:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,316
Активни 859
Страници 1,246
За един ден 1,302,066
Novus ordo procurorum

Не стреляйте по масива! Той толкоз може

***
Радио "Фокус": Тримата кандидати за поста главен прокурор - Сотир Цацаров, Галина Тонева и Борислав Сарафов, се явиха на първото си изслушване пред етичната комисия на Висшия съдебен съвет. За какво бяха питани и успяха ли да дадат задоволителни за комисията отговори, ще ни каже Юлиана Колева, член на ВСС и на етичната комисия.

Юлиана Колева: На тримата кандидати бяха задавани общи въпроси, бяха задавани и въпроси, които са изведени от становищата, конкретизирани за всеки един от тях. Ако приемем, че централните въпроси са били общите, ставаше въпрос за няколко теми - за отношението им към корупцията в съдебната система, за тъй наречената "семейственост" в системата на правосъдието, за участие в различни видове тайни общества. Общо взето, около тези теми се движеха. Също така за влиянието и за външния натиск спрямо магистратите. Това бяха общите теми, които се разискваха, по които и тримата кандидати изразиха собствени мнения. Иначе, що се отнася до конкретните сигнали по отношение на всеки един от тримата кандидати, вие се досещате, че най-много въпроси имаше към Сотир Цацаров, по простата причина че спрямо него имаше многобройни и подробни сигнали... Аз мисля, че и тримата са умерени хора, с много силен ориентир за професионална етика и със съответните нравствени качества, необходими, за да заемат този висок пост. Разбира се, проявленията на тримата са различни и ние, в края на краищата, ще вземем колективните становища след гласуване в самата комисия...

РФ:...Г-жо Колева, извинете любопитството ми, но откъде дойде този въпрос - за членуването в масонски ложи?

ЮК: Този въпрос е зададен конкретно от една неправителствена организация, не помня как се казваше - "Правосъдие близо до хората" ли беше, или "Център на НПО в Разград"? Не знам как точно се наричаше, но е създадена по проект "Правосъдие близо до хората" и на тази основа е поставено това като въпрос. Той вероятно произтича от разширяващите се твърдения, че много магистрати членуват в такъв тип тайни общества и оттам следва някаква зависимост спрямо тях. Това, в края на краищата, е информация, която, при положение че тези общества са тайни, няма как да бъде проверена. Така че, ние задавахме въпроса в друг аспект - по-скоро като отношението им към членството, отколкото някакви директни въпроси, чиито отговори няма как да бъдат проверени.

РФ: За пореден път и при обсъждане на кандидатурите за главен прокурор излиза казусът за евентуална кампания, видима в медиите и в публичното пространство, срещу определен кандидат. Може би трябва да приемете по-ясен регламент... Кампания може да се проведе в България срещу всеки. Това може да опорочи един избор и една процедура, а да оставим настрана, че може да съсипе доста от репутацията на един човек. Още повече, ако той действително е почтен, ще му трябва време, за да си върне доброто име.

ЮК: Да, аз съм съгласна с вас в този смисъл, че действително ние трябва много да внимаваме да не станем някаква проекция на такава кампания. Да не попаднем в капана точно така. Пазим се от това. Опитваме се да се абстрахираме от цялата тази, бих казала, ненормална ситуация. Но от друга страна пък, има и друга опасност. Ако ние не проверим всички сигнали, независимо по какъв масив се изстрелват в публичното пространство, рискуваме да изпаднем в ситуация, в която, дори и ако един сигнал остане непроверен, той да се окаже капанът, в който да попадне съответна кандидатура. Затова се стремим да проверяваме всичко, което излезе в публичното пространство. И тогава, когато действително тези сигнали са несериозни, то се вижда и личи, включително и в отговорите на самите кандидати.

-----------

ПП. Щастливи сме да забележим, че тази добра жена глаголи на език, удивително сходен с Цецо-Цветановия, и конструкциите й се крепят на приличен цвинтаксис. Возрадуйся, народе - пред ушите ни изникна и внезапно разцъфтя цяла иновативна ораторска школа!
 Всевиждащото око на Главния прокурор над неуморно и неумолимо зидаща и асфалтираща България.
2
1213
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
11 Декември 2012 22:06
цвинтаксис


g]
11 Декември 2012 22:49
Това бяха общите теми, които се разискваха, по които и тримата кандидати изразиха собствени мнения.


Кой ще провери проверяващите?
Кой ще пази пазачите? Quis custodiet ipsos custodes?

Кой?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД