Скандалите с избора на Венета Марковска от парламента се разгоряха още при обсъждането на кандидатурата й в пленарната зала. |
До редакционното приключване на броя реакция от страна на Марковска нямаше.
Прокуратурата и президентът Росен Плевнелиев също почти не оставиха полезен ход и място за лавиране на Марковска, чийто избор за конституционен съдия бе поставен под съмнение и от Еврокомисията. Първо изпълняващият функциите главен прокурор Бойко Найденов изрази пред Дарик радио категоричната позиция, че държавното обвинение няма никакво намерение да се занимава с Венета Марковска и със сигналите за нея. В разгара на скандала тя прати писмо до МВР и прокуратурата с молба да се издири авторът на сигнала срещу нея, който тя и защитниците й наричат донос. Веднага след това последва услужливо изявление от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов, че ще направят всичко възможно проверката да приключи бързо. Последва ново писмо на Марковска, този път до КС, с което тя обяви, че ще положи клетва едва след като прокуратурата изчисти името й.
"Прокуратурата се занимава със сигнали, в които има основателни твърдения, че има извършено престъпление от общ характер. Прокуратурата няма функция да оневинява. Така както госпожа Марковска иска прокуратурата да я оневини, така всеки гражданин утре би могъл да поиска това", заяви Бойко Найденов. "Сега" вече съобщи, че по закон обвинението няма как да се занимава с исканията на Марковска. Както самата твърди, тя се счита за обект на клевета и набеждаване. Въпросните деяния по закон обаче се преследват единствено по частна тъжба на лицата, които се смятат за засегнати, а не от прокуратурата.
"Но ако тя се чувства обидена, засегната от някое твърдение, би могла да потърси своите права пред съда. Дебатът излезе извън рамките на нормалното за мен. Ако бях на мястото на госпожа Марковска, бих се замислил. Ако има нещо вярно в тези твърдения наистина, не би било редно да се продължава с тази истерия. Не може държавата да става заложник на един човек", бе категоричен Найденов. Той даде пример с подалия оставка директор на ЦРУ Дейвид Петреъс, който напуснал поста си заради любовна афера. По думите на Найденов "не винаги трябва да се разсъждава строго в правни категории - правото е изкуство на справедливостта и морала".
Така той остави Марковска без аргумент в искането й за отлагане на нейната клетва като конституционен съдия, докато не се изчисти името й. Единственият начин е сега тя да заведе дело в съда, което обаче ще отнеме със сигурност месеци, ако може би и години. Клетвата на новите съдии е насрочена за 15 ноември, четвъртък, и за нея е поканена и съдийката от ВАС.
"Г-жа Марковска ще вземе сама своето решение. Надявам се то да бъде и в интерес на репутацията на може би най-важната институция в държавата и стожер на демокрацията - Конституционния съд". Това заяви в Банско президентът Росен Плевнелиев, цитиран от "Фокус". "Не може в КС да бъдат избирани хора, ако има и капчица съмнение в тяхната репутация, защото те са не просто членове на Конституционния съд. Те са върховният морален стожер. Затова аз казах категорично моето мнение - надявам се най-достойните да попаднат там. В казуса с г-жа Марковска се надявам самата тя да прецени фактите от миналото и да вземе своето решение", допълни Плевнелиев.
--------СРАМ
"Доста голям срам е изборът на кандидата за Конституционния съд след прекрасните, прозрачни условия при избора на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това получи широко одобрение и съм впечатлен от работата на министъра на правосъдието, за да го постигне. Жалко, че малко след това не се вижда прозрачността при избор на конституционни съдии". Това заяви посланикът на Великобритания Джонатан Алън пред радио "К2". Според него "независимо кой е отговорният орган държавата трябва да отговаря за тези неща, трябва да се проведе пълно проучване кое е вярно и кое не е. По отношение на ВСС, КС или избор на главен прокурор идеята е не чужденците да имат доверие, а доверие да имат местните хора", допълни дипломатът.