:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,164
Активни 936
Страници 2,094
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Нищо ново: грижа за човека

Калин Донков
Отегчението е също вид стрес, твърдят запознати. Но кой знае защо, не било мотив за промяна. И не пораждало идеи за разнообразие. Което би било някакъв изход от национален мащаб. Защото каквато и да е промяна - тук и сега - би се оказала освежаваща. Но енергиите на отегчението никога не влизат в употреба. И това е много важна причина за оцеляването на вождове и режими.

Натрупването на повторения превръща човешкия живот в нескончаемо "дежавю". Народонаселението разчита безпогрешно ходовете на властта, това го прави безпомощно, защото такива ходове то е посрещало вече и знае, че няма избор, освен да зажуми и да ги изтърпи. Живяло ги е вече, примирявало се е, ще се примири и сега. Нали всъщност това е и целта!



Понякога бръщолевенето на властта звучи като на запис



Запис от миналото. Гаврата и словоблудството се превърнаха в саундтрак на българския делник, зад който поживелите и препатилите поколения напрегнато очакват няма ли да се чуе познатото свойско "Ха-ха-ха!". Дебелащината и безочието сковават, те за това са и предназначени. Българинът се връща във времето, когато петилетките се преизпълняваха нонстоп, а всяко повишение на цените бе в полза на гражданите. Така го и обявяваха: с корекцията на цените гражданите ще получат... Получаваха, по джоба. Днес също ни обещават какво ще получим, също "дават", щедростта ги бие - даже и повече.

И дума не обелват, като получаваме, какво ни вземат.

Използват едни и същи техники, както тогава. Преди пред всяка промяна на цените по телевизията излизаше министърът на търговията и обявяваше, че няма причина за безпокойство, повишение няма да има. Пред магазините незабавно се извиваха опашки, а цените на всичко скачаха в рамките на една седмица. Този номер ни го припомниха днес с данъка върху лихвите по банковите депозити. Няма такова нещо, с фалцет обявиха от властта и само до седмица данъкът бе факт.



Грубо, пък и банално



Чух веднъж поредната здравна министърка да обявява какви милиони са взели от здравната каса и са ги дали във фонда за лечение на деца в чужбина. Точно така рече: "дадохме", и така горделиво, че съседът ми дядо Никола избухна: "Ще ти кажа аз едно "дадохме", ние с бабата ги даваме, не вие." И ми обясни дядото, буден пенсионер, чете вестници и разсъждава: те "дали" от парите за болните, милиони от нашите вноски, вместо да платят лечението на децата с пари от бюджета, както е по закон. А не тези пари да отидат за лекарства например. И сега хорицата доплащат лекарствата от пенсии, от заплати, от помощи за безработица. "Дали" тарикатите милионите, а болните сега ги възстановяват. За да останат определените за това лечение пари в бюджета и да отидат... за магистрали например. Но те "дали"!



И го тръбят



Сега ще "дадат" и на майките. Но как? Вместо да увеличат компенсациите за отглеждане на дете, ще строят детски градини. Вместо 15 милиона за отказаното повишение - 30 милиона за строителство. Вместо за всички - за около 2000 деца.

Защо магистрали, защо детски градини? Защото от майките и от болните трудно ще вземеш комисиона, рушвет. А от строителството - безотказно.

В наши дни, след години на гола демагогия, опряхме и до грижата за човека. Изведнъж бурно се заговори за повишаване на доходите, за образование, за здравеопазване, за култура. Само дето пленум не се проведе за жизненото равнище, както му е редът. Но и до там ще стигнат, ако имат време.



Ако им го дадем



Затруднявам се да изброя всички пера, по които върху омърлушения народ се стоварва партийно-правителствената щедрост. Грижата за човека е новият стар шлагер на българските управници, всъщност не много сполучлив, но вдъхновен кавър, излъчван на нечувани до днес децибели. Децибели, при които всичко се слива.

И отегчението остава.

Българинът не може да бъде учуден и заинтересуван с грижа. Той на грижата е свикнал. (Магистрали, спортни зали, пак детски градини.) Освен това той си има и своя, не толкова възвишена, банална човешка грижа - да се прехрани, да се постопли, да просъществува. И ако ние помним в подробности бащинската грижа на народната власт, тук ще стане дума и за още по-минали времена, в които грижата за човека също е процъфтявала - до степен да остави безсмъртни свидетелства.

През 1933 г. Елин Пелин публикува във в. "Щурец" много популярния през миналия век разказ "Човекът, за когото всички се грижат". Започва разказът обстоятелствено, някак мудно. Създава се комисия, с огромен щат от всевъзможни специалисти, по днешному експерти. Насрочват се и се отмятат заседания, едно от друго по-тържествени. Определя се предметът на комисията, темата най-после се формулира и се провъзгласява. Умеели са и преди нас, както се вижда, да влагат размах и салтанат за пред публиката. Грижата за човека е предметът на тази комисия. Нарочват и един "екземпляр" за изследване и за експериментиране на мерките и средствата, чрез които да се упражняват грижите. Отделят го този човек, затварят го и потъват в размисъл и административна раздумка. Когато се сещат отново за него, откриват, че Човекът, за когото всички се грижат, междувременно е умрял. Забравили да го нахранят.

Имаме си традиция в грижата за човека, свидетелства чрез този разказ класикът.

Предани са на тази традиция мъжете и жените от днешната върхушка. Следват я, обогатяват я. Разказът непринудено и с размах се въплъщава в българския живот. (Макар да не съм сигурен, че са го чели.) А иначе - от цялата им грижа за кой ли път ще ни остане едното отегчение. (Не гняв, не протест, не бунт.) Което ще е желаният резултат...
20
5850
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
08 Ноември 2012 19:25
Основната идея е:
Не знам как да се направи, ама така не е добре!

Тъжно.
08 Ноември 2012 19:31
Hихилизъм:
Отрицание на всичко, неоправдан скептицизъм

Натисни тук
Натисни тук
08 Ноември 2012 19:51
грижа за човека..
даже знаем за кой човек
08 Ноември 2012 20:14
Дожидях и аз да кажа за К.Донков
08 Ноември 2012 20:24
добре преразказана история за материала
който
Освен това той си има и своя, не толкова възвишена, банална човешка грижа - да се прехрани, да се постопли, да просъществува.
08 Ноември 2012 21:29
Че е скептицизъм - скептицизъм е, но защо да е неоправдан?!
08 Ноември 2012 22:20
Калин Донков!

Боев, ако същото го е написал ДИ, пак тъй ли ще реагирате?
08 Ноември 2012 22:47
'Ми не знам.
Нека да го напише първо.
08 Ноември 2012 23:13
През 1933 г. Елин Пелин публикува във в. "Щурец" много популярния през миналия век разказ "Човекът, за когото всички се грижат"...


Бреей, порасна ми работата. Цял вестник с моето име. Инак поуката си е доста стара. Като магарето на Настрадин ходжа. Тъкмо го научил да не яде и то взело, че умряло.
09 Ноември 2012 00:36
На авторот му е писнало, та ча припищяло! Очевадно. Без да имам нещо общо с различните фракции комунисти, цоциалисти, седерасти и герберасти, създадени без изключение в лабораториите на КГБ и ЦРУ, тези дни ще си направя профил във Сурать тефтерь (или друга социална мрежа). Там ще направя бакалски анализ, че хунтата която е заграбила властта най-много краде през последните 6-7 месеца от мандата, поради което трябва да бъде изчистена от там своевременнно.
09 Ноември 2012 11:24
г-н Донков, този път доста минорно. Някакси отчаяние лъха от написаното. Не че около нас има поводи за оптимизъм, ама все пак.
Имаме си традиция в грижата за човека, свидетелства чрез този разказ класикът.

Цитирате Елин Пелин. Аз пък искам да цитирам Радой Ралин. Той имаше един разказ в който завършваше така (по спомени, моля не ми придиряйте).
" .........
Пишем по плакатите "Повече грижи за човека. И си му ги създаваме!"
.........."
09 Ноември 2012 11:41
Гневно и емоционално. Хареса ми!
09 Ноември 2012 11:59
Точно така рече: "дадохме", и така горделиво, че съседът ми дядо Никола избухна: "Ще ти кажа аз едно "дадохме", ние с бабата ги даваме, не вие." И ми обясни дядото, буден пенсионер, чете вестници и разсъждава: те "дали" от парите за болните, милиони от нашите вноски, вместо да платят лечението на децата с пари от бюджета, както е по закон.


Будният пенсионер дядо Никола нещо се е пообъркал...
"Неговите" вноски ги плаща републиканският бюджет. Така, че той самият нищо не "дава".
Отделно, за децата се плащат здравноосигурителни вноски по същия начин - пак от републиканския бюджет.
Така че дали въпросните пари ще ги вземат директно от републиканския бюджет или от здравната каса, където са постъпили преди това от същия този републикански бюджет, като вноски на пенсионери или на малки деца, няма съществено значение...
09 Ноември 2012 14:05
Калин Донков
Тъжна работа, но се сещам за едно нещо от Жоржи Амаду - "Палмови клонки, пагони и пенюар". Там един познато честолюбив сатрап е докаран до инфаркт от писатели, поети, учени, и дипломати. Показват му несъответствието между неговото разбиране за мястото му и различното отношение на авторитетни и за него хора. Тук тая роля ми се струва, че ще я изиграят разните европейски комисии и организации.
09 Ноември 2012 23:08
Ще рече, че в тази държава само пенсионерът будува... и чака ли, чака да му увеличат пенсията... да се постопли, да се нахрани, да просъществува...

Ще ми се да прочета и нещо непенсионерско и по-така, духовно. Аман от това тяхно "просъществуване" и безкрайно кръстосване из града с градския транспорт за купуване на нещо по-евтинко.

Ще ми се някой да им обясни, че картите им, които те самите наричат безплатни, не са за да пълнят автобусите в час пик, и че и тези, за които са платени, имат нужда да поседнат след работа...

Пък и да не губят достойнството си за едното постопляне, хранене и просъществуване.
10 Ноември 2012 11:26
"Защо магистрали, защо детски градини? Защото от майките и от болните трудно ще вземеш комисиона, рушвет. А от строителството - безотказно"

В десятката!
12 Ноември 2012 08:22
Щом се налага ще се строят детски градини, ама защо много такива бяха бастисани преди време?
13 Ноември 2012 00:30
Нали сме си овце, отегчението много ни подхожда!
13 Ноември 2012 13:42
Калин Донков
13 Ноември 2012 13:47
"Дебелащината и безочието сковават, те за това са и предназначени." Колко вярно. Но как да им се противопоставим? За доста години живот не можах да намеря отговор на този въпрос.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД