Депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев беше атакуван дори и от свои съпартийци заради законова поправка, която в първоначалния си вариант облагодетелстваше кинокомпанията "Ню имидж". |
Самата "Ню имидж" отдавна лобира за облекчения. Шефът на студиото Дейвид Варод от години повтаря, че ако не ги ли получат, ще напусне България. Според приватизационния договор за студио "Бояна" "Ню имидж" се е задължила да продуцира със собствени средства 2 български игрални филма и 20 минути анимация годишно (или да копродуцира 3 филма), но подкрепените досега от нея продукции за толкова години се броят на пръсти. Компанията изпълнява малко по-стриктно другия поет ангажимент да предоставя услуги на български продуценти на преференциални цени.
Началото на крамолата в НС постави Любен Татарски от ГЕРБ, който имаше собствени идеи как да се насърчават общинските инвестиции у нас. Той настоя да се разширят преференциите за инвеститорите от клас В на местно ниво, като държавата частично им възстановява направените разходи за здравни и осигурителни вноски за откритите от тях нови работни места в срок от 24 месеца. Както и да се предоставя право на пребиваване на чужденци и възможност за получаване на българско гражданство, ако са направили инвестиции с общинско значение от поне 1 млн. лв. "Преференциите трябва да се отнасят към всички инвеститори. Не бива да ги делим на държавни и общински", аргументира се Татарски. Предложенията му обаче не бяха подкрепени и от съпартийците му.
Най-гласовит защитник на поправка "Ню имидж" бе зам.-шефът на парламентарната икономическа комисия от ГЕРБ Диан Червенкондев. "Целта ни е да въведем облекчения за филмопроизводството, тъй като то създава множество работни места и облагаеми доходи", обясни той. И изброи редица държави в ЕС, които предоставяли подобни преференции, като Германия, Франция, Ирландия, Кипър, Чехия и Унгария. За да разсее подозренията в лобизъм, Червенкондев дори предложи сумата в текста да бъде намалена на 400 хил. лв. и така да се даде шанс и на българските кинаджии.
Промяна в полза на по-дребните инвеститори би разширила списъка на облагодетелстваните. По-нискобюджетни филми у нас снима още една американска компания - BUFO, от дълги години тук работи и френската "Софилм". Сред българските продуценти на аудиовизуално съдържание най-големи са СИА/"Камера" на Димитър Митовски и Димитър Гочев. Корекцията вероятно би помогнала и на тях, както и за някои европейски продукции, които се снимат в страната.
Любен Татарски обаче, все още обиден заради отхвърлените предложения, възрази. "Оказва се, че един филм за 400 хил. лв., който създава временни работни места, има право на преференции, а общинска инвестиция за 1 млн. лв. с постоянни работни места няма. С какъв аршин мерим? Или в единия случай стоят общините, които са все на заден план, а в другия случай са някакви интереси. Аз мисля, че е второто", нападна той колегата си. На негова страна застана синият Мартин Димитров, който заяви, че е по-добре да се подкрепят общинските инвеститори, отколкото богатата чужда киноиндустрия. "Кинопроизводството в България се развива и няма нужда от подобни преференции", каза и Йордан Цонев от ДПС.
-------АТАКИ
Най-острите атаки дойдоха от БСП, които директно обвиниха Диан Червенкондев в лобизъм. "Задавам си въпроса дали някои български политици не са инвестиции на чужди инвеститори", иронично подметна червеният Георги Божинов. "Преди вас тук имаше още един човек, който изпълняваше всяка поръчка, която му спуснеха. Но ако си мислите, че ще има място за още един шеф на АЕЦ, се лъжете", саркастично се обърна към Червенкондев Румен Овчаров. Колегата му Петър Курумбашев пък излезе с предложението да се направи горен праг за преференциите до 3 млн. лв., вместо долен, така че да се стимулират не само големите, но и малките производители. Това пък ядоса съпартиеца му Петър Димитров, който обяви, че нито в предложението на Курумбашев, нито в това на Червенкондев имат логика. "Правенето на филм не е инвестиция, а еднократни разходи. Ако Шварценегер дойде тук и похарчи 1 млн. долара, ние ще трябва да бръкнем в републиканския бюджет и да му върнем половината", заяви бившият икономически министър.
"Нямам абсолютно никакъв конфликт на интереси", побърза да се защити Диан Червенкондев. В крайна сметка предложението му беше прието с гласовете на управляващото мнозинство и независими.