520 лекари са напуснали България и са потърсили реализация в чужбина през 2011 г., съобщи пред БНР здравният министър Десислава Атанасова. Около 350-380 медици са напуснали страната от началото на годината досега и очакванията са до края на 2012 г. те да са също около 500, допълни тя. Огромната част от лекарите отиват да работят в ЕС заради отворения трудов пазар и по-лесното признаване на дипломи и професионални квалификации.
"Това са млади лекари, все още не са специализирали и търсещи по-добра реализация навън", поясни Атанасова. Според различни данни около половината от абсолвентите по медицина емигрират в чужбина. От години у нас за голяма част от специализациите лекарите трябва да си плащат, получават ниски възнаграждения, докато работят и специализират, и не им се отчита трудов стаж. В доста страни от ЕС пък специализациите са при облекчен режим и с добро заплащане за медиците.
Според данните на лекарския съюз обаче страната напускат и лекари на 35-50 г., които имат специалност. Най-често те емигрират в Англия, Германия, Франция и Ирландия, твърдят от БЛС. Най-често емигрират медици със специалност по анестезиология, вътрешна медицина, хирургия, а след това са АГ и УНГ специалистите. Отскоро в чужбина заминават и доста психиатри.
Според данните на Националния статистически институт в края на 2011 г. на основен трудов договор в лечебните и здравните заведения в страната са практикували 28 411 лекари, което е с 413 повече от 2010 г. и с 424 повече от 2009 г. Няма обаче обяснение на какво се дължи неочакваният ръст. Нещо повече - у нас осигуреността с лекари е 38.8 на 10 000 души население, което нарежда България на 8-о място в Европа.
"Нашият екип прави всичко възможно, така че да предлага различни решения и лекарите да остават в България", обяви вчера Атанасова. Тя припомни, че предстои с 16 млн. лв. от оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" да се финансират специализациите на младите лекари.
Усилията на министъра обаче явно не се оценяват. Всичките 6 лекари и половината медицински сестри и лаборанти от Районния център по трансфузионна хематология в Стара Загора, който обслужва и Бургас, Сливен и Ямбол, са подали заявления за напускане на работа и предизвестията им изтичат на 16 ноември. Работещите в центъра протестират срещу условията, в които работят, и срещу ниските заплати. Основната заплата на медицинските сестри е 410 лв., а на лекар - шеф на отделение - 680 лв. Преди дни намерение да подадат масово оставки оповестиха и от кръвния център във Варна.
В сряда кабинетът гласува увеличение на заплатите в хематологичните центрове с 18%. Първоначално бе обявено, че то е със задна дата от 1 октомври, но след това от МС обясниха, че всъщност ще е от 1 ноември. Медиците обаче искат увеличение на заплатите с 20% със задна дата от 1 юли и ново увеличение с 30% от 1 януари 2013 г. Броят на лекарите в центъра в Стара Загора по стандарт трябва да е 15, а сега там работят само шестима специалисти, които до един са подали молби за напускане.
Десислава Атанасова обаче обясни, че възможностите на бюджета не позволяват увеличение на заплатите над 20%.
Десислава Атанасова обаче обясни, че възможностите на бюджета не позволяват увеличение на заплатите над 20%.
Ами тогава тежката артилерия да внася лекари от Етиопия - те ще работят в кръвните центрове за по купичка ориз.
Впрочем и служителите от кръвния център във Варна май са с написани предизвестия - забравете СИ България.