Пенсионната реформа на ГЕРБ доведе до драстично намаляване на хората, които са изпълнили всички условия за пенсиониране като стаж и възраст, но влияе положително на инвалидните пенсии. Това показва преглед на статистиката за пенсиите в последните две години.
Големите пенсионни промени стартираха от тази година с едновременното увеличение на изискуемия стаж и на възрастта с по 4 месеца. За първите девет месеца на годината това доведе до значително намаление на общия брой отпуснати пенсии - до 68 697 при 83 323 за същия период на миналата година. При инвалидните пенсии с осигурителен стаж и възраст обаче намалението е повече от символично - от 30 417 на 29 723 броя. При социалните пенсии за инвалидност също няма почти никакво движение - през т.г. те са били 2603, а за същия период на 2011 г. - 2647.
Пълен абсурд се случва през второто и третото тримесечие на 2012 г., когато новоотпуснатите пенсии за инвалидност са даже повече от тези за осигурителен стаж и възраст. За месеците април-юни за болест или увреждане са отпуснати 9233 пенсии, а за изработени докрай години - 6682. През третото тримесечие броят на отпуснатите при по-облекчени условия пенсии се е увеличил и е бил 10 115, а тези за напълно изпълнени условия са станали 9588.
За догодина НОИ също предвижда намаление на пенсиите за осигурителен стаж и възраст с около 9500, но се очаква мнозина да потърсят вратички през инвалидизирането особено при кризата на пазара на труда.
Сравнението на 2010 г. с 2011 г., когато ГЕРБ започна пенсионната реформа с отмяната на точковата система, дори отчита увеличение на инвалидните пенсии. 39 909 са били отпуснатите инвалидни пенсии за осигурителен стаж и възраст през 2011 г. според статистическия годишник на НОИ. Година по-рано те са били 39 727. Увеличението е малко, но е отчетено на фона на намаление на общия брой новоотпуснати пенсии - лични и наследствени, по различни фондове. Те са били 147 179 през 2011 г. при 149 286 година по-рано. Още по-осезателно е намалението при пенсиите само за осигурителен стаж и възраст, при които не е търсена вратичка за излизане от пазара на труда през инвалидизирането. През 2011 г. те са били 61 405, докато през 2010 г. - 65 526.
Когато затрудниха пенсионирането, управляващите от ГЕРБ обещаха да затегнат мерките срещу опитващите се да си докарат доходи чрез инвалидизиране. Твърдо обещаха да оптимизират лекарската експертиза и да затегнат контрола върху инвалидните пенсии. Специална работна група обсъди концепция, предвиждаща въвеждане на електронна система, в която онлайн да се следи работата на ТЕЛК-овите комисии, за да се пресекат възможностите за корупция. Пълни пенсии трябваше да се дават единствено на тези, които наистина не могат да работят, а за работещите това трябваше само да допълва загубения доход. Заради протестите на различни организации обаче мерките останаха само на хартия. ГЕРБ се отказа и от прехвърлянето на социалните пенсии от НОИ в социалното подпомагане, защото това щяло да излиза на бюджета към 35 млн. лв. на година заради нова система и нуждата от още чиновници. Така на практика цялата реформа беше прехвърлена единствено на гърба на работещите.
С две думи - болен и умрял може да почиват, стар - работи докато ги стигне...
------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек