България все още има да прибира стотици милиони левове, отпуснати на "братски държави" по времето на социализма. В Министерството на финансите са получили заявки от компании, които предлагат да посредничат в уреждането на сметките с други държави, но то не смята да се възползва от услугите им. Двадесет страни все още дължат на България над 220 млн. щатски долара, 330 млн. преводни рубли и малко над 100 млн. клирингови рубли, става ясно от информация, която МФ предостави по искане на "Сега". Дължимата сума обаче е доста по-голяма, показват други източници.
Вземанията са натрупани по разни междуправителствени споразумения, сключени преди 1989 г. Сред най-големите длъжници на България са Куба, Афганистан, Мозамбик и Нигерия. Наскоро представители на австрийската Майнъл банк обявиха, че банката е внесла в МФ оферта за изкупуване на задълженията на Куба и Украйна към България. "Политиката на настоящото правителство е да води преговори директно, като ползва опита и експертизата на компетентната администрация, без да се използват консултантски услуги", обясниха пред "Сега" от ведомството на Симеон Дянков. Според мениджърите на банката неуреденият борч на Хавана е 350 млн. долара. Претенциите на българското правителство към Украйна пък са за близо 100 млн. долара. Майнъл банк обяви, че е готова да изкупи дълга на Киев срещу 40 млн. долара. Според финансовото министерство обаче досегашният опит е показал, че "ползването на посредник не съкращава времетраенето на преговорите и постигането на особено добри резултати е под въпрос".
Кабинетът "Станишев" бе подписал договор с швейцарската "Номасул Лимитид" за съдействие в уреждането на задълженията на Сирия към България. Компанията обаче не изпълнила ангажиментите си в срока на договора и затова не получила никакво заплащане за услугата, обясняват хората на Дянков. Сегашният екип на Министерството на финансите сам успял да уреди сметките с Дамаск, без да ползва услугите на "Номасул". Малко преди да започнат размириците в Сирия, на 25 април 2010 г. било подписано споразумение за погасяване на 12.8 млн. евро.
През последните 15 години са погасени дълговете на 16 страни. Сегашното правителството е уредило сметките със Сирия, Виетнам, Замбия и Алжир. В момента Никарагуа се издължава на България. През тази година се очаква да дойдат и 2.05 млн. щатски долара от Монголия. Тази сума обаче само за малко ще остане в българския бюджет, защото вземането е трансформирано в помощ за развитие на Монголия. С влизането си в ЕС България има ангажимент да подпомага по-бедни страни и затова София ще похарчи постъплението от Улан Батор за обучение на монголски студенти, за техническа помощ и за оборудване в земеделието. Същото ще се случи със задълженията на Виетнам и Замбия.
---АБРАКАДАБРА ---
Иракският дълг е погасен, но с много голямо съкращение на вземането, става ясно от справката на МФ. Въпреки че българските военни участваха в стабилизирането на Ирак, София не е успяла да се възползва от това на 100%. Дългът е уреден с двустранно споразумение от 2007 г. Двете страни са се договорили, че актуализираната оценка на вземанията от Ирак с лихвите е 3.51 млрд. щатски долара и към нея ще бъде приложен коефициент за редукция, при който 1 долар дълг се погасява с 10.25 цента. Така вместо милиарди България получи само 360 млн. долара. Сумата влезе в хазната през 2008 г. Тогавашният премиер Станишев твърдеше, че с нея ще построи магистрала "Тракия". Дългът на Либия пък бе отписан тихомълком покрай драмата с българските медици. Дължимата сума бе прехвърлена в Международен фонд за заразените със СПИН деца.
Ще опрощаваме...Богати сме...Я как опростихме дълговете на Ирак, Афганистан, Либия...
Още може!
----------------
Блогът на Генек