15 000 лв. глоби за административни нарушения ще струват скандалите по морето на главния архитект на Несебър Валентин Димов, стана ясно вчера от две съобщения на регионалното министерство.
Първите две санкции са заради допуснати нарушения при изготвянето на доклада с екооценката на строежа на ваканционно селище в Иракли. Производство е образувано и срещу консултанта на комплекса. Имуществената санкция за него е в размер от 50 000 лв. В разгара на масов протест в центъра на София в понеделник вечерта министър Лиляна Павлова спря строежа с аргумента, че одобрените проекти са в несъответствие с условията на оценката за въздействие върху околната среда. Впоследствие се разбра, че строително-монтажните дейности там продължават. Инвеститорът може да обжалва актовете на Павлова в 7-дневен срок.
Третата глоба за главния архитект е за нов строеж, който беше спрян вчера. И той е в Несебър, в кв. "Черно море" - същия, до който непосредствено преди Нова година багери на "Сле груп" влязоха да разкопават дюните. Там е одобрена жилищна сграда, но липсва щемпел и подпис на главния архитект, проектите по различните части не са съгласувани помежду си, не е ясно как обектът ще се включи към ВиК мрежата.
Трескавата дейност на институциите засега не задоволява природозащитниците. Според тях единственият начин за генерално решение на проблема е създаването на Национален парк "Българско Черноморие", в който да влязат десетина плажа, които още са незастроени. Това са Иракли, Карадере, Камчийски пясъци - Шкорпиловци, Дуранкулашко езеро - Св. Ана, Крапец, Шабленските езера, Корал, Аркутино, Дюни и Маслен нос (брегът и плажовете между "Перла" и резерват "Ропотамо").
"В Иракли екоминистърът Нона Караджова е можела да спре строежа, като включи местността в списъка със защитени зони по местообитания", обясни за "Сега" Надежда Максимова от гражданската инициатива "Да спасим Иракли". Експертите на Караджова обаче отвърнаха, че местността Иракли-Емона няма да бъде защитена територия, тъй като това е "нецелесъобразно" и "безсмислено". Становището е дадено вчера от МОСВ в отговор на въпроси на "Медиапул".
--ПИРИН--
Община Банско използва суматохата по морето и внесе в екоминистерството проект за изменение на плана за стопанисване на парк "Пирин". В него се предлага да бъдат променени режими в територията, обхващаща ски зоните над Банско и Добринище. Проектът предвижда премахването на забраната за строителство и водоползване върху част от парка. От ресорното министерство съобщиха, че тези документи ще бъдат прегледани от експерти. "Пирин е световно наследство и е притежание на всички, а не само на банскалии. Тъй като курортът попада в защитена територия, следва да се спазват правните норми по въпроса", коментира вчера Борислав Сандов, съпредседател на партия "Зелените". Преди Нова година вицепремиерът Цветан Цветанов и парламентарният шеф Цецка Цачева се включиха в протестите на хората от Банско за разширение на ски зоната.
Национален парк "Българско Черноморие"