Токът ще продължи да поскъпва и догодина, като основната причина отново ще е зелената енергия. "Очаквам увеличение с не по-малко от 3-4% от юли 2013 г.", прогнозира вчера шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Последният скок на тока с 13% през лятото също бе оправдан с вятърните и слънчевите централи.
Енергийният министър Делян Добрев, който по принцип не би трябвало да се меси в работата на независимия по закон енергиен регулатор, обяви, че според него е прекалено рано да се правят прогнози за увеличението на тока от догодина. "Все още има много време и ние трябва да видим картината на по-късен етап", каза той.
Семерджиев се закани, че регулаторът ще намери начин да намали цените на тока от ТЕЦ "Марица-изток 1" и ТЕЦ "Марица-изток 3", които са фиксирани по дългосрочни договори. "Ще започнем с анализ на финансовите модели, по които се осъществява договорът за изкупуване на енергията от тези централи", обясни Семерджиев. За предоговарянето заговори преди месец и енергийният министър Делян Добрев, но инвеститорите не са склонни доброволно да намалят цената, а държавата все още не е намерила друг начин да постигне своята цел. Според Добрев НЕК купува тока от двете централи за над 120 лв. на мвт/ч., а от държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" - за около 62 лв. Контрактите, по силата на които до 2027 г. НЕК трябва да изкупува скъпия ток от двете чужди централи, са подписани през 2001 г. Договорите са за 15 г., считано от пускането на двете централи, което означава, че ТЕЦ "Марица-изток 1" ще получава тази цена до 2027 г., а "Марица-изток 3" - до 2024 г.
Семерджиев каза още, че въведената неотдавна такса за достъп до мрежата, която плащат производителите на зелена енергия, ще стане постоянна. Предстои да се направят точни разчети и дали е възможно тя да поевтинее. Именно таксата за достъп стана повод за поредица от протести на производители на ВЕИ енергия. Според тях таксата им струва до 40% от приходите. "По наши изчисления цените за достъп компенсират направените разходи за тази година. От следващата година обаче тези разходи вече трябва да се предвидят в новата ценова рамка и ще бъдат отразени в крайната цена на електроенергията", обясни Семерджиев.
С поне 3-4% вероятно ще означава поне 6-7%.
Точно предизборно.