Арестуваният за корупция бивш сръбски аграрен министър Саша Драгин (на преден план) през 2010 г. по време на панаир на селскостопанска продукция в Белград. |
Саша Драгин оглавяваше Министерството на селското стопанство между 2008 и 2011 г. и бе близък съратник бившия сръбски премиер Мирко Цветкович. Преди това е бил министър на околната среда на Сърбия (2007-2008) и министър на селското и водното стопанство на Войводина (2004-2007 г.)
Междувременно корупцията стана причина за сериозни сблъсъци в спокойната доскоро Словения. Между 5000 и 10 000 души протестираха пред кметството на града Марибор, втория по-големина град в бившата югорепублика. Протестната акция бе организирана чрез "Фейсбук" от група граждани, които смятат кмета Франц Канглер за корумпиран. Според местни медии той е обвиняем по няколко съдебни дела. От месец градът е свидетел на подобни акции, но за пръв път протестът е толкова масов. Демонстрацията им обаче не бе разрешена от властите.
С лозунги и скандирания "Махай се, крадец" и "Ние сме Марибор" протестиращите се опитали да нахлуят в кметството. Те хвърляли по сградата факли, петарди и друга пиротехника, твърди телевизия RTV. Повредени са много коли, паркирали наблизо, изпотрошени са и витрини на магазини, демонстранти са хвърляли камъни срещу силите на реда. Организаторите се зарекли да продължат протестите, докато Канглер не подаде оставка.
Части за борба с безредиците били изправени срещу протестиращите. Те използвали сълзотворен газ. По данни на местните медии при сблъсъците са арестувани 27 демонстранти, а 15 суши са ранени, включително седем полицаи.
ОБВИНЕНИЕ
Саша Драгин е вторият министър от реформаторското правителство на бившия президент Борис Тадич, който е задържан тази есен. През октомври в корупция бе обвинен бившият сръбският министър на околната среда и благоустройството Оливер Дулич, като преди това парламентът сне депутатския му имунитет - Дулич е депутат от Демократическата партия на Борис Тадич. В качеството си на министър той е облагодетелствал частна компания, като й дал лиценз за инсталиране на оптична мрежа. По данни на местната преса въпросната частна компания е филиал на словенска фирма. Засега все още няма определена дата за начало на процеса срещу него. Дулич отхвърля обвиненията и твърди, че те са политически мотивирани. Ако вината му бъде призната в съда, той може да получи до 5 години затвор.