Дебатът за моралното право на съдия Венета Марковска да се закълне като конституционен съдия вчера зави в посока дали е по-безобидно оставането й като заместник-председател на Върховния административен съд (ВАС).
Тонът беше даден от вътрешния министър Цветан Цветанов, който пред БНТ чистосърдечно заяви: "Знаете, че г-жа Венета Марковска е заместник-председател на ВАС. И ако погледнем, обемът от работа и компетентност, която има като заместник-председател на административния съд, е много по-голям и много повече вреди могат да настъпят след нейни решения или като дейност, която изпълнява като заместник-председател на административния съд, отколкото като конституционен съдия".
Цветанов, който през последните 10 дни се изявява като адвокат и говорител на Марковска, даде заден ход и се опита да се дистанцира от нея с думите: "Нямам никакво отношение. Нито я познавам тази жена, нито я знам, че да се застъпвам за нея". Казаното е в пълен разрез с поведението му - вътрешният министър стигна дотам, че след избора й и последвалото предупреждение от Брюксел за извънреден доклад не призна казаното от говорител на Европейската комисия за официална позиция. Той освен това тутакси отиде в Брюксел, където въвлече Европейската народна партия в скандала, като успя да се сдобие с нейна позиция в защита на Марковска. Освен това изрази мигновена готовност да издирва подателя на сигнала срещу съдията, въпреки че полицията няма право да се намесва в казуси, които се разрешават по частноправен път в съда.
Вчера вътрешният министър даде да се разбере и че МВР няма да издирва подателя на сигнала срещу Марковска, въпреки че дни наред твърдеше обратното. "Ако от прокуратурата ни се възложи някаква проверка, ние ще я направим. Ако прокуратурата няма да се занимава, защо смятате, че МВР трябва да се занимава", каза той.
Обратът изглежда естествен след позицията на премиера Бойко Борисов, който в неделя втвърди тона към Марковска с думите: "Молбата ми е да се оттегли, след като се създаде такъв огромен шум, и да продължи да си бъде съдия". Малко след Цветанов с коренно променена позиция се изказа и министърът на правосъдието Диана Ковачева. "Репутацията на един човек не може да е по-важна от репутацията на цяла държава", коментира тя пред "Дарик". Според нея от самата Марковска и чувството й за достойнство зависи как ще излезе от заплетената ситуация. Ковачева посочи, че премиерът Борисов е бил пределно ясен в своето послание.
По темата се включи и бившият конституционен съдия Георги Марков с думите: "Ако има някакви смущаващи неща - топката е в нейни ръце. Но все пак тя е върховен съдия, а може ли да има морални качества за върховен, a да няма за конституционен? Просто се питам".
Единственият начин съдия да изгуби поста си е да бъде махнат от ВСС. "Сега" се обърна към Инспектората му дали ще провери сигнала срещу Марковска, базиран върху журналистически разследвания от 2010 г. и от тази година. Според Закона за съдебната власт той би могъл да се самосезира. От институцията казаха неофициално, че веднага ще се сезират, ако получат писмен сигнал, който не е анонимен. Официална позиция не беше получена до редакционното приключване на броя.
СЪПРОТИВА
"Не мога да ви отговоря в момента. Обмислям този въпрос, но категорично заявявам, че не мога да нося вина за твърденията в анонимния донос, тъй като са клеветнически и неверни" - така Венета Марковска отговори вчера на въпрос на агенция "Пик" дали ще се откаже от поста на конституционен съдия.
"Не е важно състояла ли се е среща между мен и зам. вътрешния министър по повод на цитирания инцидент с мой познат. Моето поведение би било укоримо, ако съм осъществила среща с такъв орган, за да упражня въздействие в моя полза или в полза на друго лице. Както аз, така и зам. вътрешният министър изрично заяви, че от една неформална среща, и то извън сградата на МВР, не съм оказала каквото и да е влияние по повод на станалия инцидент. А да не вярвате на официалните представители на държавата е не само смешно, но за съжаление и жалко. По отношение на твърдението за конфликт на интереси - такъв въобще не може да има. Адвокатите не са страни по делата в личностно качество, а са пълномощници на своите клиенти, с които аз нямам нищо общо", добави Марковска.
ЦЪКАЩА БОМБА
ВСС заложи бомба чрез спорни процедурни правила за избор на главен прокурор, като постави ребром въпроса дали те не могат да бъдат атакувани пред Върховния административен съд (ВАС) като незаконосъобразни. На практика сега те могат да бъдат обжалвани пред ВАС с твърде спорен ефект. Атаката обаче трябва да дойде от предложен и регистриран кандидат за главен прокурор, като дори е възможно да бъде поискано спиране на процедурата по избор.
Със сигурност обаче въпросните правила могат да станат основен аргумент при евентуално оспорване на вече извършения избор на главен прокурор. И тук обаче това може да направи само човек с правен интерес - в случая другите кандидати за поста, които не са избрани. Именно въпросните оспорвани правила на ВСС за избор могат да станат и причина за евентуално атакуване на съответния избор. Те например предвиждат електронно гласуване за всеки кандидат поотделно, а не както винаги досега - гласуване с обща бюлетина.