:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,411,230
Активни 200
Страници 14,127
За един ден 1,302,066

Външният дълг на Гърция ще се стопи с 40 млрд. евро до 2020 г.

Кредиторите договориха нови мерки за спасяването на Атина от фалит
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Директорът на МВФ Кристин Лагард изрази надежда, че с новите мерки гръцкият външен дълг ще възстанови устойчивите си нива и постепенно Атина ще се върне към пазарно финансиране.
Министрите на финансите на страните от еврозоната и представители на МВФ се споразумяха за мерки, чиято цел е намаляване на външния дълг на Гърция с 40 млрд. евро -до 124% от БВП на страната - до 2020 г., предаде електронното издание GRReporter. Това стана след тежки преговори в Брюксел, продължили повече от 10 часа. Сред одобрените мерки са изкупуване на гръцки държавни облигации, връщане на част от печалбите от търговията с ценни книжа, намаляване на лихвените проценти по помощните заеми и отлагане на плащанията им в срок от 10 години. "Взети заедно тези мерки ще помогнат гръцкият външен дълг да възстанови устойчивите си нива и постепенно страната да се върне към пазарно финансиране", обясни директорът на МВФ Кристин Лагард.

Кредиторите се споразумяха да разсрочат плащанията на лихвите по заемите от Европейския фонд за финансова стабилност с 10 години. ЕЦБ ще върне на Атина част от печалбите, които е натрупала от търговията с гръцки ценни книжа. Засега единственото неизвестно остава как точно ще стане изкупуването на гръцкия дълг от европейската институция. Цената, на която ЕЦБ ще закупува гръцкия дълг, е на около 35% от номиналната им стойност. Международните кредитори взеха решение и за изплащането на поредния транш от спасителния пакет на стойност 43.7 млрд. евро, който обаче ще бъде отпускан на части. Първата част, възлизаща на 34.4 млрд. евро, ще бъде изплатена до 13 декември т.г.

Гръцкият премиер Андонис Самарас представи договорката като успех за Гърция. Според анализаторите обаче все още е рано да се празнува.

Междувременно председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой изрази в стихотворна форма съжалението си от провала на преговорите за бюджета на ЕС за периода 2014-2020 г. В профила си в Twitter той публикува свое мрачно хайку, преди да отиде в ЕП на дебат с евродепутатите за провала на преговорите. Съдът на ЕС в Люксембург реши, че Европейският механизъм за стабилност (ЕМС) отговаря на европейските договори. Така магистратите отхвърлиха иск, заведен от левия ирландски депутат Томас Прингъл.

ПОЗИЦИЯ

Ако Гърция фалира, ефектът върху нашата страна ще бъде "кризата в България от 1996 г., умножена по сто пъти, може би", заяви българският външен министър Николай Младенов пред Нова ТВ, цитиран от Медиапул. Той подчерта, че спасяването й е много важно.

Младенов изрази надежда, че страната ни ще получи повече пари от ЕС през следващия програмен период 2014-2020 г. спрямо сегашната финансова рамка, въпреки че все още не е постигнато споразумение за седемгодишния бюджет на общността. Преговорите по въпроса ще бъдат подновени в началото на 2013 г., но продължават големите различия между държавите членки нетни донори, които настояват за съкращаване на бюджета и т.нар. Група на приятелите на кохезионната политика, сред които е и България. Външният министър Младенов подчерта, че сега "най-важният въпрос е да има бюджет на ЕС, защото на този етап още не сме стигнали тази крачка".

23
2107
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
27 Ноември 2012 20:04
"Международните кредитори взеха решение и за изплащането на поредния транш от спасителния пакет на стойност 43.7 млрд. евро"! Информация за Българския външен дълг от сайта на БНБ: "Брутният външен дълг към края на септември 2012 г. възлиза на 36 528.5 млн. евро, като нараства
с 683 млн. евро (1.9%) в сравнение с края на 2011 г"!
Целия външен дълг на България е 36 милиарда а Гърците получават "пореден транш" т.е. всяко тримесечие от 43.7 милиарда!
27 Ноември 2012 20:16
Добре де, като си толкова на ти с цифрите, колко от тези млрд. са помощи. Тоест подарък!
27 Ноември 2012 20:38
ELGRECO! Не е лесно да се разбере какво точно става но със сигурност през март им опростиха 110 милиарда евро. "On 21 February 2012 the Euro Group finalized the second bailout package.. Creditors are invited to swap their Greek bonds into new 3.65% bonds with a maturity of 30 years, thus facilitating a €110bn debt reduction for Greece.."
Да ама опрощаването продължава, а междувременно им наливат по 5 милиарда на месец за да си плащат лихвите и заплатите на държавните служители и плюс това на всеки 3 - 4 месеца им набутват още по 40 милиарда къде за лихви, къде за главница, къде за капитализиране на банките! Яко наливане!
Я сега го сравни това с българския външен дълг от 36 милиарда общо?! И после ми се хвалят че имали БВП!
27 Ноември 2012 21:00
Тези 110 млрд. бяха така нареченият PSI . И да ти кажа нещо, за което може би бъдещето ще го докаже. Два дни преди прочутото орязване 50млрд. дълг от чужди банки се изкопуват от гръцки банки, пенсионни фондове, болници и университети(имали са и те капитали в Цетралната гръцка банка). Без тяхното знание, съгласие и всичките им капитали се изпаряват. Колкото до банките ги капитализират с новите траншове. И забележи Пройчо, от дълг който са държали банките и другите финансови институции, сега дългът е върху плещите на данъкоплатците. Тоест спасиха си банките и прехвърлиха всичко върху народа. А ако не знаеш, 31,5 млрд. е траншът през Юни и останалото са траншовете от Септември и Декември.
С PSI изгарят и много частни малки инвеститори(доколкото знам има и българи).
И последно всичко е с лихви и всичкити ем салтанати. Така, че колко са на далавера гърците е една химера.
27 Ноември 2012 22:37
Ами време е за всеобщи елински тържества и ликувания. Отново триумф за хитрите, борбени и богоизбрани данайци. Натрили носовете за кой ли път на германци, евреи, глупави и търпеливи българи и т.н. Тъй щото, всякакви протести, стачки и безредици южно от нас вече стават нелогичини и неприлични.
28 Ноември 2012 00:20
Кво евро през 2020 ги друса па тия бе?
28 Ноември 2012 01:02
VOCI,скоро бил ли си на Лъвов мост? Носи ли се гръчка реч при нощните труженички?
28 Ноември 2012 08:08
Не съм и скоро нема и да бъда.
Но елинките са си абонирани

Рано или късно.
Сега това ви се вижда невероятно защото не разбирате механизмите на фундаменталните сдвигове в социално-политическата обстановка.
Това което днес изглежда абсурдно утре ще е вероятно , вдругиден сигурно а после даже банално.

28 Ноември 2012 08:18
Ко ривети би? Плевню нъл ви обеща 45 милки ойро до 20-20 и на вас? Шъ имъ би! Шъ имъ! Чувйекъ къза би!
28 Ноември 2012 08:40
Това което днес изглежда абсурдно утре ще е вероятно , вдругиден сигурно а после даже банално.

Като описание на механизма за постепенното опростачване на едно пространство звучи добре. Очевидно, авторът е подкован И теоретично.
28 Ноември 2012 10:33
И забележи Пройчо, от дълг който са държали банките и другите финансови институции, сега дългът е върху плещите на данъкоплатците. Тоест спасиха си банките и прехвърлиха всичко върху народа.

Кои данъкоплатци? Кой народ? Германският, холандския или финландският?
Тези дългове ще ги плащат дори и народите от закъсалите държави.
28 Ноември 2012 10:40
Круела, правиш се, че не разбираш, ами че точно те! Защото играта със заемите я играха финансовите институции и когато кризата избухна, хайде да плащат магаретата.
П.П. Кажете ми, колко е часта на Гърция от БВП на еврозоната? Понеже, може и да се затрудните, ще Ви кажа, 2%!
28 Ноември 2012 11:11
Защото играта със заемите я играха финансовите институции и когато кризата избухна, хайде да плащат магаретата.

И гръцките правителства нямат нищо, ама нищо общо с тези заеми? Не бяха ли те тези, които през годините от 2000 насам всяка година вземаха нови и нови заеми да "балансират" растящата ножица между приходите в бюджета и ескалиращите разходи? Същите тези заеми надлежно бяха раздадени като заплати, пенсии и помощи и изядени. Ето тук за пенсиите:
Натисни тук
А тази картинка е много показателна: ножицата между приходи и разходи през годините от 2002 насам.
Натисни тук
28 Ноември 2012 12:01
Никой не казва обратното, точно за това някои сили искат, проверка на политиците за решенията им за по голям период. Не само за 2009г. и насам (тоест не само периода на кризата). А дори и от 2004г. и насам. Сигулно за да се изясни цялата история, трябва да се отиде много години назад. Но от кого? И пак ще ти напомня, не гледай само в пенсии и заплати, перото не е толкова голямо, колкото държавните поръчки. Там е мъгла.
И да го кажа пак, по лесно правиш далавера със заеми, отколкото със субсидии.
Така, че, никога не съм казал, че играта се играе от един играч.
28 Ноември 2012 13:09
Тези 110 млрд. бяха така нареченият PSI

Това сигурно е византийски диджей с модерно сиртаки - GREEKGNAM STYLE
28 Ноември 2012 13:19
И пак ще ти напомня, не гледай само в пенсии и заплати, перото не е толкова голямо, колкото държавните поръчки. Там е мъгла.

Е хубаво! Но това са поръчки на гръцката държава, от които са се нагушили и чужди, но и гръцки фирми. И вината отово е на гръцката държава ако тези поръчки са се раздавали срещу тлъсти рушвети.
Осъзнайте най-после, че за настоящето дередже най-голяма вина носи лошото и корумпирано управление, продължаващо много години наред.
28 Ноември 2012 15:26
Круела, пак съм съгласен с тебе. Но аха, лятото да стане нещо, цяла Европа се изля да ни поучава, колко сме си добре със старите и да не се избереме нови.
П.П. PSI (Private Sector Involvment) - преведи си го ти(СатКонг).
28 Ноември 2012 15:58
Но аха, лятото да стане нещо, цяла Европа се изля да ни поучава, колко сме си добре със старите и да не се избереме нови.

Сегашните не ги ли избирахте през лятото?
28 Ноември 2012 16:00
Осъзнайте най-после, че за настоящето дередже най-голяма вина носи лошото и корумпирано управление, продължаващо много години наред.

28 Ноември 2012 16:27
Сегашните са новостарите избранници.
28 Ноември 2012 16:36
С новия изборен закон, който важи сега в момента, първата партия спечели +50 депутатски места. Е, по този начин спечелиха изборите.
28 Ноември 2012 21:35
Воцка!
Кру

ЕЛГРЕКО
Е, по този начин спечелиха изборите.
е трябваше оня популист от СИРИЗА да спечели та тогава да ви гледаме сеира, с Воцко щяхме по спешност да се прибираме за "инспекция" на Лъвов мост
29 Ноември 2012 18:31
Ще поживеем и ще видим. Разбирасе на руски беше по-добре, ама .....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД