Радио "Фокус": Тримата кандидати за поста главен прокурор - Сотир Цацаров, Галина Тонева и Борислав Сарафов, се явиха на първото си изслушване пред етичната комисия на Висшия съдебен съвет. За какво бяха питани и успяха ли да дадат задоволителни за комисията отговори, ще ни каже Юлиана Колева, член на ВСС и на етичната комисия.
Юлиана Колева: На тримата кандидати бяха задавани общи въпроси, бяха задавани и въпроси, които са изведени от становищата, конкретизирани за всеки един от тях. Ако приемем, че централните въпроси са били общите, ставаше въпрос за няколко теми - за отношението им към корупцията в съдебната система, за тъй наречената "семейственост" в системата на правосъдието, за участие в различни видове тайни общества. Общо взето, около тези теми се движеха. Също така за влиянието и за външния натиск спрямо магистратите. Това бяха общите теми, които се разискваха, по които и тримата кандидати изразиха собствени мнения. Иначе, що се отнася до конкретните сигнали по отношение на всеки един от тримата кандидати, вие се досещате, че най-много въпроси имаше към Сотир Цацаров, по простата причина че спрямо него имаше многобройни и подробни сигнали... Аз мисля, че и тримата са умерени хора, с много силен ориентир за професионална етика и със съответните нравствени качества, необходими, за да заемат този висок пост. Разбира се, проявленията на тримата са различни и ние, в края на краищата, ще вземем колективните становища след гласуване в самата комисия...
РФ:...Г-жо Колева, извинете любопитството ми, но откъде дойде този въпрос - за членуването в масонски ложи?
ЮК: Този въпрос е зададен конкретно от една неправителствена организация, не помня как се казваше - "Правосъдие близо до хората" ли беше, или "Център на НПО в Разград"? Не знам как точно се наричаше, но е създадена по проект "Правосъдие близо до хората" и на тази основа е поставено това като въпрос. Той вероятно произтича от разширяващите се твърдения, че много магистрати членуват в такъв тип тайни общества и оттам следва някаква зависимост спрямо тях. Това, в края на краищата, е информация, която, при положение че тези общества са тайни, няма как да бъде проверена. Така че, ние задавахме въпроса в друг аспект - по-скоро като отношението им към членството, отколкото някакви директни въпроси, чиито отговори няма как да бъдат проверени.
РФ: За пореден път и при обсъждане на кандидатурите за главен прокурор излиза казусът за евентуална кампания, видима в медиите и в публичното пространство, срещу определен кандидат. Може би трябва да приемете по-ясен регламент... Кампания може да се проведе в България срещу всеки. Това може да опорочи един избор и една процедура, а да оставим настрана, че може да съсипе доста от репутацията на един човек. Още повече, ако той действително е почтен, ще му трябва време, за да си върне доброто име.
ЮК: Да, аз съм съгласна с вас в този смисъл, че действително ние трябва много да внимаваме да не станем някаква проекция на такава кампания. Да не попаднем в капана точно така. Пазим се от това. Опитваме се да се абстрахираме от цялата тази, бих казала, ненормална ситуация. Но от друга страна пък, има и друга опасност. Ако ние не проверим всички сигнали, независимо по какъв масив се изстрелват в публичното пространство, рискуваме да изпаднем в ситуация, в която, дори и ако един сигнал остане непроверен, той да се окаже капанът, в който да попадне съответна кандидатура. Затова се стремим да проверяваме всичко, което излезе в публичното пространство. И тогава, когато действително тези сигнали са несериозни, то се вижда и личи, включително и в отговорите на самите кандидати.
-----------
ПП. Щастливи сме да забележим, че тази добра жена глаголи на език, удивително сходен с Цецо-Цветановия, и конструкциите й се крепят на приличен цвинтаксис. Возрадуйся, народе - пред ушите ни изникна и внезапно разцъфтя цяла иновативна ораторска школа!
цвинтаксис
g]