:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,932
Активни 323
Страници 4,835
За един ден 1,302,066

Брюксел поиска от Македония да подобри отношенията със съседите

Външните министри от ЕС отложиха за пролетта решението дали Скопие и Белград да започнат преговори
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Eвропейският комисар по разширяването Щефан Фюле (вдясно) разговаря с гръцкия външен министър Димитриос Аврамопулос по време на Съвета по външни работи в Брюксел, на който бе решено EК да представи през пролетта доклад за напредъка на Сърбия, Македония и Косово, за да се вземе евентуално решение за започване на преговори с трите балкански държави.
Македония трябва да подобри до пролетта отношенията си със съседните страни като условие за евентуално започване на преговори за членство в ЕС, предаде Би Ти Ви. Това бе решено по време на срещата на министрите на външните работи от ЕС, която се състоя в Брюксел. На нея трябваше да бъде взето решение за евентуално стартиране на преговори за членство в ЕС на Македония и Сърбия и сключване на споразумение за асоцииране с Косово. Въпросът обаче бе отложен за пролетта, когато ЕК ще представи доклад за напредъка на Белград, Скопие и Прищина при осъществяването на реформите, необходими за присъединяването им към ЕС, както и стъпките, предприети за подобряване на добросъседските отношения и за постигане на взаимно приемливо решение на въпроса за името на Македония под егидата на ООН. В решението си министрите са се съобразили с декларацията, направена от България за готовността на Македония за започване на преговори с ЕС.

Министрите обещаха да оценят доклада на Еврокомисията преди 30 юни, когато ще е приключило ирландското председателство на ЕС, което започва на 1 януари 2013 г. "За Македония това обещание е "съществен пробив", след като години наред Гърция блокираше всякакъв напредък по въпроса заради спора за името на страната", заяви еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле. Той изрази надежда, че становището за Македония ще се окаже "възможност" за уреждане на спора. "Пътят на Македония към ЕС зависи изцяло от политиката, която правителството й ще избере да следва занапред", заяви българският министър на външните работи Николай Младенов по повод решението на Съвета на ЕС по общи въпроси и външна политика да не утвърди дата за началото на преговорите със Скопие.

На срещата в Брюксел бяха обсъдени и други страни, които искат да станат част от ЕС. Хърватия трябва да стане 28-ата членка на ЕС през лятото на 2013 г., но според външните министри "все още има работа за вършене в няколко сфери". Турция пък не е отбелязала "съществен напредък за пълно изпълнение на политическите критерии" и за нормализиране на отношенията й с Кипър. Босна бе порицана за липсата на напредък по европейската й програма и за използването в страната на "език, водещ до разединение". Черна гора и Исландия бяха насърчени да продължават по поетия път. Предстоящите в Албания избори през 2013 г. ще бъдат "решаващ тест за гладкото функциониране на демократичните институции", заявиха министрите. Те поискаха от ЕК да докладва веднага щом бъде постигнат "необходимият напредък" за получаване на статут на кандидат.
12
2934
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
12 Декември 2012 19:56
Македония е българче-хранениче , харизано от Историята на невтасалите балкански народи . Според както я карат , може да очакваме разполагане на ракетни батареи отзад Деве баир . Само туй остава ...
12 Декември 2012 20:12
най-после и нещо смислено от Брюксел ...
12 Декември 2012 20:46
В решението си министрите са се съобразили с декларацията, направена от България за готовността на Македония за започване на преговори с ЕС.


За ПЪРВИ ПЪТ в най-най-новата история на България (след 1989 г) с мнението на нашата държава са се съобразили!!! Невероятно, но факт! Един голям успех на това правителство, може би най-големият и то от изключителна важност за нацията ни!
13 Декември 2012 01:26
За всичките години на прехода това е най-ясната, най-добре мотивираната и най-точната българска позиция по външнополитически въпрос от стратегическо значение за страната.

"България не може да подпише "празен чек" на Република Македония, е заявил българският постоянен представител в ЕС при предварителните обсъждания, съобщи БТА.
Страната ни е притеснена от продължаващата... [Прочети целия коментар] дискриминация на хората с българско самосъзнание в Македония. Не можем да се съгласим създаването на македонска нация да става за сметка на българския народ и на българската история.
България винаги досега е подкрепяла членството на Македония в ЕС, но на фона на нарастването на антибългарската пропаганда и откритите провокативни действия през последната година от страна на властите в Скопие, не може повече да поддържа досегашната си позиция на безусловна подкрепа.
Неспазването на основните принципи на ЕС е проблем не само за двустранните отношения, а и за цялата Общност, е позицията на нашата страна." Край на цитата.

За първи път след 1944 г., в официален международен формат на Европейския съюз, български посланик открито, точно и ясно да говори за дирижираната от Белград политика на македонските власти на денационализация на българското население във Вардарска Македония, за кражбите на история, за измислената "македонска нация".
13 Декември 2012 01:29
Казвам ти Скопие, сещай се Белград! Сега му е времето да се постави директно въпроса за българите в Западните покрайнини. Или зачитане на правата им, или вето за Сърбия.
13 Декември 2012 09:26
Хич никой не се е съобразил с нас, ами даже много сме се прецакали и още по-кофти ще става! Не го знаете, защото Светльо още не е написал статия, в която да ви го обясни.
13 Декември 2012 12:26
Ммм даа ,
И братята македонци ги чака нашата участ. Докато не затрият народа си , властващите в Македония ще понесат знамето на демокрацията , така както стана у нас и така ще отидат 20-25 г. щутотиии.
13 Декември 2012 13:51
За първи път има адекватна позиция на България по македонският въпрос. България трябва да наложи вето и на Сърбия заради Западните покрайнини - и там българите както и в Македония са дискриминирани и преследвани. Добре че в този момент "интернационалистите" от Позитано 20 не са в управлението. Те именно са предателите на българските национални интереси. Македония трябва да подобри отношенията си със съседите или е аут от ЕС. Както и Сърбия.
13 Декември 2012 16:17
Kакво значи говор на омраза и подобряване на отношенията с БГ???
Ако медиите в МКД са независими трябва ли властите насила да ги накарат да пишат похвални статии за нас?
Трябва ли някой кото не се чувства българин насила да си признае че е такъв?


Насила хубост не става. Сега ние ще се окажем душманите на Македония а на сърбоманите мед ще им капе на сърцето.
Смятам че това е глупав ход на нашата външна политика. И има много хора от пиринско, които сме много по-близки до вардарци
от тези в другите части на БГ смятаме че това не е правилно.
13 Декември 2012 16:26
Ильо,там е работата че медиите в Макединия не са независими. Зависими са от сърбоманите от УДБА. Абе вие УДБАшите си го знаете ама защо го пробутвате и на нас..? Независими били...? Айде холан..! Трябва да знаето едно - не се гаси туй ще не гасне. Рано или късно Македония ще се обедини с България. Може и като конфедерация. И това ще стане веднага щом македонците получат свобода на самоопределение както изискват европейските закони. Понял..?
13 Декември 2012 16:53
FIRST 2
13 Декември 2012 16:26

13 Декември 2012 18:39
България трябва да наложи вето и на Сърбия заради Западните покрайнини - и там българите както и в Македония са дискриминирани и преследвани.

Съгласен съм с останалото в постовете ти и съм последния човек дето ще тръгне да защитава сърбетата, но това което си написал просто не е вярно. Или по-скоро е били вярно докъм 1989-та година (изселвания и прочие, да не изреждам) но вече не е.
Има си български култутен институт в Димитровград, който получава малко пари от България(нередовно). Всички табели по улиците са с по три надписа: сръбски на латиница, сръбски на кирилица и чист български. Учат български по малко в училищата. Много от младите са завършили университети в София и Варна (България ги финансира).
На кръщенетата оркестъра свири "Ако умра ил загина". Няма дискриминация. За да няма търкания, хората си викат "шопи", а не българи, или сърби.
По къщите си гледат БТВ (не че всичко разбират, все пак за много от тях българският е втори език). Събраха си пари, нищо че са бедни и възстановиха паметника на Сливница, разрушен от Тито. Нещата там са спокойни в момента.
Ние да си оправим нашата кочинка, пък алчните сърби могат да си се задавят с тия откраднати 4000 кв. км.
Но в момента србската политика към тези хора е съвсем нормална. Това е истината.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД