На референдума ще гласуваме с бели бюлетини, на които с кръстче със син химикал трябва да отбележим дали сме "за" или "против" ядрената енергетика. |
Законът предвижда равноправен достъп на защитниците и на противниците на тезата до информация, медии и т.н. Но нищо не се казва, ако защитниците са конкуренти. В момента сме изправени пред точно такава ситуация - има два субекта, които защищават референдума - правителството и инициативният комитет, които обаче имат различен поглед към информационната кампания. И двата субекта имат задължения към информационната кампания по закон. ИК, който събра подписите за референдума, искаше да прави АЕЦ "Белене", а след смяната на въпроса премиерът Борисов заяви, че ГЕРБ е "за" развитието й, но в бъдещ седми блок на АЕЦ "Козлодуй".
"Кои точно ще са субектите на референдума, тепърва ще се решава", обясни говорителят на ЦИК Бисер Троянов. Тоест все още не е ясно и дали ще се налага всички участници да се регистрират в ЦИК за участие, допълни той, запитан как двата лагера ще се обозначат в комисията. Троянов припомни, че до момента в писмо до тях като позиция "против" са се заявили единствено от Зелената партия.
По закон Министерският съвет организира издаването на информационен лист, т.е. МС има пряко участие в информационната кампания. От друга страна, защитниците на позицията "за" имат задължението да участват в кампанията. Общините даже трябва да им предоставят безвъзмездно, както на тях, така и на застъпници на алтернативната позиция подходящи помещения за провеждане на обсъждания и други прояви по въпроса на референдума.
По думите на Траянов ЦИК ще излезе с решение на този и други казуси до две-три седмици.
Неясен остава и въпросът с финансирането на информационната кампания. Тъй като законът за референдумите не казва нищо по въпроса, се следват разпоредбите на Изборния кодекс. Т.е. информационната кампания за допитването е сведена до предизборна партийна агитация и целият разход отива за сметка на организаторите. Кабинетът ще се охарчи само за т.нар. информационен лист. Отделно от това самата ЦИК трябва да направи разяснителна кампания за това как се гласува, къде и т.н., която също е за сметка на републиканския бюджет.
--В ОЧАКВАНЕ---
От БСП засега не могат да коментират всички проблеми - очаквали президентът Росен Плевнелиев да насрочи обещаната от него среща за организацията на референдума. Към момента те възразяват само по решението на ЦИК да се сформират нови РИК за референдума, а не да се използва съставът на тези от последните парламентарни избори. За целта са изпратили жалба до ВАС. Депутатът Мая Манолова се възмути, че така новите комисии ще бъдат доминирани от ГЕРБ. Тъй като предишните са съставени по стария закон за избор на народни представители, в тях преобладават представители на БСП, НДСВ и ДПС. От ЦИК обаче реагираха, че решението за назначаване на районните избирателни комисии е взето "протоколно" и то не подлежи на обжалване пред ВАС, но не изключиха възможността да се прегласува.