Месеци преди изтичането на мандата здравният министър Десислава Атанасова реши, че е от ключово значение две от подопечните й структури да се сдобият с нови началници. Тя предлага допълнителни щатове да бъдат разкрити в Изпълнителната агенция по лекарствата и в Агенцията по трансплантации. Така занапред те ще имат и заместник изпълнителен директор, става ясно от предложен проект на постановление за промяна на устройствените правилници на двете структури.
Години наред въпросните структури успяват да съществуват без пост за заместник. При отсъствие на изпълнителния директор функциите му се поемат от посочен от него висш служител. Според Атанасова обаче това не можело да се определи като особено прецизен подход, защото изпълнителният директор работи на трудово правоотношение, а висшите ръководни служители - на служебно. Затова министърът настоява в двете агенции да бъдат открити щатове за нови началници срещу съответно съкращение в други дирекции. Така за сметката на двамата началници в ИАЛ ще бъде съкратена 1 щатна бройка от "Контрол на лекарствените продукти", а в Агенцията по трансплантациите ще бъде съкратена бройка от "Регистри, информация, контрол и развитие на трансплантацията".
Назначаването на нови началници е странно на фона на скромния числен състав на двете агенции. В Агенцията по трансплантации например работят 30 души, като освен изпълнителен директор има и главен секретар. В ИАЛ работят в момента 187 души при 172 при последните промени в щата през 2011 г.
На допълнително началническо рамо е решил да разчита тази година и земеделският министър Мирослав Найденов. Така Агенцията по рибарство и аквакултури, която се проваля с европрограма "Рибарство", вече ще има не един, а двама заместници на директора. Без заместник изпълнителни директори успяват да се справят агенциите като околна среда с 391 души численост, агенция "Главна инспекция по труда" с 495 души служители и др.
|
|