:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,160
Активни 684
Страници 21,725
За един ден 1,302,066

Директива задължи здравната каса да плаща и за лечение в държави от ЕС

Осигурените у нас ще получават планова медицинска помощ без предварително разрешение на НЗОК


Здравноосигурени българи ще могат да получават планови, напълно ординерни медицински грижи в страни от съюза, а касата ще поема част от цената им. Причината е, че от 2013 г. влиза в сила нова директива на Евросъюза, която задължава страните членки да осигурят по-добър достъп до лечение на гражданите си. Лошата новина е, че най-вероятно НЗОК ще плаща цената за лечение само до нивото, което поема и у нас, т.е. огромна част от разходите ще си останат за сметка на пациента. По-облекченият режим ще влезе в сила в края на следващата година.

В момента здравната каса поема разходите за два вида лечение в държави от ЕС - спешна и неотложна помощ, и за услуги, които не могат да се осигурят у нас поради липса на техника или специалисти. Тези права се запазват и за в бъдеще. Касата освен това поема лечението само на осигурени у нас граждани и само ако то е от пакета, който се покрива и у нас. Това условие ще се запази и за в бъдеще, обясниха от касата. За да получи спешна помощ навън, осигуреният трябва да представи т.нар. европейска здравна карта, която удостоверява, че си е плащал здравните вноски тук, т.е. че българската каса ще възстанови разходите по лечението му. За медицинска помощ, която не се предоставя у нас, се кандидатства по специален ред и комисия в НЗОК решава дали пациентът ще получи финансиране за лечение или не. Ежегодно разходите за спешна помощ в ЕС растат и например през 2011 г. в касата са постъпили 26 370 иска за възстановяване на разходи за над 32 млн. лв. Разрешение за планово лечение са поискали 124 болни, от които финансиране са получили 77.

От октомври догодина всеки осигурен обаче ще може и да постъпи в болница в ЕС, която работи с публични фондове, и да получи планово лечение, без да иска разрешение от НЗОК. Например българин може да оперира хернията си в Испания, да плати лечението, а след това директно да представи фактурата на здравната каса. Облекчението е, че българският гражданин ще се ползва с правата на испанския, т.е. след като удостовери, че си плаща вноските у нас - вероятно отново с европейска здравната карта, - той ще бъде таксуван по цени за тамошната здравната каса, а не за свободен прием, което обикновено е по-скъпо.

Ако няма нередности в документацията, след това касата у нас ще е длъжна да му възстанови разходите. Доскоро се обсъждаше каква част от цената ще трябва да плати НЗОК - цялата стойност, платена от пациента, нивото, което се плаща у нас за същото лечение, или друга сума. В директивата на ЕС няма изрично посочено как да се възстановяват тези разходи, тъй като от Еврокомисията смятат, че възникването на дефицити в бюджетите за здраве на страните членки са по-опасни за пациентите като цяло от вероятността да не се покриват изцяло направени разходи от гражданите за лечение в друга страна. Затова в крайна сметка властите у нас са решили НЗОК да покрива толкова, колкото би платила и у нас, т.е. ако става дума за раждане например, на пациентката да се изплатят около 250 евро, колкото се плаща и у нас по тази клинична пътека. Разликата си остава за сметка на родилката. Целта е да не се претовари бюджетът на здравната каса, тъй като цените у нас са едни от най-ниските в ЕС.

Лечебните заведения у нас също няма да могат да печелят повече от реципрочния случай - граждани на ЕС, които биха се лекували у нас. Там осигурителните фондове плащат по-високи цени, но у нас те ще плащат само българската цена, т.е. колкото плаща и НЗОК.

Все пак в бюджета за НЗОК за 2013 г. е предвидено сериозно увеличение на парите за лечение в ЕС - от 37 млн. лв. на 58 млн. лв. Голяма част от тези пари обаче ще отидат и за разплащане на стари искове за оказана предни години спешна помощ. Освен че повече българи се възползват от правото си да се лекуват при нужда в Европа, през тази година са дошли и доста трупани от години искове от държави, които досега не са си искали парите от касата.
17
6926
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
04 Ноември 2012 20:36
Затова в крайна сметка властите у нас са решили НЗОК да покрива толкова, колкото би платила и у нас, т.е. ако става дума за раждане например, на пациентката да се изплатят около 250 евро, колкото се плаща и у нас по тази клинична пътека. Разликата си остава за сметка на родилката. Целта е да не се претовари бюджетът на здравната каса, тъй като цените у нас са едни от най-ниските в ЕС.

Новината е добра, защото отново доказва, че не можем да минем без пазар на здравните услуги. Ще има и добри следствия в чисто практически план. Най- важното обаче е да започнем да осъзнаваме, че и у нас раждането следва да струва толкова, колкото иска пазарът, а не колкото се иска на касата.
04 Ноември 2012 20:46
внимателният - пазар, пазар, но всичко се плаща от здравните осигуровки. И ако на запад без проблем дават 10000 евра да речем за едно раждане, при нас това ще значи ново дъно за икономиката.
04 Ноември 2012 21:29
внимателният - пазар, пазар, но всичко се плаща от здравните осигуровки.

Ами, Мик, отдавна не е така. По- точно е така само в извънболничната и спешната помощ, както и в общинските болнички / донякъде заради неплатажоспособността на хората в малките населени места, но главно защото предоставят най- простите и най- евтини услуги /. Плановата и по- сериозна болнична помощ, за която става дума, се доплаща повсеместно.
И ако на запад без проблем дават 10000 евра да речем за едно раждане, при нас това ще значи ново дъно за икономиката.

Това е така, но просто нямаме алтернатива на повишаването на цените. Да, ППС у нас е 1/2 от средната в ЕС, което значи, че все още могат да се поддържат ниски цени на труда, повечето консумативи и някои от другите елементи на издръжката. Но най- важните - оборудване и лекарства, си ги купуваме по европейски цени
05 Ноември 2012 08:59
внимателният 04 Ноември 2012 21:29 - И защо лекарствата да ги купуваме на европейски цени? Нали си имаме фармации и в България? Или те само за износ произвеждат? Няма икономическа логика, българска фирма да продава на вътрешния пазар по европейски цени, освен ако не е монополист. Просто когато продава на европейски цени трябва да се конкурира с цяла Европа и света, а иначе ако цените бяха по-ниски, ще се конкурира само с другите български фармации - говоря за българския пазар. Това всъщност се отнася за цялата ни икономика.

05 Ноември 2012 09:26
Лошата новина е, че най-вероятно НЗОК ще плаща цената за лечение само до нивото, което поема и у нас, т.е. огромна част от разходите ще си останат за сметка на пациента.
Което означава, че разлика няма да има. Лечението в чужбина ще остане недостъпно, както е и сега.
05 Ноември 2012 09:28
Логиката е точно икономическа.
Или от патриотизъм и родолюбие на вътрешния пазар да се продава на по ниски цени?

Може но тогава искам да видя някой как си купува два танкера петрол с патриотизъм или един шлеп зърно с родолюбие.
05 Ноември 2012 09:34
Разбира се, че логиката е икономическа. Но това у нас приложено е абсурдно да сработи. Хората не могат да си позволят да идат на зъболекар, камо ли в чужбина да се лекуват. Ще важи само за богатите.
05 Ноември 2012 09:39
е, чак пък.
Директивата ако не се лъжа е за взаимно признаване на здравните осигуровки на страните членки.
Тоест ако англичанин например се разболее в БГ получава NHS плаща на НЗОК. И обратно.
Предвид разликите в нивата на здравеопазване и осигуряване няма Бг лекувани в чужбина да са кой знае колко "напред" в крайна сметка това засяга предимно туристи и инцидентни пътувания. (мисля си, човек дългосрочно зад граница, не би бил засегнат тъй като ще се води неосигурен локално в НЗОК).

Не мисля че има кой знае какви опции за диспут тук - това е европейско решение, валидно за всички държави членки.
05 Ноември 2012 09:40
Не мисля че има кой знае какви опции за диспут тук - това е европейско решение, валидно за всички държави членки.

Не дебатирам. Само подсказвам, че българите са много бедни. И след като има всекви европейски директиви, защо няма нито една за изравняване на доходите с техните ?! Примерно, да поставят ултиматум управляващите да работят в тази посока. Защо на европейците не им дреме за българските доходи, но за всичко останало ни приравняват ?!
05 Ноември 2012 11:04
Не дебатирам. Само подсказвам, че българите са много бедни.
Плащат здравни осигуровки 30 лв, а за цигари дават по 130.Мнооооого са бедни...духом?
05 Ноември 2012 11:06
Мнооооого са бедни...духом?

И духом. Българите вече оскотяват.
05 Ноември 2012 12:06
Логиката е точно икономическа.
Къде по-точно е таз икономическа логика? - При събирането на здравно-осигурителните вноски на принципа "от всеки според възможностите"; при "избора на лечение" - протеза според мерака на пациента (кеф силиконка, кеф платина, кеф родий) или преглед при знахар или баячка на "пазарен принцип"; при плащане на лечението - според най-ниската (Индия, Пакистан)/най-високата (Дания, Швеция) цена на лечението; или при леталния изход на лечението.
Във вашата фирма да не сте почнали да начислявате "амортизационни отчисления" върху здравето на служителите или имате списък с търгови предложения за продажба на органи!?
Ама големи логисти се извъдихте това икономистите! Една банка с измислени активи не може да фалирате, тръгнали сте живота да оправяте.
05 Ноември 2012 13:20
Aко нашата "каса" плаща за лечение на определено заболяване в друга държава от ЕС толкова колкото плаща в повечето случаи и в България....жална им майка на болниците из ЕС дето приемат българи за лечение и разчитат да си покрият разходите за лечението им с платеното от нашата "каса".Ще настане голям конфуз с "оценяването" на медицинските услуги - онези болници ще останат с впечатлението,че превеждаме парите за транспорта и санитарите им.
05 Ноември 2012 13:29
ежко, нищо не си вдянал. Въобще няма тамошните болници да се занимават с нашта каса. Ти плащаш там, ако си на зор и сетне с папирите се мъчиш да възсстановиш сумата от НЗОК. Това, както всички европейски директиви, е прозрачен лобистки документ, като ония хора ни най-малко не ги брига за здравето на европейците, а да се пълнят касичките на здравната индустрия, която все по малко има общо с лечение и здраве.
05 Ноември 2012 13:32
Apolitichen
05 Ноември 2012 16:25
Аааа,мерси,Шако.Що'т си помислих,че наш'та "каца" се е изсилила да плаща поне част от разходите на чужди болници за български пациенти,а то си било пак по нашенски-с папирите у нас да чакаш "от умрел писмо"...Разбрах
05 Ноември 2012 18:20
Лошата новина е, че най-вероятно НЗОК ще плаща цената за лечение само до нивото, което поема и у нас, т.е. огромна част от разходите ще си останат за сметка на пациента.

Да ви е честито другарки и другари . Може и да ви върнат некое евро.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД