Около 46 на сто от фирмите у нас или почти всяка втора компания смята, че икономическото й състояние се е влошило през последната година и едва ли ще се подобри особено през следващата. В същото време обаче все по-голяма част от бизнеса успява навреме да погаси задълженията си към банките (49%). Със 7 на сто намаляват и предоговорените кредити - от 25% през 2011 г. на 18% през 2012 г. Това показват резултатите от анкета на Българската стопанска камара (БСК) сред 500 мениджъри и собственици на компании.
Според изпълнителния председател на БСК Божидар Данев фирмите искат веднага да погасят кредитите си заради високите лихвени нива. Затова и част от тях предпочитат да бавят заплати или да задлъжнеят към доставчици, но да изчистят заемите си".
Компаниите все повече разчитат на банкови кредити и все по-малко на еврофондовете. "Над половината от анкетираните не смятат да кандидатстват с проекти догодина. Такова намерение имат само 26%, а други 9 на сто все още се чудят", каза още Божидар Данев. Най-честата причина за отказ от европарите е липсата на средства за първоначалното обезпечаване на проектите. Именно липсата на средства и слабото търсене е влошило икономическото състояние на фирмите през годината. Почти всяка втора фирма отбелязва, че е свила производството си, а около 32 на сто от запитаните твърдят, че са успели да запазят нивото си на равнището от 2011 г. Само около 19 на сто от фирмите са увеличили производството си през отминаващата година.
По-голяма част от бизнеса продължава да гледа мрачно и на бъдещето си. 49% от компаниите очакват задълбочаване на кризата през 2013 г., а 30 на сто смятат, че ситуацията ще остане без промяна. Оптимисти се оказват само 16%. Според тях кризата ще се успокои въпреки свитото производство и продажби през 2012 г.
Положителни са данните за бизнес плановете на компаниите за догодина. Въпреки по-лошите си очаквания почти всяка втора фирма планира да развие нов продукт или услуга, с която да стъпи на пазара. Около 35% пък са тези, които смятат да произвеждат повече.
ОЦЕНКА
79% от фирмите определят антикризисните мерки на кабината "Борисов" като по-скоро неуспешни, а само 9% от бизнеса смятат, че правителството се е справило с тази задача. Любопитно е, че фирмите не са съвсем наясно с какво точно се занимават българските евродепутати. С най-негативна оценка са Народното събрание и цялостната работа на депутатите. Традиционно фирмите продължават да се оплакват от съдебната система и от нивата на корупция. Спрямо предходните години се подобрява оценката за нивото на престъпност. Анкетираните, които смятат, че тя е нараснала, намаляват с 6 пункта - от 50% през 2011 г. на 44% сега.
"Спрямо предходните години се подобрява оценката за нивото на престъпност. Анкетираните, които смятат, че тя е нараснала, намаляват с 6 пункта - от 50% през 2011 г. на 44% сега. "
Това скъпи, редактори не се нарича "подобрение"....
В най-добрия случай може да се говори за по-малко влошаване - миналата година половината са сметнали, че престъпността е повече, сега - 44 процента.
Подобрението може косвено да се измери с броя на отговорилите, че престъпността е намаляла.