:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,303
Активни 770
Страници 21,868
За един ден 1,302,066

Фирмите първо плащат кредитите си, а после - заплатите

Всяка втора компания очаква влошаване на кризата догодина
СЕГА СНИМКИ
БОЖИДАР ДАНЕВ
Около 46 на сто от фирмите у нас или почти всяка втора компания смята, че икономическото й състояние се е влошило през последната година и едва ли ще се подобри особено през следващата. В същото време обаче все по-голяма част от бизнеса успява навреме да погаси задълженията си към банките (49%). Със 7 на сто намаляват и предоговорените кредити - от 25% през 2011 г. на 18% през 2012 г. Това показват резултатите от анкета на Българската стопанска камара (БСК) сред 500 мениджъри и собственици на компании.

Според изпълнителния председател на БСК Божидар Данев фирмите искат веднага да погасят кредитите си заради високите лихвени нива. Затова и част от тях предпочитат да бавят заплати или да задлъжнеят към доставчици, но да изчистят заемите си".

Компаниите все повече разчитат на банкови кредити и все по-малко на еврофондовете. "Над половината от анкетираните не смятат да кандидатстват с проекти догодина. Такова намерение имат само 26%, а други 9 на сто все още се чудят", каза още Божидар Данев. Най-честата причина за отказ от европарите е липсата на средства за първоначалното обезпечаване на проектите. Именно липсата на средства и слабото търсене е влошило икономическото състояние на фирмите през годината. Почти всяка втора фирма отбелязва, че е свила производството си, а около 32 на сто от запитаните твърдят, че са успели да запазят нивото си на равнището от 2011 г. Само около 19 на сто от фирмите са увеличили производството си през отминаващата година.

По-голяма част от бизнеса продължава да гледа мрачно и на бъдещето си. 49% от компаниите очакват задълбочаване на кризата през 2013 г., а 30 на сто смятат, че ситуацията ще остане без промяна. Оптимисти се оказват само 16%. Според тях кризата ще се успокои въпреки свитото производство и продажби през 2012 г.

Положителни са данните за бизнес плановете на компаниите за догодина. Въпреки по-лошите си очаквания почти всяка втора фирма планира да развие нов продукт или услуга, с която да стъпи на пазара. Около 35% пък са тези, които смятат да произвеждат повече.



ОЦЕНКА

79% от фирмите определят антикризисните мерки на кабината "Борисов" като по-скоро неуспешни, а само 9% от бизнеса смятат, че правителството се е справило с тази задача. Любопитно е, че фирмите не са съвсем наясно с какво точно се занимават българските евродепутати. С най-негативна оценка са Народното събрание и цялостната работа на депутатите. Традиционно фирмите продължават да се оплакват от съдебната система и от нивата на корупция. Спрямо предходните години се подобрява оценката за нивото на престъпност. Анкетираните, които смятат, че тя е нараснала, намаляват с 6 пункта - от 50% през 2011 г. на 44% сега.
11
2778
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
16 Декември 2012 19:58
"Спрямо предходните години се подобрява оценката за нивото на престъпност. Анкетираните, които смятат, че тя е нараснала, намаляват с 6 пункта - от 50% през 2011 г. на 44% сега. "

Това скъпи, редактори не се нарича "подобрение"....
В най-добрия случай може да се говори за по-малко влошаване - миналата година половината са сметнали, че престъпността е повече, сега - 44 процента.

Подобрението може косвено да се измери с броя на отговорилите, че престъпността е намаляла.
16 Декември 2012 20:13
Фирмите първо плащат кредитите си, а после - заплатите

Да, обаче банките хич не ги интересува, че работници и служители са със спрени заплати и бухат лихви по кредитите им. А дори пращат и съдия-изпълнител.
Но бачкаторите не могат да пратят съдия-изпълнител на чорбаджията си.
А държавата гледа сеир и пасува отстрани. Обяснява, че след 100 г. социализъм е така.
16 Декември 2012 21:19
Любопитно е, че фирмите не са съвсем наясно с какво точно се занимават българските евродепутати.

Ами живуркат си,какво да правят друго........
16 Декември 2012 21:43
С най-негативна оценка са Народното събрание и цялостната работа на депутатите.


Бизнесът е станал супер-дипломатичен
16 Декември 2012 23:01
Агент Генчев май още не е разбрал, че основния му работодател умря.
17 Декември 2012 10:08
***
17 Декември 2012 13:42
Фирмите първо плащат кредитите си, а после - заплатите

Интересно тогава тия дето са на заплата какво първо да платят - парно, ток, .... или нищо. Май като не им платят е нищото.
17 Декември 2012 14:39
Така е защото закона (кодекса на труда) го позволява. Ако някой мениджър направи обратното, да плати на работниците преди банката, собственика му с право ще го уволни, му пилее безотговорно парите. Демокрация е бе. Като не ви харесва закона - променете го.
17 Декември 2012 15:03
STERN,
Работникът също може да изпрати на работодателя си съдебен изпълнител, след като осъди работодателя и си извади изпълнителен лист. Проблемът е, че съдебните изпълнители не искат да се занимават с толкова малки задължения.
17 Декември 2012 18:13
Всяка втора компания очаква влошаване на кризата догодина
Сиреч другата половина, пак всяка втора компания очаква подобрение на кризата догодина.
Компаниите все повече разчитат на банкови кредити и все по-малко на еврофондовете
. Ей, горките компании, останали без собствени средства . Добре е, че населението "разчита" на банкови депозити и крепи банковото "разчитането" на бизнеса.
17 Декември 2012 22:49
Не е ясно дали е така.
Има и отговор "не очаквам промяна"
Според мен - към 35 - 40 процента от отговорите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД