Новините на ценовия фронт все повече обезсмислят обещанията на правителството за увеличаване на доходи догодина. През септември храните са ударили нови рекорди - средното им поскъпване е с 2.7% само за месец, а като цяло инфлацията от септември 2011 г. е 4.9%, показват данните на НСИ. Тази статистика всъщност означава, че доходите на българите са се обезценили с почти 5% за година.
Заради високата инфлация и лихвите, които спестителите в банките получават, не могат да спасят стойността на парите. В момента масовите депозити носят под 5 и дори под 4% годишен доход, така че реалната лихва е отрицателна - по-ниска от инфлационния процент.
Ударът на храните по джоба е основната причина за ръста на потребителските цени през септември. Спрямо август поскъпването на живота е 1.1%, което е двойно повече спрямо предходния месец, а за деветте месеца от Нова година е натрупана инфлация от 3.7 на сто. За сравнение с бюджет 2013 се прогнозира 3.4% инфлация (за цялата година.
Статистиката опровергава пропагандата на агроминистъра за замразяване на цени и договорки с големите търговски вериги за храни. За месец храните и безалкохолните напитки са поскъпнали с 2.7%. С увеличени цени са брашното - с 2.5%, хляба - с 1.4%, свинското - с 8.8%, птичето месо - с 3.4%, каймата - с 5.1 Поскъпване има и при колбасите, млякото, кашкавала, яйцата, олиото и мн. др. Рекордни скокове - с 20% и повече, отбелязват картофите, доматите и зелето.
Поскъпване от 1.6% има при транспорта, а в просветата (в тази група се включват учебни пособия и плащания за образование) цените растат с 1.5%. Продължава поскъпването и на горивата през миналия месец. Цената на най-масовия автомобилен бензин - А95Н, е нараснала с 1.8%, а дизеловото гориво е поскъпнало с 0.5%. Високооктановият бензин А98Н се е повишил с 1.4%.
МАЛКАТА КОШНИЦА
През септември цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) са се повишили с 1,6% спрямо август. На годишна база поскъпването е с 6,5%, а от началото на годината инфлацията в малката кошница е 4,7%. От "асортимента" на малката потребителска кошница най-сериозно са поскъпнали хранителните продукти - с 2,6%. Нехранителни стоки скачат с 0,5%, а и услугите са без промяна.
|
|