Напрежението във ВМЗ-Сопот ескалира в последните дни, след като в протестите се включиха и деца на работници от завода, а преди поредния митинг във вторник над 150 полицаи завардиха всички кръстовища около завода. "Не ги ли е срам да пращат толкова жандармерия заради децата. Ние стоим вътре мирно и кротко", възмути се работник. Кметът на Сопот Веселин Личев пък заяви по БНР, че ако се стигне до драстични съкращения, може да обяви бедствено положение в града. Според него "не бива политическа партия да яхва тези протести", визирайки БСП.
Вчера беше 20-ият ден от ефективните стачни действия на работниците, които в понеделник трябваше да получат заплатите си за октомври и аванс за ноември, но още нямат преводи по картите, обявиха синдикатите. Охранявани от полицаи от Карлово и Пловдив, те излязоха от завода в обедната си почивка и се събраха пред близката спортна зала. Този път обаче нямаше блокада на пътища, съобщи БНТ.
Нямаше и ученически протести, както се бяха заканили децата. "След като дойдохме вчера да подкрепим родителите, ни заплашиха с изгонване с по две неизвинени отсъствия. Днес (вторник, б.а.) са викали много ученици в дирекцията за наказания. Имаше и прибрани от полицаите за показания. Чувствам се заплашена от това, което се случва, все пак аз съм част от това", разказа пред БГНЕС Стефани Стефанова, ученичка в професионалната гимназия "Владимир Заимов". "Някои даже ги заплашиха с изгонване. И после как няма да ходя да протестирам, като хората няма с какво да си платят водата и тока", подкрепя тезата й друг ученик - Тодор Гайдаров.
Версията на директорката на гимназията Катя Адърска-Даскова беше по-различна. "Наказанията започват от пет неизвинени отсъствия, за две - нито можем, нито искаме, нито имаме намерение да наказваме когото и да било", коментира тя пред "Сега". Според нея по време на шестия и седмия час учениците са се включили в митинг, а не в стачката в завода с родителите си. "Те са очаквали, че ще бъдат с родителите си, но са се оказали на нерегламентиран митинг, който не е имал разрешение от общината, и с неясни организатори", разказа директорката. Затова още същия ден педагогическият съвет на училището се е събрал и е решил да се проведат разговори с учениците. Обяснено им било, че е хубаво човек да има гражданска позиция, която колкото и да се справедлива, трябва да се изразява със законови средства. "Ние им обяснихме, че както за родителите главната задача е да работят, за учениците е важно да ходят на училище, особено сега, когато се оформят срочните оценки. Обсъдихме с лидерската група доколко е редно да участват в нерегламентиран процес, макар и исканията да са справедливи. Учениците имаха среща със синдикатите и с ръководството на завода. Те имаха урок по гражданско образование на живо, а не на теория", смята директорката.
|
|