:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,283
Активни 764
Страници 29,848
За един ден 1,302,066

Българските студенти в чужбина са поне 24 000

Предпочитаните специалности са право, бизнесадминистрация и социални науки
Българските институции продължават да не са наясно колко младежи се обучават в чужди университети. Броят на студентите, които следват зад граница, варира от 24 000 до 30 000. "Приблизителните данни за общата численост на българската академична общност в чужбина възлизат на около 24 000 млади българи, ако приемем, че броят на студентите ни във Великобритания е 3000 души през 2011 г. Ако се потвърди официално, че във Великобритания учат 10 000 български студенти, в такъв случай можем да приемем, че повече от 30 000 млади българи се обучават в чуждестранни университети през 2012 г.", каза в интервю за "Фокус" Росен Иванов, председател на Държавната агенция за българите в чужбина.

Официалните държавни институции в България не водят статистика за броя на заминаващите за обучение в чужбина. Данни за интереса към чужди университети може да се получи от броя на заверените и легализирани дипломи в Министерството на образованието, но обща статистика на всички студенти от първия до последен курс на обучение няма. За разлика от България европейските държави водят стриктна статистика за броя на чуждестранните студенти, включително и от нашата страна.

Най-висок е броят на българските студенти в Германия. Според Федералната статистическа служба към 1 януари 2011 г. българите, обучаващи се там, са 7997 и представляват 7% от българската общност в Германия, възлизаща на 95 956 души. "Независимо от въвеждането през 2007 г. на такси за обучение, както и възможностите за получаване на образование в държави като Холандия или Великобритания, Германия си остава по традиция най-привлекателна за получаване на диплома", добави Иванов. Според него обаче през последните две години се наблюдава рязко увеличение на броя на българските студенти във Великобритания. "По последни неофициални данни за 2012 г. броят им е достигнал 10 000 души. Тенденция надолу отбелязва числеността на българските студенти във Франция, където има спад от 33% за период от четири години", твърди шефът на Агенцията за българите в чужбина. "Българската академична общност в Австрия наброява около 2000 души. Към 2011/2012 г. по неофициални данни в Нидерландия учат 1170 млади българи, приблизително 600 в Испания, около 1000 в Италия. За 2011 г. се посочват 1957 млади българи, обучаващи се в американските университети", сочат данните на Иванов. Той цитира и други неофициални данни, според които 82% от родните студенти в САЩ не се завръщат в България, а половината от тях започват да работят още по време на следването си.



ПРЕДПОЧИТАНИЯ

Българските студенти, които се насочват към Германия, предпочитат университетите в Берлин и тези на територията на Северен Рейн-Вестфалия, Бавария и Баден-Вюртемберг. "Най-желаните от тях специалности са право и социални науки, висок е относителният дял на информационните технологии и на инженерните специалности. Във Франция младите българи предпочитат университетите в Париж, Лил, Страсбург, Лион и Монпелие. Една четвърт от тях са се насочили към филологии и обществени науки, следвани от икономически науки и администрация, а на трета позиция са право и политически науки", добави Иванов. "В Холандия студентите ни предпочитат да запишат различни икономически специалности. В Италия най-привлекателни са висшите училища в Рим, Милано, Падуа и Перуджа. Във Великобритания българските студенти се насочват към Лондон, Оксфорд, Кеймбридж, Манчестър, Портсмут, Единбург, Кардиф, където вече са изградени и български студентски общества. Предпочитана специалност е бизнесадминистрация", каза още Иванов.

7
5302
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
02 Ноември 2012 19:10
Студенти по нищоправене. Бравос!
02 Ноември 2012 20:35
ами нищоправенето е най лесно за завършване. а инженерните науки не са лъжица за всеки.
03 Ноември 2012 09:53
Новината тук е,че от тях почти никой няма да се върне обратно...
03 Ноември 2012 20:17
и много добре ще направят да не се върнат , на българия нищоправци не са нужни, а инженерна мисъл да съгради икономиката на бъдещето.
04 Ноември 2012 09:49
Да учат в чужбина заминават предимно децата от езиковите гимназии. Естествено, че повечето от тях ще предпочетат хуманитарните специалности. И тук да останат, пак същото ще учат.
Аз пък знам, че не са малко и студентите по медицина, особено в Германия. Жалко, че няма да се върнат после тук...
04 Ноември 2012 10:21
Така е когато прехода продължава 23+ години. Остават в държави където или е нямало комунизъм или има лустрация за комунистите.
08 Септември 2013 18:44
aaa здравейте, бих искал малко информация относно следването в Италия ако някой може да ми помогне скайп: el.nino.95 https://www.facebook.com/Deniz.Yashar а това ми е фейсбука. Надявам се да има някой, който е от там или е информиран и да ми окаже тази помощ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД