:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,151
Активни 364
Страници 15,081
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Пази боже правителството да се загрижи за теб!

Политиците непрекъснато доказват, че не могат да решат нито един от социалните проблеми, но искат все по-голям контрол върху все повече сфери от нашия живот. А ние плащаме все по-високи данъци за това
Ако погледнем към който и да било социален проблем, ще открием множество сходства. Без значение за какво става дума - образование, енергетика, инфраструктура, замърсяване на околната среда, американците чакат правителството да им даде решението. Тези теми провокират разгорещени политически дебати, републиканци и демократи все предлагат нови програми. Във всички случаи предложените решения се свеждат до повече пари от данъкоплатците, до повече контрол върху хората и частните компании, или и двете заедно.

Да вземем например държавните училища. Между 1962 г.и 1990 г. сумата, харчена за един ученик, се увеличава от $2808 на $10 441 при стойността на долара от 2008-2009 г. Въпреки това масово разхищение на нашите пари, държавните училища продължават да кретат в посредственост. И ни се казва, че нашите пари са нужни за преустройства на училищата, за наемане и обучение на по-добри учители и за провеждане на най-новата реформа, наложена от бюрократите в образованието.

Или да погледнем към националната енергийна политика. Докато оплакваме зависимостта си от вносния петрол, администрациите и на републиканци, и на демократи обявяват големи територии на САЩ за забранени за сондажи. Там, където сондажите са разрешени, производителите трябва да се преборят с планини от регулации, които оскъпяват и забавят производството и увеличават цената на енергията.

Отговорът на всеки от тези проблеми е един и същ - повече правителство. А повече правителство означава повече данъци и такси, по-голяма инфлация и повече контрол върху частния сектор. Независимо че правителството се опитва да реши тези проблеми от десетилетия, политиците все се опитват да ни убедят, че



решението е повече правителствен контрол



Въпреки катастрофалните резултати на правителството в обучението на нашите деца, в насърчаването на енергийната независимост или в доставките на пощенски пратки, ние трябва да повярваме, че този път Конгресът ще вземе правилното решение.

Истината е, че частният сектор може да реши тези проблеми, без да прибягва до принудителната власт на правителството. И историята доказва това.

Преди Гражданската война на практика почти няма държавни училища, но децата са добре образовани. Повечето деца можели да четат, преди да отидат на училище, и частният сектор осигурява голям набор от възможности за тези, които искат да се образоват. Преди войната за независимост само във Филаделфия има повече от 125 учители, които предлагат курсове по латински език, гръцки език, математика, счетоводство, навигация, природни науки, английски език и други предмети. Ученикът може да избира училището, което му предлага обучение по предметите, които иска да изучава. Бедните не са били изключени от образователните възможности - образованието е предпочитана форма на филантропия за много групи, като например квакерите, които предлагали безплатно образование на бедните.

Днес държавните училища са монопол на правителството.



Данъкоплатците са принудени да подкрепят държавните училища,



независимо дали имат деца или не, дали одобряват учебната програма или не. И докато проучванията показват, че повечето родители биха предпочели да изпратят децата си в частно училище, голяма част от тях не могат да си го позволят заради данъчното бреме, наложено им, за да финансират държавните училища. И затова са принудени да оставят децата си на въздействието на идеи, които намират за неподходящи или неморални.

Докато пиша тези редове, мнозина предричат, че цената на бензина може да стигне и надмине 5 долара за галон. Между 2001 г. и 2010 г. енергийните цени в Америка се удвоиха. Отговорът на правителството бе да ограничи сондажите, да наложи мораториум върху дълбоководните сондажи, да откаже разрешителни за петролопровода "Кийстоун" и да хвърли милиарди от нашите долари, за да банкрутира "зелените" енергийни компании. Но не бива да бъде така.

До XIX в. осветлението бе като във времето на древните гърци или римляни. За мнозина американци цената на свещите и горивото за лампите бе непосилна. Но откриването на петрола и подобряването на технологиите за рафиниране даде осветлението на масите. Керосинът се превърна в приемливо средство за осветление и между 1865 г. и 1874 г. цената на галон керосин падна с почти 83 процента. Защото предприемачите не бяха задушавани от правителствени регулации, контрол, забрани, бяха свободни да действат както намерят за добре.



Резултатът бе по-добро качество на живот



за милиони американци.

Тези проблеми не могат да бъдат решени от правителството. Правителството е силова агенция и всичко, което то прави, включва принуда. Дори да взема парите ни да финансира училища, да субсидира "зелена енергия" или да спасява Уолстрийт, ние сме задължени да действаме против собствената си независима преценка. Докато налага образователната програма, забранява сондажите или налага купуването на здравна застраховка, правителството ни принуждава да действаме както политиците и бюрократите смятат за най-подходящо. Нашата преценка, ценности и желания нямат значение.

Решението на социалните ни проблеми не е в повече правителствен контрол или в повече долари от данъци. Решението е свободата.
35
2717
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
11 Януари 2013 20:47
Истината е, че частният сектор може да реши тези проблеми, без да прибягва до принудителната власт на правителството. И историята доказва това.
Особено в лицето на Енрон и Лемън Брадърс.
Но откриването на петрола и подобряването на технологиите за рафиниране даде осветлението на масите. Керосинът се превърна в приемливо средство за осветление и между 1865 г. и 1874 г. цената на галон керосин падна с почти 83 процента. Защото предприемачите не бяха задушавани от правителствени регулации, контрол, забрани, бяха свободни да действат както намерят за добре
Да де, предприемачите щото не бяха задушавани правеха само лоени свещи по туй време. Затуй държавата, не американската, а немската и руската, финансира научните изследвания. Ако беше оставено на предприемачите с тяхната "благотворителност" към образованието, щеше да се случи същото като при Римската империя и нейните "предприемчиви" войнишки императори.
Редакцията, откъде ги намирате такива смешници!? Хем прост, хем нагъл с простотията си! Тая има ли изкаран барем един курс по химия или по висша математика, не заради смятането, а заради историята на науката.
11 Януари 2013 21:20
Мнооо политика като за аполитичен.
Статията си е абсолюютно точна.
11 Януари 2013 21:56

Редакцията, откъде ги намирате такива смешници!


Не знам откъде, но знам защо



Натисни тук
11 Януари 2013 22:04
Решението на социалните ни проблеми не е в повече правителствен контрол или в повече долари от данъци. Решението е свободата.

Свободата да те национализират, когато фалираш и масрафа да се плати от данъкоплатеца без никой да го пита за това.
Вчера изтече инфо, че национализираните AIG щели да съдят правителството на УСА "заради несправедливи условия по спасителния план". Ти го спасяваш от фалит с държавни пари, той те съди. Е, нема други такива наглеци.
11 Януари 2013 22:23
Другари!
Не четете... огорчавате ме

/Извинявам се че цитирам руския оригинал. Преводите на "български" са просто ужасни/

"Буржуазия сделала производство и потребление всех стран космополитическим. Исконные национальные отрасли промышленности уничтожены и продолжают уничтожаться с каждым днем. Их вытесняют новые отрасли промышленности, введение которых становится вопросом жизни для всех цивилизованных наций, - отрасли, перерабатывающие уже не местное сырье, а сырье, привозимое из самых отдаленных областей земного шара, и вырабатывающие фабричные продукты, потребляемые не только внутри данной страны, но и во всех частях света.

Вместо старых потребностей, удовлетворявшихся отечественными продуктами, возникают новые, для удовлетворения которых требуются продукты самых отдаленных стран и самых различных климатов. На смену старой местной и национальной замкнутости и существованию за счет продуктов собственного производства приходит всесторонняя связь и всесторонняя зависимость наций друг от друга.
Это в равной мере относится как к материальному, так и к духовному производству. Плоды духовной деятельности отдельных наций становятся общим достоянием. Национальная односторонность и ограниченность становятся все более и более невозможными, и из множества национальных и местных литератур образуется одна всемирная литература.

Буржуазия быстрым усовершенствованием всех орудий производства и бесконечным облегчением средств сообщения вовлекает в цивилизацию все, даже самые варварские, нации. Дешевые цены ее товаров - вот та тяжелая артиллерия, с помощью которой она разрушает все китайские стены и принуждает к капитуляции самую упорную ненависть варваров к иностранцам. Под страхом гибели заставляет она все нации принять буржуазный способ производства, заставляет их вводить у себя так называемую цивилизацию, т. е. становиться буржуа. Словом, она создает себе мир по своему образу и подобию.
Буржуазия подчинила деревню господству города. Она создала огромные города, в высокой степени увеличила численность городского населения по сравнению с сельским и вырвала таким образом значительную часть населения из идиотизма деревенской жизни. Так же как деревню она сделала зависимой от города, так варварские и полуварварские страны она поставила в зависимость от стран цивилизованных, крестьянские народы - от буржуазных народов, Восток- от Запада.

Буржуазия все более и более уничтожает раздробленность средств производства, собственности и населения. Она сгустила население, централизовала средства производства, концентрировала собственность в руках немногих. Необходимым следствием этого была политическая централизация. Независимые, связанные почти только союзными отношениями области с различными интересами, законами, правительствами и таможенными пошлинами, оказались сплоченными в одну нацию, с одним правительством, с одним законодательством, с одним национальным классовым интересом, с одной таможенной границей.

Буржуазия менее чем за сто лет своего классового господства создала более многочисленные и более грандиозные производительные силы, чем все предшествовавшие поколения, вместе взятые.

Покорение сил природы, машинное производство, применение химии в промышленности и земледелии, пароходство, железные дороги, электрический телеграф, освоение для земледелия целых частей света, приспособление рек для судоходства, целые, словно вызванные из-под земли, массы населения, - какое из прежних столетий могло подозревать, что такие производительные силы дремлют в недрах общественного труда!"

11 Януари 2013 22:26
Естествено че хора, които разчитат държавата и правителството да им повиши дажбата, вместо да си я заработят сами,ще са против статиите, които има казват истината за безмислието и несправедливостите на така наречените "социални държави".

Редакцията, публикувайте повече такива статии, за да проблесне нещичко в блатото, затлачено от фалш, лицемерие и брутално погазване на личната свобода на индивида сам и отговорно да взема решения как да разполага с плодовете на своя труд и как да реди личното си и на своите близки щастие.
11 Януари 2013 22:36
.
11 Януари 2013 22:51
Както всеки петък, минах през лидъла.
Щастлив съм впрочем, че от дете и досега, ми стигат пет филии хлебец. Искам да ме разберете правилно - обичам хляб.
Загледах се в количката продукти и я видях някакси по- иначе.

Третината от изобилието в нея, създаденото с толкова труд, ще отиде на боклука ...
Не е нормално
11 Януари 2013 23:12
Днес е петък, вечерта
Няколкото часа, в които месомелачката си дава отдих

Мечтая за времето, когато хората ще отменяме закон след закон и правило след правило,
вместо да се самоубиваме с нови и нови
11 Януари 2013 23:53
/:/ "Политиците непрекъснато доказват, че не могат да решат нито един от социалните проблеми, но искат все по-голям контрол върху все повече сфери от нашия живот. А ние плащаме все по-високи данъци за това"
............................................................................
Първо, капиталистическата Държава е от и за КАПИТАЛИСТИТЕ- тя е за да прокарва, реализира и защитава Интересите на капиталистите!!! Решаването на социалните проблеми в капиталистическата държава НЕ са нейн приоритет- докато и доколкото те НЕ застрашават капиталистическата Държава и имуществото и живота на капиталистите!
Второ, в кпиталистическата Държава политиците и всички, които са на издръжка на бюджета- т.е., т.нар. "Политическа класа"!- имат личен интерес постоянно да вдигат данъците, защото с тях се пълни бюджета, от който те се издържат!
В частнокапиталистическата държава(за разлика от социалистическата държава, която е държавнокапиталистическа!) НЯМА, или има пренебрежимо малко, доходоносна държавна собственост, и(!) с Печалбата от която, ведно с данъците, (би) се пълни(л) бюджета на капиталистическата Държава, от който се издържа т.нар. "Политическа класа"! Поради което, в частнокапиталистическата държава т.нар. "Политическа класа", чрез Властта, перманентно вдига старите и/или налага нови данъци!
Това е толкоз просто и логично!
12 Януари 2013 00:11
Параграф- е,
С цялото ми уважение, но би ли казал кого цитирам в 22.23
12 Януари 2013 00:19
ВНИМАТЕЛНИЯТ,
Със 100% сигурност НЕ цитираш мен!
П.П. И аз НЕ цитирам никого в постинга ми!
12 Януари 2013 00:37
По-добре да беше цитирал някого.
12 Януари 2013 00:57
ВНИМАТЕЛНИЯТ,
Със 100% сигурност НЕ цитираш мен!
П.П. И аз НЕ цитирам никого в постинга ми!

Напротив, точно тебе те цитирам.

Параграф- е

Лично аз,
ви дадох безброй основания, точни и аргументирани, за незабавен и безсрочен граждански протест.

Например ти какво очакваш още да ти напиша за милиардите, ограбвани в Челопеч?
Чертеж ли искате? Геоложка схема?

12 Януари 2013 01:09
Писанийцето е доста под нивото на вестника. И направо обида за форума.
12 Януари 2013 01:28
Писанийцето е доста под нивото на вестника. И направо обида за форума.

Ма, разбира се.
Живо оскърбленийце си е.

Но мога ли да попитам пак, цитатченцето откъде е и какво значи?
Давам го като бонусченце
12 Януари 2013 01:31
ВНИМАТЕЛНИЯТ,
/:/ "Параграф- е
Лично аз, ви дадох безброй основания, точни и аргументирани, за незабавен и безсрочен граждански протест..."
.............................................................................
Моето "амплоа" е да ПРОСВЕЩАВАМ, а НЕ да протестирам!
Протести, но БЕЗ Просвещение, са "кауза пердута"!
Протестиращият трябва да е наясно срещу кого и за и срещу какво да протестира!
Девизът ми е: "Да просветим баламите, за да няма тарикати!"
Спомням си, че почти 2 милиона протестираха на ""Орлов мост" преди двадесетина години- и к`во от това СЕГА?! Половината от тях сега се чувстват измамени(и гласуваха за "царя", а после и за "пъдаря" му), а другата половина заминаха, с "уан уей тикет" в Чужбина! А, да, де, Демокрация Е, БЕ!
12 Януари 2013 01:51
Експертното ми мнение е :

1/ Незабавна национализация на "Челопеч - Майнинг"
2/ Незабавно пренасочване на специалистите,
уволнявани от "ВМЗ" към Челопеч
3/ Незабавен Държавен съд, за "приватизаторите" на двете предприятия
12 Януари 2013 02:09
Гаврата,

в Карлово българи да гният от глад,
докато чужденци изнасят милиарди от българското злато

милите ни родители да си лягат гладни,
докато наглец- министър ги лъже

недопостимо е да продължава.

На оръжие, братя

Свобода или смърт

Всички на моста на орлите
12 Януари 2013 02:20
ВНИМАТЕЛНИЯТ,
К`ви гладни(родителите ти), бре?!
"Гладни" (и "безправни" бяха хората при "КомунизЪма", бе!
Нъл` тъй?!
А сега- вече 24 години!- е ...Демокрацияяяяяяяяя!
Ти, к`во, срещу Демокрацията ли ще протестираш?!
Сега, при Демокрацията, всички са сити- и с права, при това!
Ураааааааааааааааааа! Да живее Демокрациятаааа!!!
12 Януари 2013 03:07
Ти, к`во, срещу Демокрацията ли ще протестираш?!

Ще протестирам,
ще протестирам, докато не остане
камък върху камък от лъжата
12 Януари 2013 05:12
С жената полусериозно мислим понякога, че пускат тия пасквили само да ни дразнят. За психохигиена изобщо не ги четем, пък гледам и почти всички други колеги са наясно.
12 Януари 2013 05:59
Натисни тук
12 Януари 2013 08:22
Apolitichen

Особено в лицето на Енрон и Лемън Брадърс.


и Монсанто и Монсанто
12 Януари 2013 09:11
Сибила,държавата е обществено образувание и като такова трябва да съблюдава обществения интерес,да гарантира социалните системи.След това идва личната инициатива и индивидуалният интерес.
12 Януари 2013 09:40
Странно примитивно писание.
12 Януари 2013 12:36
Намирам някои български аналогии от 19в. По-точно от времето на Възраждането, когато не сме имали държава, която да ни се бърка във всичко. Та тогава българите един вид доброволно са се "облагали", за да събрат средства и да строят: училища, църкви, читалища. След това пак със свои средства са ги поддържали. Но!!! Имало е настоятелства, които са осъществявали непосредствен контрол и са се отчитали. За съжаление сегашната ни държава нищо такова не прави.
12 Януари 2013 13:34
Писаното на пръв поглед е тъпо, на втори си звучи съвсем логично и разумно. А, кат се позамисли човек се сеща че държавата и частника /именно ГОЛЕМИЯ частник/, на днешно време са едно и също. Така че автора може и да писка против "зелените" данъци /във вид на крушки, перки и т.н./, против увеличените пари за държавни училища, но не бива да забравя че правителствата скубят дребния частник именно в полза пак на частниците /само че по-големите, дето имат пари да си купят правителства/. Та, свобода, свобода, убавом... ама от какво? От големите пари ли?
12 Януари 2013 15:32
Тъпо! Поради което се налага някой цял ден да лянчи тук и да се зъби срещу нехаресващите творението /му?/... Калинчооооо...
------------------------------
Блогът на Генек
12 Януари 2013 18:51
Всичко се свежда до пари. Навсякъде трябват пари и то за добри каузи. Добре е, че финансово се държим.
12 Януари 2013 23:07
1/ Незабавна национализация на "Челопеч - Майнинг"
2/ Незабавно пренасочване на специалистите,
уволнявани от "ВМЗ" към Челопеч
3/ Незабавен Държавен съд, за "приватизаторите" на двете предприятия


Това хубаво, но какво правим с Асарел-Медет, МДК в Асеновград и Кърджали, Мадан, ЕРП-тата, БТК и Булгартабак, ВПК, всички банки и застрахователи, телекомоникационните монополи, ВиК и т.н. и т.н. които не са златни мини, но докарват много злато на собствениците си?
13 Януари 2013 02:03
Чичо Фичо 12 Януари 2013 05:12
С жената полусериозно мислим понякога, че пускат тия пасквили само да ни дразнят.



Държавата спира да пълни канчето?
Не е дразнещо , ами направо стряскащо , а, Фич ?
13 Януари 2013 11:15
Параграф- е,
С цялото ми уважение, но би ли казал кого цитирам в 22.23


Внимателния,
цитираш част от Комунистическия манифест. Но цитатът е така подбран, че създава впечатление за възхвала на капиталистическия начин на производство. И защо не го цитира на български?
13 Януари 2013 14:22
Редакцията, публикувайте повече такива статии, за да проблесне нещичко в блатото, затлачено от фалш, лицемерие и брутално погазване на личната свобода на индивида сам и отговорно да взема решения как да разполага с плодовете на своя труд и как да реди личното си и на своите близки щастие.


Многоуважаема Сибила,
би ли могла да посочиш в капиталистическото общество колко от неговите членове имат реална възможност сами и отговорно да вземат решения и как да разполагат с плодовете на своя труд след като са лишени от средства за производство и трябва да предлагат работната си сила като стока? Имат ли друга алтернатива освен да умрат от глад?
13 Януари 2013 15:04
Честно казано не зная, защо това нещо е публикувано във вестник "Сега"

Може би не са имали с какво да си запълнят рубриката "Наблюдател" ама това не е оправдание.

Лично мен, а и вероятно на голяма част от читателите им е през оная работа, единствената спечелена от САЩ война, т.е. гражданската, Филаделфия и дали един галон бензин ще стане 5$. Последното касае само племеницата ми в Ню Хемпшир, ама тя не чете вестник "Сега"

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД