Широко рекламираният от управляващите механизъм за постигане на по-ниски цени на лекарствата, плащани от здравната каса, се провали с трясък. Производителите на едва 3 от общо 1784-те медикамента, които се плащат напълно или частично от НЗОК, се отзоваха на поканата за предоставяне на отстъпки.
Възможността касата да договаря отстъпки от производителите на лекарства беше сочена от ГЕРБ като основния начин да се намалят цените на медикаментите. През м.г. препаратите за рак преминаха към касата, а тази година се оказа, че за някои от тях тя е плащала 400% повече, отколкото е давало преди това здравното министерство. Проблемът е в начина, по който двете институции осигуряват медикаменти. МЗ прави търгове и на тях постига по-ниски цени. Касата обаче плаща стойностите, определени от специална комисия в т.нар. позитивен списък. Затова от ГЕРБ смятаха, че ако и касата може да договаря отстъпки, цените ще паднат. Вчера парламентът прие и доклада на анкетната комисия за проучване скока на цените на лекарствата, в който също се посочва, че липсата на договаряне за отстъпки е основната причина за по-скъпите лекарства. В НС беше внесен и одитът на Сметната палата по въпроса, който гласи същото.
Оказва се обаче, че дори и след като касата получи тази законова възможност, производителите нямат никакъв интерес да дават отстъпки. На поканата за преговори за 3 седмици са се явили 2 от общо 146 фирми, с които касата работи, и са предложили по-ниски цени на 3 препарата. Причината според касата е, че НЗОК не може да задължи фирмите да дават отстъпки. Същевременно от НЗОК обясняват, че по аптеките постоянно има промоции и на свободна продажба доста медикаменти са по-евтини, отколкото по линия на касата. Затова от касата предлагат нещо доста спорно - промяна в закона, според която НЗОК да се договаря само с фирми, предложили отбивки от цената. Подобно решение може да изхвърли от пазара доста фирми, тъй като не всички са в състояние да дадат отстъпки. Не е ясно и от какво намаление би била удовлетворена касата.
Според експерти цените на свободния пазар и за НЗОК се различават и заради мудната работа на комисията по цени към здравното министерство. Тя, освен че дълго бавеше регистрациите на нови лекарства, които обикновено свалят цените на старите, не актуализираше в срок и стойности на вече регистрирани препарати спрямо промените в цените в държавите, с които България се реферира. Така фирмите продават по линия на касата скъпо, а на свободния пазар имат възможност да правят отстъпки.
Лошата работа на комисията по цените също е посочена като фактор и от двата одита - на парламента и на Сметната палата. Честата промяна на закони и наредби, липсата на правила в търговете за лекарства, отсъствието на систематичен контрол върху цените на медикаментите са част от основните причини, довели до необоснованото поскъпване на лекарствата в аптеките, се твърди в доклада на временната анкетна комисия, която трябваше да проучи проблема.
ОТГОВОРНОСТ
Депутатите не приеха предложението на БСП освен на НЗОК и МЗ докладът да бъде пратен и на прокуратурата, и на комисията на Яне Янев за борба с корупцията по високите етажи на властта. Тук обаче здравният министър Десислава Атанасова влезе в ролята на приятел на опозицията и обеща да го направи.
Още през пролетта, когато се оказа, че здравната каса е плащала лекарства на цени, в пъти над това, което е давано от здравното министерство за същите препарати, тогавашният министър Стефан Константинов подаде сигнал в прокуратурата. "Проверяваме дали има извършено престъпление от гледна точка на наказателното право, а не от гледна точка на лекарствената политика в България", поясни тогава главният прокурор Борис Велчев. В случая обаче отговорност носят всички управляващи, тъй като решенията какво да плаща здравната каса се приемат не от МЗ, а от кабинета и парламента.
Е, това наистина е грижа за народа !
Благодарим ти, вожде наш !