Финансовият министър Симеон Дянков смята да раздаде премии на хората в администрацията си, които са правили бюджета за 2013 г., защото са си свършили добре работата. "Аз съм за даването на бонуси", обяви той пред Нова тв, но уточни, че трябва да са само за хора, извършили нещо по-добро от това, което всички останали вършат. М.г. обаче работата по бюджета не беше кой знае какво предизвикателство, тъй като липсваха големи промени.
Дянков отказва ведомството му да даде информация какви бонуси са раздавани през 2012 г., стана ясно от поредния опит да се разберат допълнителните плащания в администрацията - на Дарик радио. Според вицепремиера питането на "Дарик" е само за коледни премии, а според последните промени тяхното плащане предстои, тъй като стимулите за последното тримесечие на предходната година се получават през януари на следващата. Той обеща да даде информацията с удоволствие, но я обяви за популизъм.
"Ако се дават бонуси, които са огромни спрямо заплатите, това е проблем", смята Дянков. И припомни греховете на тройната коалиция как са си давали големи възнаграждения чрез участия в бордове на фирми и т.н. През 2010 г. ГЕРБ премахна допълнителните възнаграждения на чиновниците за участие в бордове, комисии и съвети. С промените от 1 юли 2012 г. пък се регламентира, че парите за премии в едно ведомство не могат да са повече от 30% от сумите за възнаграждения, а ДМС-то не може да надхвърля 80% от заплатата на стимулирания служител.
В новата справка първенец по раздадени стимули е Националният осигурителен институт с 6.95 млн. лв. за 2012 г. От НОИ уточняват, че парите са разпределени на близо 4000 служители от около 6500, което е средно по 144 лв. на човек месечно, или 17.6% от общата сума за възнаграждения. Ръководството не е взело премии. В Комисията за финансов надзор са си разпределили 470 000 лв., но на фона на малката численост на персонала - около 200 души, това е по 179 лв. над заплатата на месец. И оттам твърдят, че ръководството не е вземало бонуси. КФН е една от най-скандалните структури в администрацията по отношение на възнаграждения и премиране. За 2013 г. оттам намериха депутатско лоби да бламира намерението на Дянков да намали бюджета на комисията.
Във Външно през 2012 г. са си разделили общо 823 500 лв., но не е ясно на колко души. В социалното министерство отчитат 203 000 лв. премии, но за резултати през 2011 г. Зам.-министрите и главният секретар са получили 11 700 лева, които са дарени. Излиза, че това са сумите от скандала с бонусите в началото на м.г., когато премиерът Борисов нареди министрите, политическите им кабинети и областните управители да върнат парите в специална дарителска сметка. От министерствата в нея бяха върнати общо 498 008 лв., а от областните управители - 105 000 лв. А шефките на НЗОК Нели Нешева и на Агенцията по вписванията Виолета Николова си отидоха, след като обявиха, че са си заслужили премиите от 30 000 и 72 000 лв.
БЕЗ ЗАЩИТА
Според Върховния административен съд премиите не са защитени лични данни, тъй като с тази информация се цели разкриване на корупция и злоупотреба с власт и повишаване прозрачността и отчетността на задължените институции. Това е окончателното решение по жалба на в. "Сега" срещу отказа на социалното министерство през 2011 г. да съобщи какви премии са раздадени във ведомството и колко пари са си разделили от политическия кабинет на министъра.
И през 2012 г. държавната администрация се е стимулирала допълнително над заплатата
Кризата не е за тях.