:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,999
Активни 550
Страници 18,842
За един ден 1,302,066

Всеки втори българин има нужда от кредит за празниците

16% от българите пазаруват коледни подаръци след Коледа
Почти всеки втори българин е заявил готовност да вземе кредит, за да купи коледни подаръци. Това е драстично увеличение в сравнение с предишни години, сочи проучване на Профи Кредит.

Готовност да изтеглят заем за подаръци за празниците са заявили 42.6% от запитаните в България. Хората, които са вземали кредит за тази цел, според предишни проучвания са били едва 6%. Сумата, която нашенци са склонни да изтеглят, варира между 160 и 400 лева.

Изследването е проведено в 4 страни, в които оперират компании от групата - Чехия, Полша, България и Словакия. То показва още, че българите отлагат купуването на коледни подаръци за последния момент и правят това непосредствено преди празника и дори в самия ден на Коледа. Българите са "шампиони" в отлагането на празничното пазаруване за последния ден - всеки пети (19.3%) купува подаръци в самия ден на Коледа. За сравнение в Чехия това правят едва 5%, или един на всеки 20 души. В България се наблюдава още едно интересно явление без аналог в другите страни - 16% от запитаните заявяват, че купуват коледни подаръци след Коледа, по време на намаленията. Същевременно едва 3% са сънародниците ни, които извършват покупките преди началото на декември.

Покрай еуфорията с коледното пазаруване хората могат да изпаднат в кредитен капан, затова винаги е полезно всеки да си определи "таван" на харчовете, който да не превишава, предупреждават обаче експертите от компанията. За опасността от прекомерно и неразумно натрупване на бързи заеми предупреждават и редица български кредитни консултанти.



ПРАВИЛА

Играчките за деца до 3-годишна възраст задължително трябва да могат да се мият, а текстилните играчки трябва да могат да се перат, без това да ги поврежда. Това е записано в разработените стандарти за безопасност на играчки, съобщиха от Българския институт за стандартизация. За да е ясно на родителите, че една играчка е безопасна за децата им, тя трябва да е маркирана по стандартите от серията EN 71 - "Безопасност на играчки". Тези стандарти определят изискванията за физичните, механичните, химичните и електрическите свойства, възпламенимостта, хигиенните изисквания и опаковките, обясниха от института. За да са безопасни играчките за най-малките, те не трябва да имат отделяеми малки части. Подвижните части са забранени и за играчките, които са предназначени за поставяне в устата.
21
4081
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
21 Декември 2012 19:20
Не знам дали е така, сигурно има нужда от кредит българинът, ама и това не може да си позволи. Днес ходих в Еконт да пускам една пратка, пред мен двама млади мъже, на около 35 получаваха паричен запис /не знаех, че и куриерските фирми правят тази услуга/, та щото бях зад тях, нямаше как да не видя - записите им бяха за по 30 лева... Какви подаръци, какви кредити...
22 Декември 2012 08:53
Да не намекваш че всеки втори българин е пред фискална пропаст ?
22 Декември 2012 10:57
Пред фискална пропаст са девет от всеки десет българи.
Честито, сънародници. На ви ся демокрация, на ви пазарна икономика.
Хапнете, пийнете, каквото ви остане - и него изяжте.
***
22 Декември 2012 11:20
Робски народ.
22 Декември 2012 12:18
***
22 Декември 2012 13:53
Тази статия е явно лобистка, а може и да е платена. Цитирам "всеки втори българин е склонен да вземе кредит" и от кого - от Профикредит, разбира се, които плащат проучването. Много добре, ама защо ни облъчвате с това проучване?
22 Декември 2012 15:14
Много добре, ама защо ни облъчвате с това проучване?

Защо е ясно. Маркетинг. Тези фирми за "бързи кредити" са ориентирани към хора с незаконни доходи и хора, които не могат да си позволят кредит и съответно не могат да ползват банков кредит под каквато и да е форма - класически кредит, кредитна карта или овърдрафт по дебитна. Вместо да е в рекламно каре, е турено като редакционен материал на първа страница, та да може пенсионираният професор Гугутков, който си е купил хартиеното издание да си го чете до следващата година, тези дни да рече "Ехх, доцент Гугуткова, една идея ми се конструира. Телевизорът, който си купихме, когато се хабилитирах по политикономия на развитото социалистическо общество, а Вие завършвахте дисертацията си за пролетарската култура, дали не е време да го сменим? С един от тези, големите и плоските, та като дават "Бялото слънце на пустинята" по руските програми, да го преживеем както на времето, когато ходехме с Вас на кино, излизайки от комсомолско събрание. Ето на, на първа страница в най-интелигентния вестник пише, че 42,6% от хората били готови на такъв кредит, защо да не се впишем и ние сред тях? Да идем бързо в магазина, разгеле там май има гише на точно тази фирма, която е спомената в Статията. Пък догодина, като спечелим изборите и другарят Станишев стане пак министър-председател, ще ни вдигне пенсиите и лесно ще изплатим кредита!"
22 Декември 2012 19:03
Няма нищо лошо в кредити...освен лихвите им, особено в България. А и този държавен рекет с данъка върху лихвите няма да доведе до нищо добро за хората.
24 Декември 2012 10:23
***
24 Декември 2012 10:28
Вместо да е в рекламно каре, е турено като редакционен материал на първа страница,

Рекламните карета лекета са и лесни за забърсване

24 Декември 2012 10:31
Manrico
22 Дек 2012 15:14
24 Декември 2012 14:01
По света вземат, че по празниците намаления направят. Или сезонни разпродажби. У нас за празниците всичко се увеличава двойно. И не стига, че мижавите ни заплатки си стоят все едни и същи от 5 години насам, а инфлацията - нямало такова нещо, още малко ще кажат, че е - 7%, макар тя да е много по-висока, опа ниска исках да кажа. И всички сметки нагоре летят. Какви подаръци. Сигурен съм, че много хора ще отпразнуват празниците седнали около скромни или бедни трапези. Макар с братята роми да си приличаме, че щом вземем парите веднага правим банкет, а утре дали ще имаме все тая, ще оцелеем някак.
24 Декември 2012 14:37
16% от българите пазаруват коледни подаръци след Коледа

Горе-долу толкова са и хората, чиито мечти са по времето, когато Коледа не се празнуваше и за подаръци се мислеше по Нова Година.
24 Декември 2012 15:30
Федя 24 Декември 2012 14:37

16% от българите пазаруват коледни подаръци след Коледа

Горе-долу толкова са и хората, чиито мечти са по времето, когато Коледа не се празнуваше и за подаръци се мислеше по Нова Година.


И к`ъв празник е Коледа?
И защо да е по-голям от Нова година?
Нова година е за всички, а Коледа - само за тези, които вярват, че Ицето се е родил тогава! Голям праз! Аз пък съм се родил на друга дата.
24 Декември 2012 16:24

Manrico -

____________________________________
Кредитът - модерното робство

24 Декември 2012 17:37
За подаръци - ОК. Хайде едно проучване след празниците какви ще са процентите. И там вече не са за подаръци, а за храна и подобни разходи. 9 от 10 ще стягат коланите и ще стискат зъби до аванс/заплата.
П.П. И има разлика между "готовност да вземат" и "необходимост да вземат" кредит, че за второто също са нагоре процентите.
24 Декември 2012 21:39
И к`ъв празник е Коледа?
И защо да е по-голям от Нова година?
Нова година е за всички, а Коледа - само за тези, които вярват, че Ицето се е родил тогава! Голям праз! Аз пък съм се родил на друга дата.

Ами аз нали това и казвам. Тези, които не вярват в Ицето, пазаруват след коледа
Но журналистити правят трагедия от този факт. Ми сърди се на тях
24 Декември 2012 23:21
Е, сега (а изобщо и от известно време) хората живеят така, че си купуват каквото им трябва и дори каквото не им трябва тъкмо тогава, когато им трябва... Не чакат празниците.

Някога изобщо не е било така, затова и приказката за Св. Никола, дарил дъщеричките на бедния рибар, има толкова дълга и истинска история.

Преди дни си мислех, че не много отдавна палта, например, в София се продаваха само на предпоследния етаж на ЦУМ и в няколко магазина по Пиротска (тогава Жданов). И имаше за всички, ама хората купуваха палто веднъж на десет години... А сега купуват поне по три-четири връхни дрехи на сезон, да не говорим за ботуши, обувки, чанти... Мда, и обувки май имаше само на втория етаж на ЦУМ и в един-два магазина по Пиротска...

Значи... наистина тогава сме били много бедни, а не сега. Ама не сме го забелязвали и не сме се замисляли...

Впрочем, напоследък да сте "подарявали" на колеги, например, при честванията им, нещо друго освен... пари? Кой днес би помислил дори, че ще уцели вкуса на колегите си, та да им избере подходящ... аксесоар за баня (така някои наричаха някои произведения на изкуството, които се предлагаха в някогашните галерии, и те - две-три)?

Всички си имат всичко; пари не им достигат, и то, парадоксално - за ежедневни разходи...
25 Декември 2012 09:51
Manrico 22 Декември 2012 15:14
26 Декември 2012 17:13
...И Иисус с пот на челото превърнал водата във вино. Бойко пък само изпръхтял като селски бик след като е бил заведен на крава и превърна пенсиите в асфалт.
29 Декември 2012 10:58
Налага се извода,че фундаменталната причина за бедността в страната е липсата на работа, а след това нивото на заплащане и ниските пенсии.
Вече 40% от българите чувстват риск за работното си място и 2012-а година ще се запомни с тоталната безпомощност на държавата да проведе активни политики, които да въздействат положително на пазара на труда без традиционните обяснения за отражението на световната криза.
Изминаващата 2012 година не донесе нищо добро на пазара на труда, или поне това сочат статистическите данни за равнището на безработицата, за свободните работни места, за броя на наетите и освободените, за нивото на доходите в различни икономически сфери.
През 2012 година около 100 хиляди души са загубили работата си,а за последните четири години над 400 хиляди работни места са закрити.
За 2013 година се очаква още около 200 хиляди души да изгубят работата си в агонизиращи предприятия.
През 2012 година броят на безработните се увеличи, като за първи път през тази година сезонната заетост не оказа положително влияние.
Безработните са нараснали с повече от един процент.
По данни на Агенция по заетостта с нейнити удобни за всеки управляващ критерии,през ноември тази година те са били 11,3%, а за същия период на миналата година - 10%,а реално вече е около 20%, докато през миналата беше 18%.
Пълен абсурд в сбърканата пенсионна реформа се случи в края на 2012 г., когато новоотпуснатите пенсии за инвалидност са даже повече от тези за осигурителен стаж и възраст!
Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД