е показателно. Все още не е ясно дали Цветанов няма да си навлече гнева на униформените и още по-големи полицейски протести в опитите си да реши проблемите чрез крайни действия. В момента в МВР има още три синдиката и две сдружения, защитаващи правата на служителите по трудов договор, и на пожарникарите. Към тях обаче подобни действия не са предприети.
СФСМВР е с най-много членове и е основният организатор на протести от години насам. Лидерът на синдиката Валентин Попов се въздържа вчера да коментира мотивите на Цветанов, но заяви, че действията на МВР шефа са много "близо до разчистване на сметки с неудобни хора". Той добави, че организацията ще реагира след няколко дни, тъй като в момента тече процес на запознаване на членовете с действията на министерството. "Ние не сме прекратили протестните действия, очакваме нов кръг от двустранни преговори", коментира Попов, но прогнозира, че полицаите може да предприемат действия в близките седмица-две. "Никога не ни е било цел да ядосваме някой от партньорите ни", подчерта синдикалистът и определи действието на Цветанов като радикално. Самият министър не е присъствал на вчерашната среща, тя е била между синдикатите и един от заместниците на вицепремиера.
В същото време обаче според ръководството на МВР въпросът с увеличаването на полицейските заплати очевидно вече не стои на дневен ред. Според различни източници по време на преговорите било предложено да има увеличение през 2015 г.
В съобщение до медиите вчера от министерството обявиха, че всичко е наред. Оттам твърдят, че при преговорите е постигнато съгласие около 30 хил. души от системата да получават месечно 40 лв. ваучери за храна. Парите трябвало да дойдат от "икономии в рамките на бюджета на министерството", който през няколко месеца бива допълнително субсидиран от хазната, тъй като непрекъснато се налага ведомството да покрива стари задължения, за които няма пари. "Направените стъпки са в резултат на последователната политика на ръководството на МВР за увеличаване на възнагражденията на служителите и подобряване на условията на труд", коментираха оттам. "Това не е достатъчно, но го приехме, тъй като в крайна сметка не можем да кажем, че не искаме да ни дадат едни пари", заяви Попов.
Това не е първата остра реакция на Цветанов по повод исканията за по-високи заплати. В края на август от СФСМВР поискаха 25% скок на възнагражденията си с аргумента, че те са увеличавани от почти 4 години. Друго искане пък беше на полицаите да им се разреши да работят "на частно". След като униформените организираха двудневни протести, на които се събраха близо 1000 души, Цветанов заяви, че може да се мисли за скок на заплатите от порядъка на 5-7%. Тогава МВР шефът обясни, че парите ще дойдат от вътрешни икономии. Полицаите обаче нарекоха това предложение смешно, защото не покрива дори инфлацията за годините, в които възнагражденията им са замразени. След това вицепремиерът направи втори опит да тушира напрежението. В декларация до служителите Цветанов обясни, че не може да се говори за скок на възнагражденията и с това на практика влоши положението си. "Отговорно мога да заявя, че през последните няколко месеца полагам усилия за подобряване възнагражденията на служителите в МВР без необходимост от напомняне и синдикални искания", каза тогава вицепремиерът. Все още няма яснота защо МВР шефът изведнъж е решил да промени тактиката си и да тръгне със силови средства срещу непокорните полицаи.
Протестите на полицаите вероятно ще съвпаднат с тези на военните. Те също са недоволни от военния министър Аню Ангелов, който за разлика от своя колега Цветан Цветанов подкрепи идеите на финансовия министър Симеон Дянков. Преди две седмици Дянков обяви, че увеличение на заплатите в МВР, армията и ДАНС може да има само ако те се откажат от привилегиите си. Той предложи варианти, според които заплатите в Министерството на отбраната (МО) могат да се вдигнат с 5.8%, ако военнослужещите се откажат от 20-те заплати, които им се изплащат при пенсиониране, и от по-дългите отпуски. Разчетите на финансовото министерство показваха, че при същите условия заплатите в МВР и ДАНС могат да бъдат вдигнати съответно с 11.7% и 12%.
Единствен Аню Ангелов склони на реформи - той обяви, че е договорил 9% ръст на заплатите на военнослужещите срещу въвеждане на минимална възраст за пенсиониране. Преди това МО шефът също тръгна срещу подчинените си, заявявайки, че офицерите от Българската офицерска легия "Раковски" не могат да обсъждат заплатите си, тъй като това е синдикална дейност, на каквато те нямат право. Ангелов дори намекна, че за това може да бъде сезирана военната прокуратура. Офицерите отговориха, че ще организират шествие в неделя, на което поканиха и служителите на МВР.
|
|