САЩ са на ръба на фискална пропаст, след като републиканците в Конгреса на САЩ оттеглиха законопроекта си за данъчна реформа, съобщиха световните агенции. Републиканците, които са мнозинство в Камарата на представителите, и Белият дом трябва да се договорят за бюджетни реформи преди края на годината, за да избегнат пропадане в т.нар. "фискална пропаст". Тя представлява автоматично задействане от 1 януари 2013 г. на данъчни увеличения и икономически стимули, които ще предизвикат рязко намаляване на дефицита и според експерти рецесия в САЩ.
Планът, внесен от председателя на Камарата на представителите републиканеца Джон Бейнър, предвиждаше да бъдат вдигнати данъците само на онези, които печелят годишно над 1 млн. долара, и в същото време да се удължи периодът на облагане с ниски такси за останалите 99.8% от данъкоплатците. Белият дом преди дни предупреди, че президентът Барак Обама ще наложи вето на подобен закон. Бейнър реши да оттегли собственото си предложение, след като не успя да събере достатъчно подкрепа сред съпартийците си. Много консервативни републиканци отказват да одобрят повишаване на данъците за най-богатите американци. Развоят на събитията поставя Джон Бейнър в изключително неизгодна позиция - той е унизен и с отслабен авторитет в преговорите с демократите, коментира в. "Вашингтон пост".
"Камарата не гласува за данъчния проектозакон днес, защото нямаше достатъчно подкрепа от членовете ни, за да го прокараме. Сега всичко опира до работата на президента с лидера на демократите в Сената Хари Рийд върху законодателството, за да избегнем фискалната пропаст", заяви Джон Бейнър. След провала на републиканския план Белият дом обеща, че ще работи с Конгреса за избягване на фискална пропаст. "Президентът се надява, че бързо ще бъде намерено двупартийно решение, което да защити средната класа и нашата икономика", заяви говорителят на Белия дом Джей Карни. Ново предложение може да бъде внесено на 27 декември, тъй като Бейнър разпусна Камарата на представителите за Коледа. Анализаторите смятат, че ще постигнат сделка и ще избегнат пропадане във фискалната пропаст.
Междувременно Камарата на представителите прие закон за орязване на разходите. Той беше приет с 215 гласа срещу 209. Документът беше изготвен от републиканците като резервен вариант в случай на провал на преговорите с президента Барак Обама.
Цената на петрола падна по време на петъчната търговия заради увеличаващите се опасения, че САЩ са изправени пред фискална пропаст. Суровият петрол с доставка през февруари поевтиня с 94 цента и достигна 89.15 долара. Цената на петрола от сорта "Брент" падна поевтиня до 109.66 долара. Стойността на долара спрямо еврото и японската йена също отбеляза спад.
|
|