Финансовото министерство на Гърция е подготвило проект за данъчна реформа, според който годишните доходи над 26 000 евро ще се облагат с данък от 45%, съобщи гръцкият в. "Етнос". Досега се предвиждаше 45-процентният данък да бъде въведен за доход над 48 000 евро годишно.
Според новата данъчна скала доходите на работници и пенсионери до 18 000 евро годишно ще се облагат с 21% данък, а от доходите между 18 000 и 26 000 евро с 26 на сто. Едновременно се обсъжда възможността да се увеличат помощите за семейства с три и повече деца, както и да се намали подпомагането на семейства с едно или две деца.
Гръцки медии определят правителствения план като "данъчна бомба". Фактически 45% данък се предвижда за месечни доходи от малко над 2000 евро, каквито получават мнозинството гръцки граждани. Освен това първоначално се е предвиждало 26-процентен данък за доходите от 25 000 до 48 000 евро, а с най-високия данък да се облагат доходите от над 48 000 евро годишно.
Новите данъци са поставени от тройката международните кредитори (ЕС, МВФ и ЕЦБ) като условия за отпускане на финансова помощ за Гърция догодина.
Днес финансовият министър Янис Стурнарас ще преговаря с коалиционните партньори ПАСОК и Демократичната левица, които обаче се противопоставят решително срещу "данъчната бомба". Лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос, който е и бивш финансов министър, заяви, че данъчната промяна ще накара обществото да се обърне срещу правителството. "Народът не може да плаща тези данъци. Трябва да намерим алтернативи", добави Андреас Пападопулос, говорител на Демократичната левица. Очаква се тази партия да предложи по-високи данъци върху сградите и депозитите като начин да се избегне драстично по-високия данък общ доход.
Междувременно гръцкият в. "Екатимерини" съобщи, че Атина ще се опита да спести 7 млрд. евро до 2015 г. чрез орязване на бюрокрацията, която струва на страната 14 млрд. евро годишно. Това е 6.8% от брутния вътрешен продукт (БВП), докато средно за ЕС това перо е 3.5% от БВП. Нивото на съкращение е определено след консултации на министъра на административната реформа Андонис Манитакис и на развитието и конкуренцията Костас Хадзидакис с екип на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
ПОМОЩ
На срещата си в Брюксел финансовите министри на страните от еврозоната взеха решение да се предостави финансова помощ от 39.5 млрд. евро на испанските банки, предадоха агенциите. Кредитът е предназначен за "Банкия", "Нова Галисия", "Каталуня Кайша" и "Банко де Валенсия". В замяна тези банки трябва да предприемат радикални мерки за икономии и да съкратят хиляди работни места.