ГЕРБ окончателно се отметна от предизборното си обещание за преференциален вот по време на парламентарните избори. Неговата идея бе на избирателя да се даде възможност да преподрежда имената в листата, спусната от централата на съответната партия. С гласовете на ГЕРБ и независими депутати тази възможност окончателно бе задраскана от Изборния кодекс. 72 бяха "за", 17 "против", а 7 се въздържаха при второто гласуване на кодекса.
Нито един депутат на мнозинството не взе думата, докато вървеше дебатът. Единствените защитници на отпадането на преференцията бяха от "Атака" и РЗС. Според Павел Шопов ("Атака") преференцията е "безумие и недомислие", а пропорционалното гласуване с мажоритарен елемент е "манджа с грозде". Емил Василев (РЗС) пък обясни, че ако има преференциален вот, в по-малките избирателни райони един кандидат може да стане депутат със 140-150 гласа. Той напомни, че има села с такъв брой жители, които нямат право дори да си изберат кмет.
Георги Божинов (БСП) запита управляващите защо се отмятат от предишното си обещание и защо отменят текст в кодекса, който самите те са записали преди 2 г. Той обясни, че е имал намерение да се кандидатира последен в листата, на която досега е бил водач, за да провери дали избирателите ще го преместят на първо място. "Преференциалното гласуване означава повече демокрация", каза Мартин Димитров (СДС). Той изтъкна, че ако избирателят има повече права, това ще доведе до повишаване на избирателната активност.
Преди седмица шефът на правната комисия Искра Фидосова обясни, че преференциалното гласуване отпада, защото се връща интегралната бюлетина и има опасност от много невалидни гласове. Връщането към този вид бюлетина се налагало, защото от ЦИК все още не изработили т.нар. модулни кутии. Тяхната идея е избирателят да може да взема само по една бюлетина, за да се предотврати изнасянето им извън секцията за гласуване. Фидосова не можа да даде смислено обяснение защо ГЕРБ се отмята от предизборното си обещание. И се опита да прехвърли отговорността върху ЦИК и БСП, които формално са вносители на предложението за интегрална бюлетина. В сегашното предложение на социалистите за промени в кодекса обаче преференцията се запазва като възможност, но през 2009 г. тройната коалиция се отметна от нея със същите аргументи, използвани сега от ГЕРБ. Преди последните парламентарни избори лично Цветан Цветанов заяви пред "Сега", че ГЕРБ е проучил европейския опит и смята, че най-подходяща за нас е пропорционалната система с преференциално гласуване при това с нисък праг, за да бъде ефективна.
------ СПОРОВЕ
Депутатите дълго спориха и по уседналостта на местните и европейските избори. От ДПС искаха тя да отпадне и почти всички представители на партията в НС се изказаха по темата. "Когато бай Ахмед живее в Бурса, ще гласува за кмет на Бурса, когато Иван живее в Чикаго, ще гласува за кмет на Чикаго, а двамата ще гласуват за депутати в България", контрира Цвета Караянчева (ГЕРБ), "Защо отнемате възможността на българите в Македония и Украйна да се наричат българи", попита Рамадан Аталай (ДПС). В крайна сметка уседналостта остана.