Фокус: Г-н Димитров, подкрепяте ли идеята за връщането на старото име на град Черноморец - Свети Никола?
Божидар Димитров: (...) ...Св. Никола е първостепенен светец, един от създателите на християнската църква и самият факт, че на това крайбрежие бяха намерени негови мощи, част, от които са в Черноморец и са дарение на църквата от българското правителство, усилва още повече желанието на хората селището да си върне старото име.
Ф: Дарихте частица от мощите на светеца на местния храм, тази година ще продължите ли традицията с други селища по Южното Черноморие?
БД: Ако намерим други свети мощи - да. Свети мощи на Св. Николай Чудотворец, които бяха намерени при разкопките в Созопол в едноименния храм, бяха само три костици. Две останаха в Созопол и една в църквата в Черноморец. Оттук нататък тези мощи са на православната църква, не са на Националния исторически музей. Ако намерим мощи в някой друг храм на силен светец, ще продължим традицията да даряваме мощи. В момента работим на археологически разкопки и реставрация на една сграда на полуострова, която разчистихме зимата от храсти и дървета и се показаха зидове, градени с бигор, който е тип камък, използван основно при строителството на църкви. Да се надяваме, че ще намерим църква, в която обезателно ще има свети мощи. Те не са артефакти, а части от човешко тяло и не бива да бъдат в музеите, а там, където им е мястото - в църквите.
Ф: Колко привлекателни за поклонниците са частиците от мощи?
БД: По цял свят са много привлекателни. Забелязах, че са привлекателни и в България. Пред църквата "Св. Кирил и Методий", където през лятото бяха изложени мощите на св. Иван Предтеча, винаги има опашки. Те са изложени вече две години, а през първата година отецът каза, че са минали над 400 000 посетители. Тази година, може би са 500 000, защото и приходите на църквата са по-високи. Това лято имаше много хора, тъй като пристигаха много туристически групи от цялото Черноморие, от Варна, Албена и чакаха по един-два часа, за да влязат в църквата.
Ф: Според вас достатъчно активно ли е местното население на Черноморец и Созопол по отношение на бъдещето на обекти като Акра, както и тези в Созопол? В какво трябва да се изразява тази активност?
БД: Да. Но засега ние имаме думата. Не се нуждаем от помощ, освен от някои дребни технически помощи, които кметството в Черноморец оказва в Созопол, тъй като имат богат опит. Общината съдейства на разкопките. Когато трябва да се преместват кабели под земята, правят го бързо, точно. Не протестират много, че им разкопахме една хубава градинка. Под нея излязоха досега два антични храма и една голяма средновековна църква. Те знаят, че тези неща ще им донесат повече приходи, отколкото хилавата зеленина на градинката. Черноморец тепърва ще трупа опит. Голяма част от местните жители са много ентусиазирани, че най-накрая и техният град има античен и средновековен предшественик. Имаше хора, включително и официалната история на Черноморец, които пишеха, че селото е на 180 години, което е невярно. Не знам какво е станало преди 180 години, може би селото се е преместило на разстояние 500 метра. Те са три полуострова. Това става и с други села. Те се въртят около един център при замърсяване на по-старото място, така че селището е на повече от 1000 години. Аз очаквам, че жителите ще проявят голям ентусиазъм след време, когато започне да се благоустроява полуостровът, когато свърши нашата работа. Сега оказват помощ - в момента една бригада изсича растителността абсолютно доброволно. Общината изсича растителността, която ни пречи, където се копае, и напролет ще започнем разкопките. В споразумение с общината, с тамошните "зелени" и т.н. сега изсичаме храстите и именно дори тогава се вижда, че има какво да се копае, тъй като някои от зидовете на сградите на древната крепост Акра, вътрешни сгради на крепостните стени, се виждат много добре в оголените площи.
Да се надяваме, че ще намерим църква, в която обезателно ще има свети мощи.
В смисъл, мощите вече ги приготвиха, сега ако намерят църква, ще ги сложат там, за да бъдат случайно обезателно открити