Разглеждането на кандидатурите на България и Румъния за членство в шенгенското безвизово пространство ще бъде отложено за март 2013 г. заради несигурността относно възможностите на властите в двете държави да спазват задълженията си, предаде БГНЕС, като цитира АФП. Въпросът трябваше да бъде обсъден на срещата на вътрешните министри на държавите - членки на ЕС, в Люксембург, която ще се състои днес и утре, но "времето още не е дошло да вземем решения", заявяват дипломатически източници от Брюксел. Въпросът за присъединяването на двете страни "ще бъде отложен за март 2013 г., но това не означава, че тогава ще бъде взето решение", уточняват европейските дипломати. Тогава министерските срещи ще бъдат оглавявани от Ирландия, която ще поеме ротационното председателство на ЕС от януари догодина.
Някои от страните - членки на ЕС, сред които Холандия и Германия, смятат, че двете държави за момента не са изпълнили условията за присъединяване към Шенгенската зона. Дори Европейската комисия изразява резерви, твърди цитираният от АФП дипломатически източник. Резервите са свързани основно с политическото положение в Румъния. Има сериозни съмнения относно ангажимента на правителството, оглавявано от Виктор Понта, да спазва принципите на правовата държава.
ЕК, която няма никакви правомощия да взема решения по въпроса, трябва да публикува през януари доклад с оценка за напредъка на България и Румъния. Резултатът от парламентарните избори на 9 декември в Румъния може да има решаващо значение за вземането на окончателно решение за Шенгенската зона.
Властите на двете страни кандидатки разбраха положението и вече нямат фиксирана дата за присъединяването. Решението трябва да бъде взето в добър момент, заяви дипломат от държава - членка на шенгенското пространство. Присъединяването на България е свързано с това на Румъния и в резултат на това София е жертва на критиките, отправяни от държавите - членки на Шенген, срещу Букурещ, коментира АФП, цитирана от БГНЕС.
Разглеждането на кандидатурите на България и Румъния за членство в шенгенското безвизово пространство фигурира в дневния ред на започващия днес Съвет по правосъдие и вътрешен ред, според сайта на ЕК.