Ден след като Европейската комисия предупреди, че ще изготви извънреден доклад за България по глава "Правосъдие и вътрешен ред" заради избора на конституционни съдии от квотата на парламента, избраната Венета Марковска се опита да изчисти реномето си. Тя беше компрометирана от сигнал за конфликт на интереси и злоупотреба с власт.
Марковска се яви изненадващо на редовното заседание на правната комисия, където се съгласиха да я изслушат въпреки различния дневен ред. Там досегашният зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС) разясни, че не е могла да се защити преди избора си, тъй като нямало дебат. Председателят на правната комисия Искра Фидосова я защити, че още в петък Марковска дала писмени обяснения, визирайки отвореното й писмо, в което сравнява сигнала срещу себе си с методите на Гьобелс.
Сигналът, подписан от Георги Колев, припомняше разследване на "Медиапул" и в. "Капитал" за приятеля на Марковска - Георги Георгиев, и неговия арест от януари 2010 г. Тогава кола, в която той пътува с компания, е спряна за проверка, но вместо лични документи той показва карта от ВАС, както и документ за служебен паркинг на съда. Скандалът се разраства и пътниците късат униформите на полицаите, които впоследствие са уволнени. Според разследването Марковска лично е ходатайствала за това. След публикациите служителите са възстановени на работа, но са разследвани. В сигнала са припомнени и приятелските отношения между съдия Марковска и адвокатът на Ахмед Доган Румен Еленски.
Пред депутатите вчера Марковска повтори, че в сигнала няма нищо вярно, и го определи като донос. "Изпращането на един донос до Брюксел не го прави по-малко донос", заяви тя и показа удостоверения от различни органи на съдебната власт, в които се потвърждава, че срещу нея няма никакви жалби или съдебни производства. Депутатът от БСП Янаки Стоилов запита Марковска дали се е срещала със зам.-министър на вътрешните работи по повод инцидента с Георгиев, като припомни, че министър Цветан Цветанов е казал публично, че има информация за такава среща. Марковска отрече, но все пак уточни, че е имала различни срещи във връзка с работата си. Тя даде интересно обяснение на факта, че в колата на Георгиев е била намерена нейната служебна карта: "По една нелепа случайност съм изпуснала на празненство при познати чантичката си с документи". Самият Георгиев вчера също изпрати писмено опровержение в медиите.
Българските институции реагираха разнопосочно на предупреждението на Брюксел. Външният министър Николай Младенов надмина всички с изявлението си пред БНТ, че изказванията на Еврокомисията са некоректни, "защото разпространяват слухове в обществото". Той се изказа назидателно, че "всяка институция, включително и ЕК, трябва внимателно да се придържа към правомощията, които са й дадени от европейските договори". Малко по-късно той смекчи тона и обясни, че "дали ще има извънреден мониторингов доклад на Еврокомисията за съдебната система в България, зависи от начина, по който ще изпълним всички критерии, на които сме се съгласили".
Президентът Росен Плевнелиев показа притеснение от позицията на ЕК. "Българските институции трябва много сериозно да възприемат посланието за допълнителен доклад преди края на 2013 г. заради избора на членове на Конституционния съд", беше категоричен той и допълни, че е обезпокоен сериозно. "Надявам се българските институции оттук нататък още повече да увеличат усилията си за прозрачност и много достойни кандидати да бъдат оттук нататък избрани като главен прокурор, както и като изборите за шефове на различни съдилища", каза президентът.
НАДЕЖДИ
Правосъдният министър Диана Ковачева пък обяви, че има достатъчно време до полагането на клетва Марковска да изчисти името си. Според нея няма нищо лошо парламентът да изпрати писмо до Брюксел, с което да мотивира избора си. В същото време председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев даде да се разбере, че Марковска може да се оттегли от поста си, преди да е положила клетва. Според него, ако човек на висок пост бъде обвинен в злоупотреба с власт и не успее да докаже обратното, той би трябвало да се оттегли сам.
Според Янаки Стоилов (БСП) мнозинството все още не разбира значението на европейските сигнали. Той припомни, че ЕК е реагирала още преди гласуването. "Неприятно е кандидатите за КС да бъдат поставени в ситуация, в която се налага да се оттеглят, след като са избрани. Още по-неприятно е тези, които са гласували за тях, да си променят позицията през ден", допълни Стоилов.