Инициативни комитети никнат като гъби преди предстоящия на 27 януари национален референдум по въпроса "Да се развива ли ядрената енергетика чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала". По закон те трябва да се регистрират до 7 декември в ЦИК, ако искат да участват в информационната кампания, предшестваща плебисцита. Около организацията на първото национално допитване обаче се очертава страхотен хаос заради пропуски в закона за референдумите и неясноти около финансирането и медийната кампания.
Допълнително объркване рискуват да предизвикат и нюансите в позициите на привържениците и противниците на ядрената енергетика. Някои от комитетите, които са срещу "Белене", са "за" нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй" например. С подмяната на първоначалния въпрос и махането на "Белене" от формулировката ГЕРБ затрудни допълнително дебата, тъй като в него се говори за нова атомна централа, без да се спомене коя. До момента има два инициативни комитета, които ще призовават на въпроса да се отговори с "да", и най-малко три, които ще рекламират отговор "не". В ръцете на ЦИК е да реши как при толкова субекти ще се финансира информационната кампания - кой за какво ще плаща и какви лимити ще се сложат на разходваните средства. Според говорителя на комисията Ралица Негенцова това ще стане ясно "тези дни".
За отговор "да" на референдума ще пледират на първо място инициаторите на подписката, която направи задължително допитването - Инициативният комитет за изграждане на централата в "Белене", каквото бе първоначалното искане на подписалите се. В него влизат Сергей Станишев, Румен Овчаров, Янаки Стоилов, Велко Вълканов, Йордан Костадинов. В този комитет е и групата "Аз не се отказвам от АЕЦ"Белене", а ти?", сформирана от граждани на Белене и региона.
Според закона за референдумите 76-те депутати от ГЕРБ, които с отделна инициатива подмениха въпроса на допитването, също се явяват страна в кампанията.
Преди дни в защита на ядрената енергетика и "Белене" бе учредено и Гражданско сдружение за обективна и честна информация (О.Ч.И.), което претендира за чисто експертен анализ по темата извън политиката. Според сдружението ядрената енергетика е гаранция за националната сигурност и за развитието на зелената икономика, а без "Белене" българската енергетика няма бъдеще. В него влизат новият шеф на БАН акад. Стефан Воденичаров, бившият изп. директор на Агенцията по енергийна ефективност Таско Ерменков, ядреният специалист Андрей Русинов, икономистът проф. Атанас Тасев. Сдружението няма да се регистрира в ЦИК, но ще е активен участник в информационната кампания за референдума.
От другата страна на барикадата са противниците на развитието на ядрената енергетика чрез изграждане на нова централа. Три инициативни комитета засега ще ги представляват в допитването. Единият е на партия "Зелените" и се нарича "Зелените алтернативи против АЕЦ". Зад втория стоят СДС и ДСБ с лайтмотива "Не на измамата "Белене", като акцентът тук е политически - срещу БСП и зависимостта от Русия, но "за" изграждането на VII реактор на АЕЦ "Козлодуй", ако не бъде удължен животът на действащите блокове. Горе-долу на същите позиции е и третият комитет, създаден от ЕНП на Мария Капон с името "БеляНЕ"
--------УЧАСТИЕ
Днес "синият" комитет се регистрира в ЦИК за участие в плебисцита, след като събра над 14 000 подписа против изграждането на нови ядрени мощности. Той се ръководи от депутата от ДСБ Иван Иванов, а в него влизат още енергетиците Георги Касчиев и Иван Хиновски, депутатите Иван Костов, Ваньо Шарков, Мартин Димитров, икономистът Красен Станчев, политолозите Евгений Дайнов и Огнян Минчев. Мария Капон уточни пред "Сега", че вече са събрали около 10 хил. подписа и предстои да подадат документи за регистрация вероятно утре. Съпредседателят на "Зелените" Борислав Сандов каза, че се надява до петък да съберат необходимите подписи.
|
|