:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,958
Активни 324
Страници 4,861
За един ден 1,302,066

ГЕРБ окончателно задраска пренареждането на листите

Мнозинството не взе отношение при дебата и не стана ясно защо се отказва от предизборното си обещание
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Депутатът от ДПС Лютви Местан горещо защити отпадането на изискването на уседналост за предстоящия вот, но мнозинството го остави в Избирателния кодекс. Представители на ГЕРБ обаче не обясниха защо се отказват от предизборното си обещание да има възможност за преподреждане на листите.
ГЕРБ окончателно се отметна от предизборното си обещание за преференциален вот по време на парламентарните избори. Неговата идея бе на избирателя да се даде възможност да преподрежда имената в листата, спусната от централата на съответната партия. С гласовете на ГЕРБ и независими депутати тази възможност окончателно бе задраскана от Изборния кодекс. 72 бяха "за", 17 "против", а 7 се въздържаха при второто гласуване на кодекса.

Нито един депутат на мнозинството не взе думата, докато вървеше дебатът. Единствените защитници на отпадането на преференцията бяха от "Атака" и РЗС. Според Павел Шопов ("Атака") преференцията е "безумие и недомислие", а пропорционалното гласуване с мажоритарен елемент е "манджа с грозде". Емил Василев (РЗС) пък обясни, че ако има преференциален вот, в по-малките избирателни райони един кандидат може да стане депутат със 140-150 гласа. Той напомни, че има села с такъв брой жители, които нямат право дори да си изберат кмет.

Георги Божинов (БСП) запита управляващите защо се отмятат от предишното си обещание и защо отменят текст в кодекса, който самите те са записали преди 2 г. Той обясни, че е имал намерение да се кандидатира последен в листата, на която досега е бил водач, за да провери дали избирателите ще го преместят на първо място. "Преференциалното гласуване означава повече демокрация", каза Мартин Димитров (СДС). Той изтъкна, че ако избирателят има повече права, това ще доведе до повишаване на избирателната активност.

Преди седмица шефът на правната комисия Искра Фидосова обясни, че преференциалното гласуване отпада, защото се връща интегралната бюлетина и има опасност от много невалидни гласове. Връщането към този вид бюлетина се налагало, защото от ЦИК все още не изработили т.нар. модулни кутии. Тяхната идея е избирателят да може да взема само по една бюлетина, за да се предотврати изнасянето им извън секцията за гласуване. Фидосова не можа да даде смислено обяснение защо ГЕРБ се отмята от предизборното си обещание. И се опита да прехвърли отговорността върху ЦИК и БСП, които формално са вносители на предложението за интегрална бюлетина. В сегашното предложение на социалистите за промени в кодекса обаче преференцията се запазва като възможност, но през 2009 г. тройната коалиция се отметна от нея със същите аргументи, използвани сега от ГЕРБ. Преди последните парламентарни избори лично Цветан Цветанов заяви пред "Сега", че ГЕРБ е проучил европейския опит и смята, че най-подходяща за нас е пропорционалната система с преференциално гласуване при това с нисък праг, за да бъде ефективна.

------ СПОРОВЕ

Депутатите дълго спориха и по уседналостта на местните и европейските избори. От ДПС искаха тя да отпадне и почти всички представители на партията в НС се изказаха по темата. "Когато бай Ахмед живее в Бурса, ще гласува за кмет на Бурса, когато Иван живее в Чикаго, ще гласува за кмет на Чикаго, а двамата ще гласуват за депутати в България", контрира Цвета Караянчева (ГЕРБ), "Защо отнемате възможността на българите в Македония и Украйна да се наричат българи", попита Рамадан Аталай (ДПС). В крайна сметка уседналостта остана.

8
2432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
12 Декември 2012 20:36
"Преференциалното гласуване означава повече демокрация", каза Мартин Димитров (СДС). Той изтъкна, че ако избирателят има повече права, това ще доведе до повишаване на избирателната активност.

Мартин Димитров е прав. Бих добавил, че преференциалното гласуване означава много повече демокрация. Поне за тези избиратели, които гласуват информирано и по съвест, а не си продават гласа.
12 Декември 2012 22:31
PANAYOTIS,
/:/ "Бих добавил, че преференциалното гласуване означава много повече демокрация.$
............................................................................
Префееренциалното гласуване при 15%(петнадесет) долен праг, както е (до)сега, НИЩО не означава!
Или, означава, но Демагогия, а НЕ Демокрация!!!
13 Декември 2012 10:33
Koлко депутати (съветници, евродепутати) досега бяха избрани чрез преподреждане на листите?
Освен това сегашната система на избори в Бг наистина не предполага за такива преференции. Дава ти се един лист с имена, от които само първите едно-две ти говорят нещо. За другите - пълна мъгла. Някой нещо като програма да представи, да обясни по какъв начин представителят ще защити народа от своята избирателна секция? Лютфи Местан - депутат от листата на Стара Загора... Нерде Одрин, нерде Стамбул...
13 Декември 2012 10:44
В крайна сметка уседналостта остана.

Точно по същия начин ГЕРБ ще остане на власт след идещите избори, в крайна сметка
13 Декември 2012 11:01
Очевадно пренареждането на листи се отменя за да се подсигури на 100% депутатски имунитет на избрани герои от последните 4 години. На първо място в този списък е лицето Издянков, нарушавало толкова пъти и по такъв брутален начин закона при въртене на крупни суми от бюджета, че само депутатски имунитет го спасява. Бързо пресметнаха, че народът не е толкова сляп и ще го пренареди веднага в листата и на най-послушната околия. По друг начин няма как да осигурят избирането в парламента на такива като него и затова се отметнаха без обяснения от собственото си решение.
13 Декември 2012 11:06
Котараче, уседналостта има значение само за местния вот. При парламентарния, от който зависи управлението на страната, всеки български гражданин, независимо къде живее има право да гласува.
13 Декември 2012 11:47
Dedovec, за какъв Издянков говориш, като той не е избиран за депутат? Освен това ми е много интересно как ще го "пренаредиш", ако не гласуваш за Герб?
13 Декември 2012 11:54
Освен това ми е много интересно как ще го "пренаредиш", ако не гласуваш за Герб?

такива сложни въпроси не бива да се задават, ЗЗЖ го забранява
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД