:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,474
Активни 386
Страници 15,404
За един ден 1,302,066

Данъкът върху лихвите ще важи и за стари влогове и депозити

Ако лихвата по тях се начислява след 1 януари 2013-а, държавата ще я обложи с 10%
Данъкът върху лихвите ще важи и за стари, и за нови депозити и влогове. Ако лихвата по старите спестявания се начислява след 1 януари 2013 г., тя ще бъде обложена с данък 10%. Според финансовия министър Симеон Дянков това не представлява облагане със задна дата. Според вложители обаче облагането по депозити и влогове, направени преди 1 януари, по същество е промяна по вече сключени договори с банките с уредени условия за лихвите. Текстовете на новите разпоредби вчера бяха внесени в Народното събрание, като се появяват черно на бяло за пръв път и не са съгласувани с никого.

Доходът от лихви по депозити и влогове ще се смята за придобит към датата, на която е начислена лихвата. Така датата, на която са вложени парите, е без значение, ако по сумата се начислява лихва след 1 януари 2013 г., обясниха от финансовото министерство. Тъй като доходът реално се счита за получен през 2013 г., от финансовото министерство считат, че няма облагане със задна дата. Без отговор обаче остава въпросът редно ли е да се облагат лихвите по вече направени влогове и депозити, след като условията по тях са калкулирани без новия данък върху лихвите.

В опит да отговори на тези въпроси финансовият министър Симеон Дянков вчера обясни точно обратното. Той побърза да успокои, че хора с депозити отпреди 1 януари 2013 г. трябва да са спокойни. "Това влиза в сила от 1 януари 2013 г. и важи само нататък", обяви Дянков по Нова телевизия. На конкретен въпрос могат ли да са спокойни хората с договори, сключени преди 1 януари 2013 г., Дянков отговори: "Да, това си е в миналото".

Хаос създаде и друго публично изказване на представител на управляващите - на шефа на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова. Пред Би Ти Ви Стоянова разви тезата, че отчитаният от БНБ огромен дял на малките депозити до 1000 лв. - 76% от всички, всъщност не били депозити, а суми по разплащателни сметки като дебитни и кредитни карти. Лихвите по разплащателни сметки, които са пренебрежими, не се облагат. На настойчивите въпроси за големия брой малки депозити Стоянова се оплете и обяви, че суми до 1000 лв. не попадат в обхвата на закона. Такъв праг няма и доходът от лихви по всеки депозит, независимо от размера му, ще бъде обложен.

Данъкът върху лихвите по депозитите ще се удържа от банките и няма да се декларира в данъчна декларация. Те ще се превеждат до месец след изтичане на тримесечието, в което са начислени съответните лихви. Парите няма да се привеждат в НАП в индивидуални партиди, а накуп, т.е. нарушаване на банковата тайна за наличностите по сметки няма да има. Банките ще подават в НАП и годишна справка за удържания данък върху начислените през годината лихви. На задължително деклариране обаче занапред ще подлежат доходи от лихви по депозити и влогове с източник чужбина. В декларацията вече ще се обявяват и доходи от сделки по замяна на дялове и акции от търговски дружества в чужбина с дялове и акции на други чужди или родни дружества.
114
7894
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
114
 Видими 
12 Октомври 2012 19:18

бонгобонго
12 Октомври 2012 19:46
Само не знам как ще се осъществи номерът с изпълнението на такъв закон. Щото звучи като вица за степен на умение на крадец.
3. Да обереш гражданин.
2. Да обереш служител на полицията.
1. Да обереш друг крадец.
12 Октомври 2012 20:07
Доходът от лихви по депозити и влогове ще се смята за придобит към датата, на която е начислена лихвата.

Има логика.
12 Октомври 2012 20:24
Според вложители обаче облагането по депозити и влогове, направени преди 1 януари, по същество е промяна по вече сключени договори с банките с уредени условия за лихвите.

Банките и договорите с тях не са толкова важни, те са технически въпрос.
Облагането на дохода от лихви е извънредна, конфискационна и противоконституционна мярка, защото :
1/ Лихвата от всеки депозит е, преди всичко, доход от натрупан минал труд.
Искам лично да видя онзи, който може да определи дали този труд не е вече обложен. И да го опровергая, меко казано
2/ Спестяванията не са "отложено потребление", както твърдят дръвникът Кейнз и всички малоумници, които търсят наукообразни "аргументи" за ограбването на хората.
Те са истински, грижливо създаван и грижлино пазен минал труд, независимо чий.
Облагането на пасивните доходи, при това със със задна дата и в началото на излизането от рецесия, е не просто престъпление срещу обществения договор, но и стратегическа грешка в чисто икономически смисъл
12 Октомври 2012 20:36
Облагане на пасивните доходи от лихви и ренти, в България следва да има.
НО!
Само на доходите от новите депозити, учредените след влизането на закона в сила
12 Октомври 2012 20:40
Имам двугодишен депозит от 15000 лв. с договрирана лихва за всвеки месец (първите 3-по 4%, после -по4,5% и т.н.). Падежът ми е през януари 2013 г. Каква е логиката да плащам десятъка за лихвите през 23-те месеца преди влизането в сила на тази разпоредба? Не е ли логично да платя данък само върху лихвата за януари 2013 г? Ще изчакам оща малко, а ако няма промени в последните няколко дни от 2012г. последовастелно ще изтегля безтаксовите 5 000лв и ще ликвидирам договора си. Вероятно така ще направят повечето вложители. Дянков ще остане с пръст в устата (като на една негова популярна снимка), аз ще си спестя данъците, но кой има полза от това?
12 Октомври 2012 20:49
Лихвата от всеки депозит е, преди всичко, доход от натрупан минал труд.


Сега остава да кажеш че ако вместо лихви инкасираш загуби, данъните трябва да ти върнат съответната част от вече платените данъци върху този "натрупан минал труд".
12 Октомври 2012 20:50
Лихвата е доход и е нормално да се облага. Ненормалното в случая е, че правителството увеличава налозите, увеличава данъчната тежест. Взима едни пари от едни хора, които са твърде малко за да окажат влияние на изборите. Лошото е, че има други хора, които смятат това за редно. Дянков да бъде така добър да върне на данъкоплатците сумата която ще събере от тези данъци, защото е не само неморално да обираш данъкоплатците, но и нездравословно за пазара и обществото. Намалява покупателната способност на хората и изкривява пазара като не оставя потребителя да реши къде да отидат парите, а ги дава на чиновника. Единствената политика преследвана с налагането на подобен данък е да се разразства администрацията. Несъстоятелна е и тезата, че данъкът ще накара хората да извадят парите си и ще започнат да харчат. Тези пари са там за да носят някаква възвращаемост. Няма друг инструмент който да носи по-висока възвращаемост за вложителите. Къде да вложат парите? В акции? Имоти? Бизнес в Дянкова среда?....
12 Октомври 2012 20:53
Браво Монка
Уверено Политическа партия ГЕРП върви към ритуално самоубийство
12 Октомври 2012 20:55
Доходът от лихви по депозити и влогове ще се смята за придобит към датата, на която е начислена лихвата.
Има логика.

Нищо лично, Еварист, но това е логиката на идиотите- вносители на закона.
Отворил си, да кажем, детски влог преди 15 години. Петнадесет години си късал от обложения си залък, поел си рисковете от всевъзможните извращения на държавата, правени с единствената цел да те обложи още и още, платил си купища такси, пропуснал си маса възможности да направиш печалба от парите
И не щеш ли, след 15 години некъв изрод почва да ти смята всичко това за доход "придобит към датата, на която е начислена лихвата"?
Признавам си, че ще ликвидирам изрода на място и собственоръчно
12 Октомври 2012 20:55
Оракъл,
Точно този въпрос задавам откакто се заговори за облагането на лихвите по депозитите! Лихвите по кредитите ще се облагат ли се с обратен знак? Щото един кредит може да се разглежда, като депозит с обратен знак, нали!
12 Октомври 2012 20:57
Еййй, да се *** у главата проста! Как забравих!

Браво Монка!
12 Октомври 2012 20:58
Стоянова се оплете

Я, каква изненада - Мента се оплела в лъжи.
Или пък другата "изненада" - постоянните мантри на СД, че няма да пипа данъците...ми той не пипа, той въвежданов.
Според вложители обаче облагането по депозити и влогове, направени преди 1 януари, по същество е промяна по вече сключени договори с банките с уредени условия за лихвите.

Във всеки сериозен договор има текстове за форсмажор и за промени в нормативната база на страната, така че това не е аргумент.
12 Октомври 2012 20:58
Сега остава да кажеш че ако вместо лихви инкасираш загуби, данъните трябва да ти върнат съответната част от вече платените данъци върху този "натрупан минал труд".

Ще казвам, каквото мисля. А ако ти искаш да кажеш нещо, потърси полето "добавяне на мнение" и нататък, по указанията. Не са сложни
12 Октомври 2012 21:02
Всъщност, ако С.Д. направи диференциация на депозитите и облагането им ще е много по-добре. Да кажем, при депозити до 5000 лв. лихвите да не се облагат. В крайна сметка, такъв депозит, наистина е формиран от трудови доходи. Едва ли от заплата, може да спестиш повече от тази сума? По-големите депозити са явно от нещо друго.
12 Октомври 2012 21:11
за форсмажор

Ъхъ упорито работят в тази посока. Някои викат от два месеца ама аз мисля от пролетта.
Па къв че е ..... Разместване на пол. пластове, порой от бюлетини или друг не е толкова важно
12 Октомври 2012 21:16
duzov 12 Октомври 2012 21:02
Всъщност, ако С.Д. направи диференциация на депозитите и облагането им ще е много по-добре. Да кажем, при депозити до 5000 лв. лихвите да не се облагат. В крайна сметка, такъв депозит, наистина е формиран от трудови доходи. Едва ли от заплата, може да спестиш повече от тази сума? По-големите депозити са явно от нещо друго.


Лично аз смятам, че правилното число е 4545.38лв. Очевидно депозити над тази граница не може да са формирани от трудови доходи, а от нещо друго, много вероятно криминална дейност, и следователно подлежат на конфискация! А, да! И затвор за собственика.
12 Октомври 2012 21:25

Е ми,
май ще излезат прави македонците, че тука сме само татаро-българи.
12 Октомври 2012 21:33
Наш Мунчо не четял Форума ли?
Ай гиди...

Ама пак не можеш "върза" Бюджет 2013
Гарантирано от мен!
Икономиката глупако!
12 Октомври 2012 21:33
Колко пъти трябва да се облагат едни пари все пак? Дянков се обляга на европейската практика. Има и други практики. Остава да се облагат и приятелските заеми. Какво става с проститутките? Плащат ли ДОД? А сутеньорите? За казинаджиите са уредени раптите.
12 Октомври 2012 21:38
И какво, някой ако получава 2000 лева заплата и спестява половината, тези 5000 ще ги спести без никакъв проблем за 5 месеца. Защо да не са от трудов доход?
12 Октомври 2012 21:46
Отдавна чета форума по темата и констатирам, че има една голяма заблуда, как било по белия свят. Да в белите държави се облагат не само лихвите по влогове, но и доходите от акции, облигации и други финансови инструменти. Но, и тук следва едно голямо НО - в белите държави от облагаемата основа се приспадат лихвите по ипотечните кредити при ФЛ и всякакви плащания, които са свирзани с разход на домакинствата и които имат инвестиционен характер / като покупки на имоти или съществени подобрения по тях /.
И ето тук според мен е двойното данъчно облагане - един път държавата облага прихода от лихви при банките / печалбата им / и втори път облага дохода на ФЛ, от който то плаща същите тези лихви. Та преди да приказват кое е справеливо и кое не да се замислят. Аз мисля, че досега никой не е въвел такъв данък именно защото заедно с данъка трябва да въведе и съответното данъчно облекчение.
Нашите сладури ни манипулират и ни казват само половината истина - само тази, която им изнася.
















12 Октомври 2012 21:52
Печалбата от тото не е ли доход? Като са тръгнали ,да обложат и тройките от тотото и печалбите от Държавната лотария и от спортните залози.
12 Октомври 2012 22:01

Ми пенцията?
Не е ли доход?
Мама ви, пенционери, я развързвайте кесиите, - всичко на масата, всичко за продан.
12 Октомври 2012 22:05
Майндърбайндър, всичко което получава всяко живо същество, включително слънцето и въздуха, според наш Мунчо подлежи на облагане с данък!
Хънта - мънта няма - виж полския Мин.фин. как ще облага дъжда, и си направи сметката какво ни чака още.
12 Октомври 2012 22:07
1/ Лихвата от всеки депозит е, преди всичко, доход от натрупан минал труд.
Искам лично да видя онзи, който може да определи дали този труд не е вече обложен. И да го опровергая, меко казано

Ако си купя кокошка тя обложена ли е ? Обложена е. Мога ли да си я направя на грил ? Мога. Мога ли да я оставя жива ? Мога. Като снесе яйце, то обложено ли е ?
-
Мога ли да си купя робот ? Мога. Това което той ще произведе обложено ли е ? Не е. Мога ли да дам робота под наем ? Мога. Наемът доход ли ми е ? Доход ми е. Нов доход ли ми е ? Нов. Обложен ли е ? Не.
12 Октомври 2012 22:08
Мама ви, пенционери, я развързвайте кесиите...

Ти глей дъртаците да не развържем потурите, че все още ни бива.
12 Октомври 2012 22:11
Споко. Всичко си е под контрол. Менда и Мончо са си минали за инструктаж през Американското посолство. Лично Той преди месец, дигаше гюрюлтия. За данъка върху пенсиите. Карал се на един депутатин и т.н. Сега вече е ясно. Дянков спокойно му забива теслите в гръбчето. Това си е в план-графика. Смяната на губернатора е наложителна. Този се изхаби. Щото е слуга на много господари.
12 Октомври 2012 22:15
този въпрос и аз го мислих
nikoia 12 Октомври 2012 21:46

ако взема заем 20 бона и спечела от белото тото 20 бона
но не си връштам заема
не си харча и печалбата
хем плаштам 10 процента лихва на банката
хем от банката вземам 2 процента лихва
хем губя в полза на банката 8 процента
но ште дължа 10 процента върху тези 2 процента
а банката ште дължи 10 процента от 10 процента дето ми ги устисква
и се въртят едни пари
дето хем ги имам
хем ги немам
значи
и съм данъчно задлъжнел штото не съм си изхарчил заема
значи
бе да му мислат богатите и да го духат бедните
е рекъл земленския гениййй
12 Октомври 2012 22:16
Брайти, номерът с робота важи само в един случай - когато бизнесът реши, че му е по-изгодно да инвестира, а не да държи парите си на лихва..
Обикновено това е граничната стойност около 10%
И не ми теоретизирай - изпитал съм го няколко пъти на собствен гръб.
СЕГА вече нямам нищо общо с банките... ако знаеш какъф кеф е.
12 Октомври 2012 22:19
Ееех, дуумчантата и тодортк, колко от българите взимат заплата от 2000 лв.? И освен това, когато взимаш такава заплата, няма да си купуваш салам "Камчия" и "мека топлина", няма да караш стар "Форд" или "Опел".Така, че - пак няма да спестяваш "бели пари за черни дни". Колкото до цифрата 5000 лв., ами може и тази посочена от дуумчантата -4545,38 лв.
12 Октомври 2012 22:19
2/ Спестяванията не са "отложено потребление", както твърдят дръвникът Кейнз и всички малоумници, които търсят наукообразни "аргументи" за ограбването на хората.

Спестяванията не са отложено потребление. Те са несъстояло се потребление.
-
Когато правиш парични спестявания ти нищо реално не спестяваш. Защото реалните стоки си остават по магазините, имат срок на годност, а и готовността за предлагане на услуги има срок на годност. Ако нещо не бъде потребено то просто се разваля или просто не бива произведено. Правейки парични спестявания единственото което правиш е да изваждаш парична маса от обращението. А парите не са нищо повече от посредник в размяната. Не потребявайки ти нарушаваш цикъла на размяната.
-
Понеже, обаче спестяванията в спокойни условия са горе долу предвидими, като се знае социалната стратификация, то е предвидимо, че и определен брой парични знаци ще бъдат вадени от обращение. Затова и в обращение трябва да бъде вкарвана нова парична маса, за да не се срива икономиката. Вкарването на нова парична маса става по два начина - преразпределение, чрез данъците и кредитиране. Ако искаме да стопяваме и мъртвите пари, то ни трябва и инфлация.
-
Ако някой не може да си похарчи парите значи са му в повече и не са му нужни. Ако пък живее от лихви, то спрямо обществото е паразит и живее на негов гръб. При това е паразит в най-чист и неподправен вид.
12 Октомври 2012 22:35
Ма кой свястен човек взема заем от банка? Ако не е предприемач де.
12 Октомври 2012 22:39
Според вложители обаче облагането по депозити и влогове, направени преди 1 януари, по същество е промяна по вече сключени договори с банките с уредени условия за лихвите.

Тия вложители да одат да се гръмнат, защото не правят разлика между търговски договори с търговски дружества (банките са просто частни търговски дружества) и данъци вземани от държавата.
-
До вчера не разбираха разликата между облагане на депозити и облагане на доходи получени от депозити, днес не правят разлика между банки и държава.
12 Октомври 2012 22:44
Либертас няма да влезе у коптора, нежели да докопа власт.
12 Октомври 2012 22:51
Ми как да влезе, като няма пукнат лев!
Скътан поне в буркан...
Иначе на теория, еле па с чуждите пари.. еша му няма!
12 Октомври 2012 22:53
Либертас няма да влезе у коптора, нежели да докопа власт.

Що бе ? Щото отказвам да се включа в истерията на 0.001-ният процент дето държи милиардите ? Не ми пука за тях. Интересуват ме онези 93% от българите, дето не само че нямат спестявания, но са затънали в дългове и се чудят как да си платят тока.
-
Тези 0.001% нямат нужда от Либертас. Те си имат Костов, Кунева, Станишев, Доган. И Либертас няма нужда от тях.
12 Октомври 2012 23:09
Когато аз казвам КОПТОРА, значи напълно, изцяло, всячески, тотално ако щете, отричам статуквото. Във всичките му проявления. Президентът хвали б. велчев. Какво е туй? Какво полезно извърши тоя мигльо? Какво ни е наред та опряхме и до лихвите на депозитите? В този момент. Мизерабли! Бакали! Хванете престъпниците за гушите и освободете енергията на народа. Дайте му работа. Всичко друго е па дрън, па дрън.
12 Октомври 2012 23:28
[quoПравейки парични спестявания единственото което правиш е да изваждаш парична маса от обращението.te][/quote]
Брайти, не си прав! Дянков не посяга на спестяванията в бурканите, които изваждат паричната маса от обръщение, а на спестяванията по банките, които се връщат в обръщението във вид на кредити! След като смята лихвата по депозитите за приход, защо не смята лихвата по кредитите за разход?! Защото май ще му излезе неизгодно а?
12 Октомври 2012 23:33
quote]падналотмарс[/quote]
Нещо сте се объркал. Данъчно облекчение се ползва само за реално платени пари. Ако имате кредит и не го погасявате, то няма и да се възползвате от дан.облекчения.
И да трябва да се облагат разликите между получените и платените лихви. Когато те са с отрицателен знак, държавата просто Ви връща данък.









12 Октомври 2012 23:34
Отче Паисий, нали и аз това питам от два дена! Откакто се е появила темата, все този въпрос задавам и никакъв отговор! Даже и самоопределилият се за финансист Мр. Мунлайт, след като му зададох същия въпрос - изчезна от форума!
12 Октомври 2012 23:40
Брайти а стига.
Като латерна си. Доход било ......
Ми тогава да облажат и доходите от акции,облигации, аренда .... и т.н. Да не повтарям БилникЪ.
А не са ли компевсиране на инфлацията, която тук традиционно е доста над средната за ЕС. Вместо за лихвите защо МинФин-а не помисли че вече тодини не изпълнява ангажиментите си в това отношение. Законовите. Индексиране на пенсии, доходи ... Криза било. Ама май не за всички.
Пак повтарям.
Аз съм неутрален към идеята за облагане, но съм силно против да се прави по този начин.
Ще обложат дребните риби.

А интелчо и ощ двама-трима бих ги питал.
Абе байно.
ТИ кат се бараш квалифициран и шеф, не ти ли е малко неудобно да плащаш същия процент данък кат чистачката
Че и по-малко, щот има праг на осигуровките
12 Октомври 2012 23:42
Паисий,
банките нe дават назаем вложените пари. Те създават пари от нищото. Вложените пари са само котва за това колко пари могат да създадат и раздадат.
-
А пари в буркани няма. Има няколко десетки милиарди, които са притежание на няколко стотин човека. Милионите българи нямат спестявания, а дългове и просрочени сметки.
12 Октомври 2012 23:47
Ми тогава да облажат и доходите от акции, облигации, аренда .... и т.н.

Трябва. И вероятно така и ще стане. Данъчната система трябва да е максимално опростена и неутрална - имаш доход - плащаш данък, имаш разход - приспада ти се. Преценката на източникът не е работа на държавата. Поне, ако данъчната система е неутрална.
12 Октомври 2012 23:58
Да запитам аз за компенсаторките, дето загрижената държава ги пробута на народа и тарикати ги изкупиха на безценица, пък после се появиха обекти разни за изкупуване. Туй какво е, ако не планиран грабеж? И тръгнал дянков да раздава справедливост. Пак му предлагам да отиде в най-затънтеното село, на спокойствие, с най-бързия възможен Интернет разбира се, и минимална заплата. Да пообщува с хората, да спестява. щото на село животът е много евтин.
13 Октомври 2012 01:18
Ей, луд умора няма, та и тези идиоти не се налудуваха тоя месец - то не бе предложение за облагане на пенсиите, после майките да си седят на 240 лева /деца ще ми раждат, айде де, че и бели български и то, откъде накъде!/, после данък върху лихвите, после да се плащало нам колко си хилядарки за остъклените балкони - е много стана вече! Няма ли най-сетне да ги изритаме тези боклуци - с тояги и камъни! Друго не заслужават, с тояги и камъни е по-бавно и по-мъчително.
13 Октомври 2012 01:23
Браво Монка Мачкаи Боко щом червените пражки ..... на прав път си, плясаи Монка
Врага сака пари или дупе Пари няма
Гербери и вас ви прееб@ха }

13 Октомври 2012 01:39
Пражки
Пръжки
Пръчки
Бръчки

Честито
13 Октомври 2012 02:48
Браво на Монката и на Шменда!

Но ако искат да бъдат запомнени като истински законодатели, т.е. нещо като Солон или Хамурапи, те трябва да се изправят смело срещу обществоните нагласи и да въведат абсолютна обратна сила на закона. Какво имат предвид Шменда и Монката: облага се с 10% доходът от лихви с обратна сила, считано от момента на възникване на юридическото лице, в което субектът или неговите наследодатели са имали или биха могли да имат влогове. Например банка ДСК е основана през 1951 г. Всеки субект, който е имал влог там, ще трябва да плати данък върху лихвите, които е получил, считано от датата на откриване на влога му ведно с мораторните лихви от тази дата до датата на влизане в сила на закона. Имал си 1000 лева на влог от 51 до 52? 70 лева доход си получил, дължиш 7 лева на бюджета + лихва за 61 години.
13 Октомври 2012 02:58
тоя месец - то не бе предложение за облагане на пенсиите, после майките да си седят на 240 лева /деца ще ми раждат, айде де, че и бели български и то, откъде накъде!/, после данък върху лихвите, после да се плащало нам колко си хилядарки за остъклените балкони - е много стана вече! Няма ли най-сетне да ги изритаме тези боклуци - с тояги и камъни!

len,
нищо особено не се е случило този месец. Просто едни чичко-паричковци отделиха една сума и започна масирана кампания срещу Боко. Ти просто си пример за ефективността на тази кампания.
-
Крайно време е да започнем да мислим със собствените си глави по всеки въпрос, а не да бъдем жертви на внушения. Защото всяко внушение е в нечий интерес, но не и твоя.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД