ОЛАФ ще се занимава вече само с по-крупните случаи на измами, а разкриването на всички останали по-малки далавери и нередности ще е задължение на местните власти. Това се разбра при представянето на междинните резултати от проект на АФКОС - българската дирекция, която координира борбата с измамите с евросредства. Тя е националната точка за контакт за европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.
Според новите правила суперслужбата на ЕС ще работи по контрабанда и други митнически измами само когато техният размер е над 1 млн. евро. Същият размер ще е валиден и по програмите за регионално развитие. Когато става дума за измами, свързани със земеделие или с Европейския социален фонд, прагът е 500 000 евро. Само при САПАРД той е по-нисък - 100 000 евро. Всички други случаи на измами с евросредства ще се проверяват и разследват от вътрешните служби - АФКОС, служители към управляващите органи, икономическа полиция, прокуратурата, съда. "Ако те не се справят с разкриването и наказването, няма да е добре за съответната страна", коментира ръководителката на АФКОС Соня Клисарска. Припомнено бе, че до 2008 г. България е била "черна овца" именно заради неразследвани нередности и това е довело до проблеми с усвояването на фондовете. Но сега нещата са се подобрили и България вече се дава за пример.
България настоява пред Европейския съюз за рязко увеличаване на парите за техническа помощ като външна граница на ЕС. В момента по програма "Херкулес" държавата ни получава помощ, но по механизма 50 на 50 - Евросъюзът дава половината, а останалата половина трябва да я съфинансира българският бюджет. Сега страната ни настоява съотношението да е 80 на 20 в полза на европейското финансиране. Според българската позиция е съвсем естествено повече помощ по тази линия да получават държавите, които са външни граници за ЕС, за да могат да предпазват по-добре интересите и на останалите. В момента с проблема се занимава и Европарламентът.
Сумите основно се отпускат за покупката на техника, с която да се предотвратява контрабандата, особено на нелегалната търговия с цигари. Според изследване на Европейската комисия съюзът губи само от тази контрабанда над 10 млрд. евро годишно.
--------ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ
За пореден път вчера бе отчетено, че основните нередности с европарите в България са свързани с проблеми с обществените поръчки - 59 на сто. В 21 процента от случаите става дума за недопустими разходи, а в едва 10% може да се предположи умисъл. В сравнение с 2010 и 2011 г. случаите на нередности и измами намаляват. Предполага се, че тук роля е изиграла превенцията и по-добрата подготовка при усвояването.
|
|