Росен Плевнелиев, държавен глава:
Да вдигнем високо летвата! От три изгубени години към три спестени години. Пояснявам. През 2007-8-9 г. имахме почти нулево изпълнение (на европрограмите). След което набрахме впечатляваща скорост... Предлагам да поддържаме тази скорост и през новия програмен период. И то от първия ден!
Истината, скъпи приятели, е, че имаме да свършим много работа вкъщи. Много е просто. Обединяваме се около "България 2020" и каквото пише вътре - го изпълняваме.
Аз знам, че рецептата е ясна. Споделих я с вас. Като президент също съм готов да запретна ръкави и да работя денонощно, да взимам тежки решения. И знам, че рецептата е тук, зависи от всички нас, зависи от правителството, но зависи и от бизнеса.
Рецептата за успех е елементарна - производство, базирано не на евтин труд, а на ефективен. Това ще доведе и до по-голяма производителност и до по-високо заплащане.
Страхувам се да си седя удобно на "Дондуков" 2 и да разигравам само ситуации за поддържане на рейтинга.
Въпреки трудностите България е в Топ 6 на Европейския съюз. Въпреки трудностите и тоталното изпаряване на инвестициите България успя да привлече около 1.5 млрд. евро, и то в много продуктивни сектори. 85% от тези инвестиции отиват във фабрики и в нови работни места, така че аз съм доволен. Разбира се, можем повече. И това е моето послание. Независимо какво се случва отвъд нас, ние трябва да знаем, че имаме достатъчно пари, достатъчно еврофондове, достатъчно възможности и ако се хванем с двете ръце и работим ефективно в една посока и последователно, ще стигнем много далеч.
Докато професията на XX в. беше на финансиста, на XXI в. е дефинитивно на инженера, а нашите университети продължаваха да подготвят финансисти. Каква ще бъде България след 15 години не се решава от президента и премиера, а се решава от класните стаи - от това какво следващо поколение ние ще произведем. Истината е, че абсолютно нищо друго няма значение, ако не произведем добре образована, адаптивна, глобално конкурентоспособна нова средна класа на България в следващите 15 години. Това е приоритет номер 1 за страната. Не е нужно всеки да бъде финансист и юрист.
Не е нужно над 30% от младите хора в България да бъдат висшисти, но е много важно да могат, когато пипнат нещо с двете си ръце, да го свършат. Тогава ние ще имаме невероятен успех.
България в момента сглобява един пъзел от нещо, което сме били и искаме отново да станем.
Най-трудното упражнение тепърва предстои, а то е стотици експерти да влязат във всички дирекции на всяко правителство, във всяко министерство и да зададат елементарния въпрос - вие какво правите за гражданите и как можем да го автоматизираме.
Потенциалът на България е голям. Изграждането на модерна икономика трябва да бъде тотален приоритет. България има самочувствието на индустриална сила в региона с постижението на няколко поколения.
България е остров на стабилност в турбуленти времена. България е добър съсед и уважаван партньор. Ниският дълг и културата на стабилност създават предимство. Не вярваме в лесните печалби и креативните сделки. Били сме много пъти в криза. Знаем какво е да е трудно. Не очакваме някой друг да ни спасява и да ни прави реформите и да ни подари богатството.
Именно защото толкова пъти сме били в криза, днес сме силни!
(Из речта на президента пред журналисти и предприемачи на Седмата годишна среща на бизнеса с правителството.)
Гимназистки ме видяха
при бориките самин
и чух как си те мълвяха:
„Се умислен, се един.“
при бориките самин
и чух как си те мълвяха:
„Се умислен, се един.“