Промяна на новата методика за финансиране на медицинските изделия в болниците през 2013 г., която предвижда касата да заплаща само най-евтиното от една група, а който иска по-качествен имплант, трябва да си го плати целия, поискаха официално 4 пациентски организации, лекари и над 30 фирми за търговия с медицински изделия.
От т.г. ако касата плаща 3000 лв. за най-евтиния имплант, но пациентът има възможност да си купи по-висок клас за 6000 лв., той трябва да плати цялата сума, а не само разликата от 3000 лв. Подобен подход е поредният, който обезсмисля здравното осигуряване, тъй като лишава пациентите с по-добро осигуряване от възможността да се възползват от правата си.
Методиката е незаконосъобразна, тъй като с нея се ограничава конкуренцията при избора на изпълнител за доставка на даден вид имплант във всички здравни заведения и аптеки в България, който се заплаща от НЗОК. По този начин се създават условия за монополизиране на този пазар от едно или няколко дружества, пишат организациите до премиера Борисов. Освен това с методиката се нарушават правата на пациентите, тъй като се ограничава достъпът им до здравеопазване и правото им на избор как да бъдат лекувани, като ги задължава да ползват най-евтиния имплант. Лекарите пък предупреждават, че той може и да не е подходящ в някои ситуации, тъй като всеки клиничен случай е различен сам по себе си.
До края на 2012 г. касата определяше минимална цена за медицинско изделие и пациентите можеха да си доплатят. Новата методика е въведена от касата с очакването да спре изнудването на пациентите в болниците да плащат за по-скъпи медицински изделия. Проверка на НАП през 2012 г. установи, че така лекари са си разпределили милиони комисионни. От здравното министерство обаче предприеха законови промени, като например тези медицински изделия вече да се предлагат в болничните аптеки, уж за засилване на контрола.
|
|