:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,580
Активни 688
Страници 21,510
За един ден 1,302,066

Европейски съд задължи авиокомпаниите да плащат за закъснели полети

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Самолет на "Бритиш еъруейз" излита от лондонското летище "Хийтроу". Въпреки жалбата на авиокомпанията съдът на ЕС в Люксембург я задължи да плати обезщетения на пътници заради закъснели полети.
Авиокомпаниите в ЕС трябва да изплащат обезщетения за закъснели полети, освен ако закъснението не е причинено от обстоятелства извън техния контрол, гласи решение на съда на ЕС в Люксембург, цитирано от медиите.

В решение по делото "Стърджън" съдът постанови, че при закъснение от над три часа пътниците следва да бъдат компенсирани. Според съда пътниците на закъснели полети могат да бъдат приравнени към пътниците на отменени полети, когато става дума за право на обезщетение. Правото на ЕС предвижда, че при отмяна на полета пътниците могат да получат компенсация между 250 и 600 евро.

Всъщност сегашното постановление на съда потвърди позицията му, изразена в решение отпреди три години. Настоящето постановление идва след искания на Районния съд на германския град Кьолн и британския Върховен съд на Обединеното кралство да се уточни обхватът на решение по делото "Стърджън". По първото дело (C-581/10) германската юрисдикция бе сезирана за спор между пътници и авиокомпания "Луфтханза" заради закъснение на полет с повече от 24 часа. По второто дело (C-629/10) авиокомпаниите Ти Ю Ай Тревъл, "Бритиш еъруейз", ИзиДжет, както и Международната асоциация за въздушен транспорт са сезирали британското правосъдие заради отказ на Службата за гражданско въздухоплаване да удовлетвори искането им да не обезщетяват пътниците на закъснели полети.

В настоящото си решение съдът в Люксембург напомня, че принципът на равно третиране изисква пътниците на закъснели полети да се разглеждат като намиращи се в сходно положение с пътниците на отменени "в последния момент" полети, защото търпят сходно неудобство - загуба на време. Съдът констатира, че обезщетяването е задължително само за големите закъснения. Авиокомпаниите могат и да не плащат обезщетение, ако докажат, че закъснението се дължи на извънредни обстоятелства. Съдът обаче не уточнява кои са тези обстоятелства.

След решението на съда на ЕС директорката на Европейската организация на потребителите Моник Гойен коментира, че то трябва да стане основа при предлагането от Еврокомисията на нови права за пътниците.

1131
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД