"Ако има капка истина, правилното е да се оттегли". Така премиерът Борисов коментира вчера съдбата на новоизбрания конституционен съдия Венета Марковска. Това стана, след като скандалът с избора й ескалира, Брюксел потвърди, че може да има извънреден доклад за България, а в публичното пространство се заговори за оставката и на другия избран от парламента за конституционен съдия - Анастас Анастасов.
От думите на Борисов стана ясно, че на лична среща вчера той е помолил Марковска да се оттегли, "ако има нещо, от което се срамува". Тя била много разстроена, зле със здравето, но имало разбиране от нейна страна. "Надявам се до петък да имаме отговор от ЕК и ако те считат, че изборът е опорочен, аз разчитам, че Марковска няма да залага в следващата година проблеми в съдебната система", каза премиерът. От думите му излиза, че Марковска, която до момента бе зам.-председател на Върховния административен съд, не трябва изобщо да остава в системата на правораздаването, тъй като Конституционният съд не спада към нея. Това повдига въпроса дали инспекторатът на Висшия съдебен съвет ще провери как Марковска спазва професионалната етика. Двете журналистически разследвания, които бяха в основата на сигнала срещу Марковска до Брюксел и парламента, доведоха до сериозни съмнения за търговия с влияние и конфликт на интереси. Според едното неин приятел се е опитал да въздейства върху полицаи, спрели го за проверка, като размахва нейната карта от ВАС. Според другото Марковска е гледала дела, в които адвокат е бил друг неин приятел - Румен Еленски. "Капитал" откри шест подобни дела, като и шестте са спечелени от Еленски. Освен това съдийката и адвокатът се оказват съсобственици на имот край морето.
През седмицата Марковска съвсем се оплете в обясненията си, докато се опитваше да опровергае фактите в разследванията. А в събота дори зам. вътрешен министър я уличи в лъжа. Въпреки това досега Марковска твърдо отказваше да се оттегли от надпреварата за Конституционния съд.
До намесата на Борисов в скандала се стигна, след като вчера Еврокомисията потвърди, че може да има извънреден доклад за България. Двама говорители разясниха на българските власти, че предупреждението на колегата им Оливие Байи от миналата седмица отразява официалната позиция на ЕК и не е импровизация. Първа го заяви на пресконференция говорителката на Жозе Барозу - Пия Хансен, цитирана от БНР. Тя отрече колегата й да е временен говорител или да е изразявал лично мнение, каквито внушения се опитаха да направят вътрешният министър Цветан Цветанов и предшественикът му Румен Петков в опит да защитят Венета Марковска.
"Извънреден доклад засега не е планиран, но такава възможност винаги съществува в зависимост от ситуацията в България", каза пред БНР и говорителят на ЕК Марк Грей. "Европейската комисия показа своята загриженост от това, че има твърдения за търговия с влияние и конфликт на интереси срещу един от кандидатите за Конституционния съд. Ние няма да навлизаме в коментари за качествата на въпросната личност, сега от българските власти зависи да решат как ще продължат напред по този случай", коментира той.
Марковска бе избрана миналата сряда от депутатите без сериозен дебат по възникналите съмнения. Това стана причина ЕК чрез говорителя си Байи да възнегодува. Предупреждението обаче беше неглижирано от българските власти по възможно най-циничния начин. Външният министър Николай Младенов обвини Брюксел в разпространение на слухове, а вътрешният министър Цветанов гневно се усъмни, че става дума за официален говорител и позиция на Брюксел. Депутатите от правната комисия пък пратиха специално писмо до председателя на ЕК Жозе Барозу, в което се опитаха да изчистят името на Марковска. Докато стигне до Брюксел обаче, стана ясно, че писанието е пълно с неверни факти. Това не попречи на Борисов и вчера да не разбира в какво ЕК обвинява Марковска.
Не по-малко цинична към позицията на ЕК бе и част от опозицията. Бившият вътрешен министър Румен Петков, който е сред най-яростните защитници на Марковска, вчера каза: "Това е един временен говорител, който не познава страната ни, който не познава атмосферата, не познава хората, за които прави изявление, и след това се прибира в тишината на своя кабинет... Ами ако се намери един левент и напише за този говорител, че е чул, че има имоти в Барселона, ЕК какво ще направи? Ще го отстрани? Съмнявам се". На тази вълна се включи и независимият депутат Дарин Матов, номинирал Марковска, който припомни, че за нея в парламента гласуваха ГЕРБ, няколко депутати от БСП, ДПС, независимите и 20% от "Атака".
Снощи никой от депутатите от ГЕРБ, нито двамата незаклели се конституционни съдии не вдигаха телефона си, за да коментират ситуацията.
ВТОРИ ФРОНТ
Междувременно от Българския хелзинкски комитет (БХК) поискаха оставката и на Анастас Анастасов, определен от вътрешния министър като съдия, който проявявал "лоялност към държавата". От организацията припомнят цитата на Анастасов: "Притеснява ме това, че журналистите много питат", и обръщат внимание, че ако той беше подходящ за конституционен съдия, би трябвало да е наясно, че е немислимо да критикува дейността на журналистите. "Щяхте да знаете, че като всеки властник в правова държава, в качеството си на служител на народа дължите да отговаряте смирено и сериозно на всички журналистически въпроси, защото те се задават от името на обществото", се казва в отвореното писмо на БХК. Вчера премиерът нарече Анастасов "нашия кандидат професионалист". Според автобиографията му той е завършил Школата на МВР през 1990 г., 5 години е бил прокурор и 10 години - районен съдия в Ямбол, включително председател на съда. Според ГЕРБ това го прави "признат специалист в областта на правото".
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
ЕК ще следи внимателно и избора на нов главен прокурор и ако там също се появят съмнения, както при попълването на КС, със сигурност България няма да се размине с извънреден доклад. Това е станало ясно след срещата на лидера на БСП Сергей Станишев с европосланици вчера, съобщиха неофициално от левицата. Посланиците обаче уточнили, че все пак не могат да говорят от името на Еврокомисията.
А юридически как ще стане?
-----------------------------------------
Блогът на Генек