Македония трябва да подобри до пролетта отношенията си със съседните страни като условие за евентуално започване на преговори за членство в ЕС, предаде Би Ти Ви. Това бе решено по време на срещата на министрите на външните работи от ЕС, която се състоя в Брюксел. На нея трябваше да бъде взето решение за евентуално стартиране на преговори за членство в ЕС на Македония и Сърбия и сключване на споразумение за асоцииране с Косово. Въпросът обаче бе отложен за пролетта, когато ЕК ще представи доклад за напредъка на Белград, Скопие и Прищина при осъществяването на реформите, необходими за присъединяването им към ЕС, както и стъпките, предприети за подобряване на добросъседските отношения и за постигане на взаимно приемливо решение на въпроса за името на Македония под егидата на ООН. В решението си министрите са се съобразили с декларацията, направена от България за готовността на Македония за започване на преговори с ЕС.
Министрите обещаха да оценят доклада на Еврокомисията преди 30 юни, когато ще е приключило ирландското председателство на ЕС, което започва на 1 януари 2013 г. "За Македония това обещание е "съществен пробив", след като години наред Гърция блокираше всякакъв напредък по въпроса заради спора за името на страната", заяви еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле. Той изрази надежда, че становището за Македония ще се окаже "възможност" за уреждане на спора. "Пътят на Македония към ЕС зависи изцяло от политиката, която правителството й ще избере да следва занапред", заяви българският министър на външните работи Николай Младенов по повод решението на Съвета на ЕС по общи въпроси и външна политика да не утвърди дата за началото на преговорите със Скопие.
На срещата в Брюксел бяха обсъдени и други страни, които искат да станат част от ЕС. Хърватия трябва да стане 28-ата членка на ЕС през лятото на 2013 г., но според външните министри "все още има работа за вършене в няколко сфери". Турция пък не е отбелязала "съществен напредък за пълно изпълнение на политическите критерии" и за нормализиране на отношенията й с Кипър. Босна бе порицана за липсата на напредък по европейската й програма и за използването в страната на "език, водещ до разединение". Черна гора и Исландия бяха насърчени да продължават по поетия път. Предстоящите в Албания избори през 2013 г. ще бъдат "решаващ тест за гладкото функциониране на демократичните институции", заявиха министрите. Те поискаха от ЕК да докладва веднага щом бъде постигнат "необходимият напредък" за получаване на статут на кандидат.