:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,947
Активни 908
Страници 1,877
За един ден 1,302,066

ОЛАФ ще разследва само крупни измами над 500 000 евро

България настоява за повече европари като външна граница на ЕС
ОЛАФ ще се занимава вече само с по-крупните случаи на измами, а разкриването на всички останали по-малки далавери и нередности ще е задължение на местните власти. Това се разбра при представянето на междинните резултати от проект на АФКОС - българската дирекция, която координира борбата с измамите с евросредства. Тя е националната точка за контакт за европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.

Според новите правила суперслужбата на ЕС ще работи по контрабанда и други митнически измами само когато техният размер е над 1 млн. евро. Същият размер ще е валиден и по програмите за регионално развитие. Когато става дума за измами, свързани със земеделие или с Европейския социален фонд, прагът е 500 000 евро. Само при САПАРД той е по-нисък - 100 000 евро. Всички други случаи на измами с евросредства ще се проверяват и разследват от вътрешните служби - АФКОС, служители към управляващите органи, икономическа полиция, прокуратурата, съда. "Ако те не се справят с разкриването и наказването, няма да е добре за съответната страна", коментира ръководителката на АФКОС Соня Клисарска. Припомнено бе, че до 2008 г. България е била "черна овца" именно заради неразследвани нередности и това е довело до проблеми с усвояването на фондовете. Но сега нещата са се подобрили и България вече се дава за пример.

България настоява пред Европейския съюз за рязко увеличаване на парите за техническа помощ като външна граница на ЕС. В момента по програма "Херкулес" държавата ни получава помощ, но по механизма 50 на 50 - Евросъюзът дава половината, а останалата половина трябва да я съфинансира българският бюджет. Сега страната ни настоява съотношението да е 80 на 20 в полза на европейското финансиране. Според българската позиция е съвсем естествено повече помощ по тази линия да получават държавите, които са външни граници за ЕС, за да могат да предпазват по-добре интересите и на останалите. В момента с проблема се занимава и Европарламентът.

Сумите основно се отпускат за покупката на техника, с която да се предотвратява контрабандата, особено на нелегалната търговия с цигари. Според изследване на Европейската комисия съюзът губи само от тази контрабанда над 10 млрд. евро годишно.

--------ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ

За пореден път вчера бе отчетено, че основните нередности с европарите в България са свързани с проблеми с обществените поръчки - 59 на сто. В 21 процента от случаите става дума за недопустими разходи, а в едва 10% може да се предположи умисъл. В сравнение с 2010 и 2011 г. случаите на нередности и измами намаляват. Предполага се, че тук роля е изиграла превенцията и по-добрата подготовка при усвояването.



4
2300
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
31 Октомври 2012 09:05
Айдее, сега ще почнат едни договори под 500 000...
31 Октомври 2012 10:23
„ОЛАФ ще се занимава вече само с по-крупните случаи на измами, а разкриването на всички останали по-малки далавери и нередности ще е задължение на местните власти.”

Това е чудесна новина за местните власти.
31 Октомври 2012 17:42
Значи имаш за 500 000 Евро далавера, но ако я разхвърлиш на 20 фирми примерно по 25 000 Е., няма проблем. "Номера на китайката."
06 Ноември 2012 21:04
Гениално! Разделяте далаверата за 1 милион на 2 и не те разследват. За 2 милона - на 4. Остап Бендер - брюкселски чиновник.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД