Вицепремиерът Александър Вучич (вляво) е един от най-близките хора до президента Томислав Николич (в центъра). Някои анализатори дори смятат Вучич за водещия в тандема. |
Мирослав Мишкович натрупа състоянието си благодарение на близостта си до режима на Слободан Милошевич в периода на международни санкции, наложени на Белград заради ролята му във войните в Хърватия, Босна и Косово, довели до разпадането на Югославия през 90-те години на миналия век. Мишкович, чието богатство се оценява от медиите на милиарди евро, има бизнес интереси в целия регион, които варират от производството на хранителни стоки, недвижими имоти, търговия на дребно до застрахователна дейност. Той също така инвестира и в различни проекти в България, при което ряза ленти с българския премиер Бойко Борисов. На 2 декември 2010 г. Мирослав Мишкович откри заедно с Борисов хипермаркет "Темпо" в София, в който, по неговите думи, са вложени над 20 млн. евро.
Новото националистическо правителство в Сърбия, създадено след парламентарните избори през май, се ангажира да води безмилостна битка срещу корупцията и организираната престъпност. От години Мишкович е смятан от медиите за най-влиятелния магнат в Сърбия, който има много тесни връзки с най-високопоставените сръбски политици. От тях той се възползвал, за да получи благоприятни условия за аферите си. Когато през юли т.г. старите националисти сформираха новото правителство на Сърбия, вицепремиерът Александър Вучич увери, че основната му задача е борбата срещу корупцията. На Балканите подобни обещания се чуват редовно преди избори. След изборите обаче обичайно не се случва нищо. Все пак прави впечатление, че в борбата срещу корупцията Вучич е много по-активен от своя предшественик - взетите от него решения заслужават внимание. Макар формално да е втори по ранг в правителството, Вучич е смятан за най-могъщия политик в Сърбия. Фракцията на неговата "Сръбска партия на напредъка" е много по-голяма от тази на сръбските социалисти на премиера Ивица Дачич. Освен това Вучич контролира тайните служби. И постоянно повтаря, че в управляваната от него Сърбия никой няма да стои над закона.
Това явно важи и за олигарха Мирослав Мишкович, който вече е чест гост в полицията. На първия си разпит той отговаряше в продължение на четири часа на въпроси, свързани с отправените към него обвинения в корупция - събитие, определяно като сензационно и немислимо до момента. В този случай ЕС определено е изиграл немалка роля, защото Брюксел иска от Сърбия да разследва няколко съмнителни приватизационни проекта, в които е замесен и концернът на Мишкович. В присъствието на прокурора, отговарящ за организираната престъпност, Мишкович трябваше да дава обяснения за сделките с недвижими имоти на своя концерн. По данни на сръбската Служба за борба срещу корупцията, чиято дейност се игнорира до момента както от управляващите, така и от олигарсите, белградската община "подарила" на една от фирмите на Мишкович земи с идеално разположение - естествено, срещу подкуп. Става дума за 16 хектара земи, които са много подходящи за изграждането на молове например. Говорителите на Мишкович отричат нещата да са се развили така, както твърдят от антикорупционната служба.
Сръбският в."Политика" информира, че полицията първоначално дала на Мишкович няколко дни, за да може да се подготви за следващите разпити. Източник от полицията заяви, че Мишкович е разпитван по всички "спорни приватизационни сделки", в които е замесен неговият концерн. Така борбата между Вучич и Мишкович навлиза в следващата си фаза, след като още през ноември вицепремиерът принуди олигарха да обяви публично участието си в белградския таблоид "Прес". Непосредствено след това Александър Мишкович се оттегли от вестника, който покрай това закри хартиената си версия. Близкият пък до Вучич в."Куриер"(също таблоид) от седмици насам води кампания срещу олигарха. Наскоро изданието написа, че милиардерът в началото изобщо не се смутил от призовките и едва в течение на разговорите с полицията разбрал, че става дума за "сериозен разпит". "Куриер" напада и кмета на Белград Драган Джилас, който е основният политически противник на Вучич. Ако обвиненията в корупция срещу Мишкович и Джилас бъдат доказани, то Александър Вучич ще отстрани с един удар двама от враговете си.
През миналия месец в Сърбия дори избухна скандал с подслушване на политици. Тогава Александър Вучич заяви, че "олигарси и престъпници искат да свалят правителството, за да налагат политически и икономически решения". Вучич уточни, че е разкрил група, която по разпореждане на МВР подслушва всички държавни ръководители, включително него и президента Томислав Николич. Това съвпадна с началото на публичните полемики между вицепремиера и Мирослав Мишкович. Тогава Вучич каза, че Мишкович не е по-силен от държавата. Според неназовани източници от службите за сигурност на Сърбия графикът на движение на Вучич, открит вследствие на подслушването на телефона му, бил даден и на членове на сръбския престъпен свят.
Сръбските медии вече сравняват разпитите и ареста на Мишкович с един вид земетресение, което може да има сериозни икономически последици за Сърбия. Зоран Стоилкович, професор в Белградския университет, изтъква в тази връзка, че в "Сърбия явно вече никой не е недосегаем". Още обаче е рано за такъв оптимизъм, тъй като още не е ясно какво точно целят властимащите в Белград, коментира "Дойче веле". Дали действително става дума за отдавна очакваната борба срещу олигарсите или всичко е просто битка за надмощие. Не е ясно също така дали прокуратурата ще успее да доведе докрай делото срещу олигарси като Мишкович и евентуално до присъди. Налице са и съмнения, че подобни зрелищни единични акции имат за цел да отклонят вниманието от икономическите проблеми на страната, голямата безработица, особено сред младите, и обстоятелството, че на практика истинска борба срещу корупцията всъщност не се води. Както казват в момента повечето жители на Белград: "Всичко е прах в очите".