:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,881
Активни 727
Страници 29,446
За един ден 1,302,066

И тази зима държавата ще плаща прескъпо за чистенето на снега

В договорите за поддържане на пътищата продължава да има необяснимо високи цени
Въпреки медийната акция по сваляне на цените за поддържане на републиканските пътища държавата ще продължи да плаща и тази зима за чистене на снега по драматично различни цени в 28-те области. В Плевенско чистенето пак ще излиза пет пъти по-скъпо, отколкото в Благоевградско, а цените се разминават значително дори в съседни области. Това става ясно от публикуваните договори на областните пътни управления на сайта на агенция "Пътна инфраструктура". Те са със същите фирми и на същите цени като миналата година.

Когато станаха ясни през пролетта скандалните договори, които пътната агенция е сключила по времето на бившия регионален министър Росен Плевнелиев, наследникът му Лиляна Павлова привика фирмите, за да измоли намаление на цените. Обясненията на АПИ за разликите бе в липсата на конкуренция: фирмите били подготвени с два плика и в последния момент, като видели, че други кандидати няма, давали високите оферти.

Преговорите постигнаха небивал успех: в Плевенско феноменално поевтиня миенето на пътни знаци - от 38.85 лв. на 3.88 лв.; ръчното косене - от 675.48 лв. на дка на 135 лв., а засаждането на един храст падна до 17 лв. при 350 лв. преди. След предоговарянето държавата ще пести по 3 млн. лв., сметна шефът на АПИ Лазар Лазаров.

Договорите на областните пътни управления бяха публикувани още през март, но цените там не са коригирани. От отговора на АПИ пред "Сега" стана ясно, че това са актуалните цени за зимно поддържане, т.е. и през този зимен сезон ще важат старите високи цени. Така почистването на пътищата в област Плевен ще струва 2587 лв. на километър. Републиканските пътища в областта се поддържат от обединението "Пътно поддържане Плевен 2010", в което влизат свързаната с Васил Божков "Видапът строй", "Виагрип" и "Инжстрой". Пет пъти по-евтино излиза същата дейност в Благоевградско - 540 лв. на км за равнинен път. Планинските пътища в областта се чистят за 800 лв. на км. Навсякъде, където има и двата вида пътища, цените за планинските терени са по-скъпи, отколкото за равнинните. В Русенска област обаче е обратно - според договора АПИ плаща по 750 лв. на км за поддържането на път в планински терен и 1800 лв. за равнинен път.

В съседните София и Перник държавата също е успяла да постигне сериозно разминаване в цените. В Софийска област чистенето струва 1500 лв. на км. В Перник плащат по 917 лв. на км. В Кюстендил плащат по 1500 лв. на км, в Благоевград по 800 лв. и т.н. Държавната фирма "Автомагистрали" получава по 3582 лв. за километър почистен сняг по магистрала "Хемус" в планинските й участъци. В равнините участъци чистенето струва по 3459 лв. За магистрала "Тракия" сумите са съответно 2988 лв. на км и 2898 лв. на км.

Магистрала "Люлин" миналата година се чистеше за 3257 лв. на км в планинската й част и за 895 лв. - в равнинната. През лятото АПИ въведе друга методика, по която ще се стопанисват магистралите. В следващите две години 19-те километра ще се поддържат от "Трейс груп" целогодишно в добро състояние за близо 1.2 млн. лв. По този начин ще се поддържат и новите участъци от "Тракия". За 2 г. държавата ще плати малко над 4 млн. лв. целогодишна поддръжка на "ТРЗП Тракия", съставено от фирми, свързани с Васил Божков и други.

Освен това договорите са направени така, че поддържащите фирми да получават пари не за свършена работа, а за "стендбай" - поддържане на машините в готовност.

Миналата зима чистенето на снега е струвало 60 млн. лв. Санкциите на фирмите за несвършена качествено или навреме работа са близо 800 хил. лв.



ПРОБЛЕМИ

Фирмите трябва да са в пълна готовност за сняг от 1 ноември. Наскоро регионалният министър Лиляна Павлова обяви, че в две области има проблем с подготовката. В цялата страна засега са осигурени 60% от необходимите материали - сол, луга и препарати. В областите Перник и Враца не достига техника и служители. В Перник липсваха 20 водачи на специализирани машини, а във Враца - 60.
20
3051
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
02 Ноември 2012 18:54
Където и да пипнеш - далавера. В пъти, пъти повече.
03 Ноември 2012 07:15

И тази зима държавата ще плаща прескъпо за чистенето на снега


защото е последната зима на гей бераст-калинките и МУ
03 Ноември 2012 10:46
В следващите две години 19-те километра ще се поддържат от "Трейс груп" целогодишно в добро състояние за близо 1.2 млн. лв.


Трейс обмисляли да сложат позлатен бюст на Борисов пред входа на централата си. По време на кризата, заради която според Дянков пари няма за нищо, приходите на Трейс от 96млн за 2009 стават 163млн през 2011. Не са много компаниите, които могат да се похвалят с подобни резултати.

Една от тях е турската Доуш (...) която от 26млн приход за 2009 постига приходи от 124млн за 2011г. Това е компанията, която беше взела за подизпълнител по строителството на метрото фирмата на "зетя" на Борисов - Стоян Сарийски.
03 Ноември 2012 10:57
"Трейс обмисляли да сложат позлатен бюст на Борисов пред входа на централата си."

Не!
Първо на Чехльо.После Цар Тиква.След това на цялата гейберска магистрална шайка.
03 Ноември 2012 11:04
В договорите имало необясними цени..........
Обясними са ,обясними са,,,,Избори идват и не се знае как ще се обърне палачинката!
03 Ноември 2012 11:13
фирмите били подготвени с два плика и в последния момент, като видели, че други кандидати няма, давали високите оферти

Е толкова ли е трудно да се направи така, че да не могат да "видят" дали има или няма (и кои са) други кандидати?! Ако трябва, да се направи централизирана електронна система и няма да има такива проблеми. Ама оффф... така пък няма да мо'е да се крадне. Мъка...
03 Ноември 2012 11:18
Не плаща скъпо
Плаща недостатъчно

Значи замислете се, толкова много свестни момчета имаме, толкова много класни спортисти..... и имаме само едно Бугати Вейрон!!!!!
Субсидията трябва да се удвои, даже би билоо добре да се утрои - това е работа за народа!
03 Ноември 2012 12:22
"В договорите за поддържане на пътищата продължава да има необяснимо високи цени"
Кое още ви е необяснимо след четвърт век? Усвояват се едни пари и после се преразпределят... Политиците идват на власт със закани как ще променят всичко към по- добро, докато го променят им се услажда старото и... го запазат и доразвиват... Толкова работоспособен и елементарен механизъм на кого още не е ясен, освен на избирателите пред урните?
03 Ноември 2012 15:34
"И тази зима държавата ще плаща прескъпо за чистенето на снега"....

ще се плаща, защото "боя с пръдня не се прави". А няма лошо да илезнат генялните СЕГА журналисти сняг да поринат та да усетят нещата в реална обстановка!!!
03 Ноември 2012 15:44
ще се плаща, защото "боя с пръдня не се прави". А няма лошо да илезнат генялните СЕГА журналисти сняг да поринат та да усетят нещата в реална обстановка!!!


софето, проблема е, че договорите са така сключени, че се плаща и тогава когато не вали сняг. От 1 ноември до 31 март ЕЖЕДНЕВНО на километър път умножен по коефициент за деня.
0,6 - дежурство, машините стоят до купчината с пясък и сол, машинистите в къщи на масата или ако фирмата има обект за изпълнение машините и хората са там вместо да дежурят
0,7 - опесъчаване на някои завои, мостове, съоръжения
0,9 - опесъчаване на целия участък път
1 - снегочистене
1,1 - опесъчаване и снегочистене

Който е навътре в нещата и е работил това знае за какво става въпрос. Отделно машини и машинисти се пишат за работа в Оперативните зимни планове на всяко Областно пътно управление в една, две или три области и като завали снега не е ясно кой какво и къде работи. Накрая на сезона фирмата чистеща републиканската пътна мрежа приключва с доста парички за сметка на обикновения шофьор който троши нерви и колата си по непочистени пътища.
Дано не бъда лош пророк, но с подобни договори и тази зима ще е тежка - затворени магистрали и първокласни пътища. Големите фирми спечелили търговете нямат необходимия брой техника и наемат подизпълнители при лоши условия за тях и вече има доста отказали се. Та тепърва ще се вижда надробеното от ГЕРП с тези договори сключени по времето на Чехльо.
03 Ноември 2012 16:36
sofeto
ще се плаща, защото "боя с пръдня не се прави". А няма лошо да илезнат генялните СЕГА журналисти сняг да поринат та да усетят нещата в реална обстановка!!!

Моите поздравления! Вие неусетно сте стигнали до идеята за ленинските съботници, които впрочем са били неделници и са имали за цел изриване на вонящите трупове от кремълските улички.
Прочее, забележка към драгата редакция - няма да плаща държавата (по подразбиране ББ плаща от джоба си, щото се изживява като Луи къторзз, ами аз и ти.
Почва да ми става мъчно за тригъзата ламя. Крадяха също толкова въодушевено, но намираха време да хвърлят трохи на сиромашта.
03 Ноември 2012 17:55
Димитров.... мен ме възмущава че в газетата и подобни на нея е пълно с капацитети да речем по снегопочистване, металургия, овцевъдство, говедовъдство, маймуноводство, мостостроене, корабомоделизъм и др. многобройни области. Няма профилирани журналисти(или се броят на пръсти) и затова резбиращите от всичко по принуда пишещи за всичко и всички. А от цифрите изнесени в информацията разбрах че цените отдавна не са еднакви и всичко е въпрос на пазарлък и нищо повече. Според тоягата един пише че цената е голяма, друг че е ОК.
03 Ноември 2012 18:01
А от цифрите изнесени в информацията разбрах че цените отдавна не са еднакви и всичко е въпрос на пазарлък и нищо повече.


Да ти кажа това газетата, че няма профилиран журналист относно пътната инфраструктура - изграждане, поддържане и прочие е по-малкия проблем от този за който е статията, а именно, че по законен начин се точат средства от държавния бюджет. Тоест това са мои, твои, на комшията парите. Харчат се НЕцелесъобразно и престъпно. И контрола липсва поради факта, че интересите са чисто икономически и засягат спонсори или такива раздаващи комисиони на управляващите.
03 Ноември 2012 21:45
sofeto 03 Ноември 2012 17:55
... А от цифрите изнесени в информацията разбрах че цените отдавна не са еднакви и всичко е въпрос на пазарлък и нищо повече. Според тоягата един пише че цената е голяма, друг че е ОК.


Е, не е само това, де. Дава се и някаква информация за плащанията по договорите. Например за магистрала Люлин се дават 1.2млн за 2год за 19км трасе.

Ако не съм се объркал, това прави 1200000/2/19 = 31600лв/км/година.

За сравнение, снегопочистването в една канадска провинция (произволно избрана, за нея първо ми попадна доклад в Интернет) при снеговалеж средно 300-400см годишно струва 3000 до 3600 долара/км/година, което в български лева прави 1.50*3600 = 5400лв/км/година. Вярно сумата е усреднена за всякакъв вид пътища, не само за магистрали, но пък и разликата е показателна.

http://www.tw.gov.nl.ca/publications/Evaluation_of_Phase_I_of_the_24_Hour_Snow_Clearing_Pilot_Project.pdf


Пазаралък, казвате, и бизнес умения стоели зад цените ...
03 Ноември 2012 22:46
Поддържането на магистралата не включва само чистене на сняг. Би било добре като се правят търгове да се фиксира максимална цена. Иначе фирмите си разделят районите и избягват конкуренцията, за да могат да получат колкото се може повече пари.
03 Ноември 2012 22:48
Другият вариант е да се уедрият районите, за които се провеждат търгове - така фирмите ще са принудени да се конкурират помежду си и ще паднат цените.
03 Ноември 2012 22:54
Поддържането на магистралата не включва само чистене на сняг.


Така е. Но да не забравяме, че "Люлин" е нова магистрала и като такава има гаранционни срокове - за настилката 5 години мисля, за маркировката и т.н. Така, че основното перо по поддържането, а именно изкърпване на настилката отпада.
Така че освен снегочистенето през зимата поддържането на магистралата извън гаранционното такова биха били дейности като косене, рязане на храсти или подобен род дейности. Не чак толкова големи като разход, но пък видяхме преди няколко месеца за какви пари става въпрос. Най-вече в Плевенското Областно пътно управление.
Имам въпрос към съфорумците - по договор е записано след приключване на зимния период пясъка на пътното платно се събира или измита от фирмата за нейна сметка. Никъде не съм го видял това да се прави. По пътищата с малка интензивност в двата му края има по един метър пясъчно настилка която спомага за ставането на инциденти. Единствено в големите градове се събира пясъка или част от него защото много от мургавите метли го замитат директно в дъждоприемните шахти.
04 Ноември 2012 02:31
Ку-Ку 03 Ноември 2012 22:46
Поддържането на магистралата не включва само чистене на сняг.


Наистина, както Атанас Димитров казва, подръжката вероятно включва подрязване на храсти и запълване на дупки. В случая, по една нова магистрала. Всеки по-значителен ремонт е извън договора за подръжка.

В доклад за скандинавските страни, където снегопочистването е основен проблем и струва осреднено за пътищата в изследваните региони от 2000 до 8000лв на км, общата сума за подръжка на тези пътища е от 3500 до 15000лв, сравнено с 32000лв/км за Люлин. Отново суми в пъти по-ниски от тази поискана от и дадена на Трейс. Вярно, сумата в доклада е отново усреднена за всички пътища, но пък и разликата е огромна.

http://www.roadex.org/uploads/publications/docs-R/roadexspbsummary0111.pdf


Интересен е и процентът на сумата за снегопочистване от общата сума за подръжка споменат в доклада - от 20 до 50%.

Направете си аналогията с България и ще видите, че въпреки наличието на тези допълнителни дейности (освен снегопочистването) за подръжката по магистрла Люлин, сумата изплащана на Трейс е повече от щедра.
04 Ноември 2012 13:18
***
04 Ноември 2012 20:32
И тази зима държавата ще плаща прескъпо за чистенето на снега

Естествено, нали комунисти плащат на комунисти, т.е. на себе си! Вие какво сте очаквали?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД