Почти всеки втори българин е заявил готовност да вземе кредит, за да купи коледни подаръци. Това е драстично увеличение в сравнение с предишни години, сочи проучване на Профи Кредит.
Готовност да изтеглят заем за подаръци за празниците са заявили 42.6% от запитаните в България. Хората, които са вземали кредит за тази цел, според предишни проучвания са били едва 6%. Сумата, която нашенци са склонни да изтеглят, варира между 160 и 400 лева.
Изследването е проведено в 4 страни, в които оперират компании от групата - Чехия, Полша, България и Словакия. То показва още, че българите отлагат купуването на коледни подаръци за последния момент и правят това непосредствено преди празника и дори в самия ден на Коледа. Българите са "шампиони" в отлагането на празничното пазаруване за последния ден - всеки пети (19.3%) купува подаръци в самия ден на Коледа. За сравнение в Чехия това правят едва 5%, или един на всеки 20 души. В България се наблюдава още едно интересно явление без аналог в другите страни - 16% от запитаните заявяват, че купуват коледни подаръци след Коледа, по време на намаленията. Същевременно едва 3% са сънародниците ни, които извършват покупките преди началото на декември.
Покрай еуфорията с коледното пазаруване хората могат да изпаднат в кредитен капан, затова винаги е полезно всеки да си определи "таван" на харчовете, който да не превишава, предупреждават обаче експертите от компанията. За опасността от прекомерно и неразумно натрупване на бързи заеми предупреждават и редица български кредитни консултанти.
ПРАВИЛА
Играчките за деца до 3-годишна възраст задължително трябва да могат да се мият, а текстилните играчки трябва да могат да се перат, без това да ги поврежда. Това е записано в разработените стандарти за безопасност на играчки, съобщиха от Българския институт за стандартизация. За да е ясно на родителите, че една играчка е безопасна за децата им, тя трябва да е маркирана по стандартите от серията EN 71 - "Безопасност на играчки". Тези стандарти определят изискванията за физичните, механичните, химичните и електрическите свойства, възпламенимостта, хигиенните изисквания и опаковките, обясниха от института. За да са безопасни играчките за най-малките, те не трябва да имат отделяеми малки части. Подвижните части са забранени и за играчките, които са предназначени за поставяне в устата.
|
|