Въпреки медийната акция по сваляне на цените за поддържане на републиканските пътища държавата ще продължи да плаща и тази зима за чистене на снега по драматично различни цени в 28-те области. В Плевенско чистенето пак ще излиза пет пъти по-скъпо, отколкото в Благоевградско, а цените се разминават значително дори в съседни области. Това става ясно от публикуваните договори на областните пътни управления на сайта на агенция "Пътна инфраструктура". Те са със същите фирми и на същите цени като миналата година.
Когато станаха ясни през пролетта скандалните договори, които пътната агенция е сключила по времето на бившия регионален министър Росен Плевнелиев, наследникът му Лиляна Павлова привика фирмите, за да измоли намаление на цените. Обясненията на АПИ за разликите бе в липсата на конкуренция: фирмите били подготвени с два плика и в последния момент, като видели, че други кандидати няма, давали високите оферти.
Преговорите постигнаха небивал успех: в Плевенско феноменално поевтиня миенето на пътни знаци - от 38.85 лв. на 3.88 лв.; ръчното косене - от 675.48 лв. на дка на 135 лв., а засаждането на един храст падна до 17 лв. при 350 лв. преди. След предоговарянето държавата ще пести по 3 млн. лв., сметна шефът на АПИ Лазар Лазаров.
Договорите на областните пътни управления бяха публикувани още през март, но цените там не са коригирани. От отговора на АПИ пред "Сега" стана ясно, че това са актуалните цени за зимно поддържане, т.е. и през този зимен сезон ще важат старите високи цени. Така почистването на пътищата в област Плевен ще струва 2587 лв. на километър. Републиканските пътища в областта се поддържат от обединението "Пътно поддържане Плевен 2010", в което влизат свързаната с Васил Божков "Видапът строй", "Виагрип" и "Инжстрой". Пет пъти по-евтино излиза същата дейност в Благоевградско - 540 лв. на км за равнинен път. Планинските пътища в областта се чистят за 800 лв. на км. Навсякъде, където има и двата вида пътища, цените за планинските терени са по-скъпи, отколкото за равнинните. В Русенска област обаче е обратно - според договора АПИ плаща по 750 лв. на км за поддържането на път в планински терен и 1800 лв. за равнинен път.
В съседните София и Перник държавата също е успяла да постигне сериозно разминаване в цените. В Софийска област чистенето струва 1500 лв. на км. В Перник плащат по 917 лв. на км. В Кюстендил плащат по 1500 лв. на км, в Благоевград по 800 лв. и т.н. Държавната фирма "Автомагистрали" получава по 3582 лв. за километър почистен сняг по магистрала "Хемус" в планинските й участъци. В равнините участъци чистенето струва по 3459 лв. За магистрала "Тракия" сумите са съответно 2988 лв. на км и 2898 лв. на км.
Магистрала "Люлин" миналата година се чистеше за 3257 лв. на км в планинската й част и за 895 лв. - в равнинната. През лятото АПИ въведе друга методика, по която ще се стопанисват магистралите. В следващите две години 19-те километра ще се поддържат от "Трейс груп" целогодишно в добро състояние за близо 1.2 млн. лв. По този начин ще се поддържат и новите участъци от "Тракия". За 2 г. държавата ще плати малко над 4 млн. лв. целогодишна поддръжка на "ТРЗП Тракия", съставено от фирми, свързани с Васил Божков и други.
Освен това договорите са направени така, че поддържащите фирми да получават пари не за свършена работа, а за "стендбай" - поддържане на машините в готовност.
Миналата зима чистенето на снега е струвало 60 млн. лв. Санкциите на фирмите за несвършена качествено или навреме работа са близо 800 хил. лв.
ПРОБЛЕМИ
Фирмите трябва да са в пълна готовност за сняг от 1 ноември. Наскоро регионалният министър Лиляна Павлова обяви, че в две области има проблем с подготовката. В цялата страна засега са осигурени 60% от необходимите материали - сол, луга и препарати. В областите Перник и Враца не достига техника и служители. В Перник липсваха 20 водачи на специализирани машини, а във Враца - 60.
|
|